
Rusko udelilo spoločnosti Apple pokutu 131 000 dolárov za „propagáciu LGBT“
Moskovský súd udelil spoločnosti Apple pokuty za údajnú propagáciu „netradičných sexuálnych vzťahov“ a neodstránenie zakázaného obsahu.
Moskovský súd udelil spoločnosti Apple pokutu v celkovej výške 10,5 milióna rubľov (približne 131 000 dolárov) za údajné porušenie ruského zákazu „LGBT propagandy“ a za neodstránenie zakázaného obsahu na žiadosť vládnych cenzorov.
Rozsudky vydal 19. mája Taganský okresný súd, podľa informácií nezávislého ruského média Mediazona, ktorého reportéri boli prítomní v súdnej sieni počas časti konania, ktorá nebola uzavretá pre tlač. Ruské štátne médiá Tass a Interfax potvrdili tieto rozsudky.
V priebehu popoludnia sudkyňa Alexandra Anokhina udelila spoločnosti Apple Distribution International Ltd. štyri samostatné pokuty, informovala Mediazona.
Tri z pokút – každá v celkovej výške 2,5 milióna rubľov (približne 31 000 USD) – boli uložené na základe pravidiel, ktoré Rusko prijalo v roku 2023 a ktoré kriminalizujú šírenie materiálov považovaných za propagáciu „netradičných sexuálnych vzťahov“. Štvrtá pokuta vo výške 3 milióny rubľov (približne 37 400 dolárov) bola uložená za údajné nesplnenie povinnosti spoločnosti Apple odstrániť online obsah, ktorý porušoval ruské informačné zákony. Ďalšie podrobnosti o žalobách neboli zverejnené, pričom väčšina konaní bola uzavretá pre tlač a verejnosť.
Tento krok predstavuje doteraz najvýznamnejšie právne kroky proti spoločnosti Apple v rámci nedávno rozšírených ruských cenzúrnych zákonov.
Spoločnosť Apple okamžite nereagovala na žiadosť o komentár k rozhodnutiam.
Zákaz „LGBT propagandy“
Rusko v roku 2023 rozšírilo obmedzenia propagácie „netradičných sexuálnych vzťahov“ zákonom, ktorý zakazuje „propagáciu homosexuality“ prostredníctvom médií, ako sú filmy, knihy a online platformy, a za porušenie tohto zákona ukladá vysoké pokuty.
Vtedajší minister zahraničných vecí Antony Blinken odsúdil toto opatrenie a označil ho za „úder na slobodu prejavu“. V reakcii na kritiku zo strany amerických predstaviteľov ruské veľvyslanectvo vo Washingtone obvinilo Západ, že sa snaží „vnucovať iným krajinám pseudoliberálne a zvrátené predstavy o ľudských právach“.
Zákon z roku 2023 nadväzuje na skoršie obmedzenia z roku 2013, keď Rusko po prvýkrát zakázalo „LGBT propagandu“ zameranú na maloletých. Odvtedy sa tento zákon používa na zakazovanie verejných podujatí „gay pride“ a zadržiavanie aktivistov podporujúcich LGBT komunitu.
Ruský prezident Vladimir Putin, podporovaný ruskou pravoslávnou cirkvou, opakovane vyhlásil, že obhajoba LGBT, najmä koncept „genderovej fluidity“, je hrozbou pre kultúrnu a morálnu stabilitu Ruska.
Pri viacerých príležitostiach povedal, že takéto predstavy sú dôkazom „morálneho úpadku“, a obvinil Západ z vnucovania „cudzích ideológií“ zvyšku sveta. „Západné elity veria, že môžu svojim ľuďom vnucovať podivné myšlienky, ako napríklad existenciu desiatok pohlaví,“ vyhlásil ruský líder v októbri 2022. „Nemajú však právo hovoriť ostatným, aby nasledovali ich príklad.“
Apple v hľadáčiku Ruska
Od ruskej invázie na Ukrajinu v roku 2022 je Apple pod rastúcim tlakom ruských regulačných orgánov. Zo správ Apple o transparentnosti vyplýva, že spoločnosť čoraz viac vyhovuje ruským požiadavkám na odstránenie obsahu. V roku 2023 Apple odstránil 12 aplikácií – v porovnaní so siedmimi v predchádzajúcom roku – na základe ruských zákonov, ktoré obmedzujú prístup k obsahu kritickému voči vojne.
Apple obhajoval svoje konanie vo vyhlásení pre organizáciu Reportéri bez hraníc, v ktorom uviedol, že nedodržanie týchto požiadaviek by mohlo viesť k uzavretiu celého ruského App Store. Spoločnosť naznačila, že zachovanie určitej prítomnosti v Rusku pomáha zachovať prístup ku komunikačným nástrojom, čo podľa nej pomáha podporovať „demokratické princípy“ a je v súlade s neformálnymi usmerneniami vlády USA.
Rozsudky moskovského súdu prichádzajú v čase, keď Apple čelí rastúcemu regulačnému dohľadu aj v iných častiach sveta. V apríli napríklad Európska komisia uložila pokutu spoločnosti Apple vo výške približne 570 miliónov dolárov za porušenie zákona Európskej únie o digitálnych trhoch tým, že obmedzila možnosť vývojárov informovať používateľov o lacnejších ponukách mimo App Store.
Medzitým Apple urýchlil svoj odklon od závislosti od Číny rozšírením výroby v Indii. Spoločnosť tam teraz vyrába približne 14 % svojich iPhonov, pričom indickí predstavitelia odhadujú, že tento podiel by mohol do roku 2026 vzrásť na 25 %.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Len pár slov od vás nám pomôže tvoriť lepší obsah. Ako sa vám páčil tento článok?