
SaS: Erik Tomáš míňa peniaze na ďalšie nezmyselné štúdie, zákon o aktivačných prácach je nefunkčný
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) ostro skritizovala prístup vlády k riešeniu problémov marginalizovaných rómskych komunít. Poslanec NR SR za SaS Vladimír Ledecký upozornil na podľa neho nehospodárne nakladanie s verejnými financiami, pričom konkrétne kritizoval Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny za financovanie tzv. „nezmyselných štúdií“.
Ledecký považuje zákon o aktivačných prácach za dlhodobo nefunkčný a pripomína, že jeho účinnosť spochybňuje nielen odborná verejnosť, ale aj inštitúcie spadajúce pod samotné ministerstvo. „Nie som jediný, kto hovorí o neefektivite ministrovho plánu. Už v roku 2020 samotný Inštitút sociálnej politiky, ktorý patrí pod ministerstvo práce, skonštatoval, že ‘aktivačné práce neaktívnych ľudí neaktivujú’. A to bol výsledok po ôsmich rokoch vlády Smeru! V štúdii sa doslova píše: ‘Účasť na aktivačných prácach nezvyšuje mieru uplatnenia účastníkov na trhu práce,’“ uviedol.
Podľa Ledeckého kritika nepochádza len z akademickej pôdy. Pripomenul, že negatívne stanoviská k legislatívnej úprave zazneli aj počas medzirezortného pripomienkového konania. „Ministerstvo financií sa vyjadrilo, že ‘systém aktivácie pomocou aktivačných prác nie je efektívny’. Zákon odmieta aj Národná banka Slovenska, odborári, Konferencia biskupov Slovenska, komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím a ďalší. Pýtam sa – komu ešte musí minister prestať načúvať, aby si uvedomil, že jeho plán je slepá ulica?“ pýta sa Ledecký.
Zvlášť nelogické považuje to, že vláda najprv zákon schválila a až následne plánuje financovať štúdiu o jeho dopadoch. „Minister sa tvári, že zákon je geniálny, presadí ho v prvom čítaní – a až potom vláda ide zaplatiť 50-tisíc eur na štúdiu o vplyve týchto politík na marginalizované komunity. Akú to, prosím vás, dáva logiku? To je ako keby ste liek nasadili a až potom zisťovali, či pacientovi neškodí,“ vyhlásil.
Ledecký zároveň varuje pred možnými negatívnymi dôsledkami novely na samotné komunity. „Po novom, ak niekto poruší pravidlá a starosta ho vyradí z aktivačných prác, príde nielen o prácu, ale aj o dávku v hmotnej núdzi. Čo to spraví v obciach? Zvýši sa kriminalita? Budú pribúdať krádeže? Najmä keď vláda znížila tresty pre páchateľov trestných činov,“ upozornil.
Na záver vyzval ministra práce, aby zákon v druhom čítaní stiahol. „Tento zákon je neefektívny, spôsobí vyššie výdavky než samotné dávky a neurobí nič pre návrat ľudí na trh práce. Je to hazard so životmi tých najbiednejších. Miesto sloganu ‘práca namiesto dávok’ tu máme ‘zvýšené výdavky namiesto práce’,“ dodal.
Predseda SaS Branislav Gröhling zároveň informoval o liste, ktorý strana adresovala Európskej komisii a v ktorom upozorňuje na neefektívne čerpanie eurofondov určených na pomoc rómskym komunitám. Kritiku adresoval aj širšiemu fungovaniu vlády. „Táto vláda rieši len seba a svojich kamarátov. Zvyšujú si platy a naše peniaze míňajú na haciendy a iné nezmyselné projekty. To platí aj o mediálnom dome pre rómsku komunitu za 20 miliónov eur. Navyše, nám všetkým dvihla dane a zaviedla transakčnú daň, ktorá devastuje podnikateľov na celom Slovensku. Aj preto organizujeme dnes protest za jej zrušenie v Košiciach o 17:00 pred Jakabovým palácom,“ uviedol Gröhling.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK