
PS: Takmer miliarda pre Skytoll bola škandál, s novou zmluvou hrozí repríza s rovnakým režisérom
Hnutie Progresívne Slovensko (PS) upozorňuje, že od zavedenia elektronického výberu mýta v roku 2009 zaplatilo Slovensko súkromnej spoločnosti Skytoll takmer miliardu eur. PS poukazuje na to, že až 46 % z celkového výberu mýta pritom skončilo u prevádzkovateľa, čo je štyrikrát viac než v susednom Česku, kde náklady nepresahujú 10 %. Napriek dlhodobým výhradám a sľubom o náprave sa podľa hnutia môže krajina opäť ocitnúť v podobne nevýhodnej situácii – tentoraz s novým názvom, no rovnakým pozadím.
„To, čo sa dialo doteraz, bol jeden z najväčších tunelov verejných financií po roku 1989. No namiesto skutočnej nápravy sledujeme pokus o reprízu – tentokrát s rovnakým hercom, len pod iným menom,“ varuje odborník Progresívneho Slovenska na dopravu Martin Pekár.
Od roku 2026 má výber mýta zabezpečiť firma CzechToll. Tá je však personálne aj vlastnícky prepojená so Skytollom – obe patria pod finančnú skupinu PPF, ovládanú rodinou Kellnerovcov. Navyše, podľa medializovaných informácií štát opäť nebude vlastniť zdrojové kódy systému, čo znamená, že akékoľvek úpravy softvéru bude musieť objednávať výlučne u dodávateľa. Práve táto závislosť sa v minulosti podľa Pekára premietla do výrazného predražovania služieb.
Odborník zároveň poukazuje na politické pozadie celého procesu. Prvú zmluvu so Skytollom pripravil bývalý minister dopravy za stranu Smer Ľubomír Vážny. Nový kontrakt podpisuje opäť nominant Smeru – súčasný minister Jozef Ráž ml.
„Minister Ráž predstiera konsolidáciu verejných financií, no v skutočnosti ide len o pokračovanie starého modelu, akurát s nižšími províziami. Princíp však zostáva – verejné peniaze plynú súkromnému monopolu bez skutočnej súťaže a kontroly,“ uvádza Pekár.
Progresívne Slovensko preto vyzýva na úplné zverejnenie technických detailov novej zmluvy, vrátane informácií o vlastníctve zdrojových kódov a možnostiach budúcej správy systému. Zároveň žiada objektívne posúdenie alternatív, ktoré by umožnili štátu získať úplnú kontrolu nad mýtnym systémom bez sprostredkovateľov.
„Toto nie je konsolidácia, ale pokračovanie v plytvaní. Slovensko si zaslúži moderný, efektívny a štátom vlastnený systém výberu mýta. Nie ďalší dlhoročný záväzok voči firmám napojeným na staré politické štruktúry,“ uzatvára Pekár.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK