
Projekt biodiverzity za milióny čelí vyšetrovaniu: V hre je škoda 3,5 milióna eur z eurofondov
Policajná akcia KOLUMBIA sa zrejme týka projektu košickej župy, konkrétne vodozádržných opatrení v lesoch okolo Dobšinej a Gelnice. Uvádza to Korzár, v súvislosti s akciou, o ktorej dnes informovalo Prezídium Policajného zboru (PZ). Polícia informovala, že príslušníci Protikorupčnej jednotky Úradu boja proti organizovanej kriminalite zasahovali začiatkom týždňa v okresoch Košice a Zvolen. Vyšetrovanie sa týka subvenčného podvodu a poškodzovania finančných záujmov Európskej únie (EÚ).
Ako priblížil hovorca policajného Prezídia Policajného zboru Roman Hájek, v prípade bola uzavretá zmluva o poskytnutí nenávratného finančného príspevku medzi Košickým samosprávnym krajom a Ministerstvom životného prostredia SR, ktoré zastupovala Slovenská agentúra životného prostredia. Zmluva sa týkala projektu v hodnote cez 4,5 milióna eur. „Napriek tomu, že práce neboli vykonané v dohodnutom rozsahu a na deklarovanej ploche, došlo k úhrade celej sumy zhotoviteľovi,“ uviedol policajný hovorca. Doplnil, že podľa doterajších zistení bola spôsobená škoda na prostriedkoch EÚ vo výške takmer 3,5 milióna eur a na štátnom rozpočte SR viac ako 400-tisíc eur.
Prípad podľa Hájekových slov dozoruje Európska prokuratúra, ktorá začala aj trestné stíhanie. Počas akcie vykonali policajti viacero domových prehliadok, osobných prehliadok a prehliadok iných priestorov. Hájek ozrejmil, že za skutky právne kvalifikované ako zločin poškodzovania finančných záujmov EÚ v jednočinnom súbehu so zločinom subvenčného podvodu hrozí páchateľom trest odňatia slobody na tri až desať rokov. „Polícia intenzívne pokračuje vo vyšetrovaní. Ďalšie informácie poskytneme hneď ako to procesná situácia dovolí,“ uzavrel policajný hovorca.
Podľa Korzára ide o projekt Košického samosprávneho kraja (KSK) za 4,5 milióna eur, ktorý bol realizovaný v okolí Dobšinej (okres Rožňava) a Gelnice. Župa ešte minulý rok na jeseň informovala, že sa vďaka nemu podarilo zadržať v lesoch takmer všetku dažďovú vodu. Kraj vtedy uviedol, že projekt na ochranu a obnovu biodiverzity, ktorý sa venuje riešeniu odtekania dažďovej vody z lesných ekosystémov, nemá obdoby ani na Slovensku, ani v Európe, je to prvý projekt na ochranu biodiverzity takéhoto rozsahu v SR. Na projekt použil prostriedky z eurofondov, z výzvy Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. Konkrétne získal z Kohézneho fondu 4,3 milióna eur. Ostatných 200-tisíc malo byť z rozpočtu samosprávy.
„Vo vybraných lokalitách lesov v okolí Dobšinej a Gelnice, mimo chránených území, sme na ploche s rozlohou 2 500 hektárov realizovali práce a technologické riešenia založené na princípe narušenia zhutnenej pôdy rýpadlom. Pred týmto krokom odtekalo z lesov bez úžitku až 60 percent zrážkovej vody, vďaka opatreniam tu zostalo takmer 100 percent,“ priblížil vtedy predseda KSK Rastislav Trnka (nezávislý). Korzár v tomto smere uvádza, že mechanizmy pracovali na ploche 50 hektárov, župa pre nich pred časom uviedla, že to trvalo 27 dní. Práce boli zavŕšené na sklonku roka 2023, ich efekt bol na základe nezávislých kontrolných meraní vyhodnotený vlani.
Denník Korzár predpokladá, že názov policajnej akcie Kolumbia môže odkazovať na Trnkovo minuloročné vystúpenie na konferencii OSN v tomto štáte, kde projekt odprezentoval. Trestné oznámenie, ktoré viedlo k vyšetrovaniu, podal na Európsku prokuratúru aktivista Tibor Géci. Projekt v minulosti podrobili kritike aj niektorí krajskí poslanci.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Páčil sa vám tento článok? Napíšte nám svoj názor a prípadne zanechajte kontakt, ak chcete odpoveď.