Utorok 8. júla, 2025
Ilustračný obrázok (Foto: freepik)

Prelomová liečba v Košiciach zachraňuje končatiny odsúdené na amputáciu

Na Klinike úrazovej chirurgie Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura Košice zaviedli pokročilú metódu liečby závažných deformít končatín, ktoré boli pôvodne určené na amputáciu. Vďaka kombinácii modernej technológie a špecializovaného postupu sa podarilo vrátiť mobilitu pacientom, ktorým lekári inde už nedávali nádej. Výsledky hovoria jasne – končatiny sa zachraňujú a pacienti sa vracajú do bežného života.

Riaditeľ nemocnice Ľuboslav Beňa ocenil prácu tímu: „Je mimoriadne dôležité, že naši odborníci majú odvahu implementovať inovatívne prístupy, ktoré dosahujú výnimočné výsledky. Zachrániť končatinu znamená nielen medicínsky, ale aj ľudský a ekonomický prínos. A to sa v Košiciach darí na špičkovej úrovni.“

Jedným z pacientov je 56-ročný Roman zo Žiliny, ktorý po vážnom úraze absolvoval 16 operácií bez želaného výsledku. Lekári mu odporučili amputáciu. „Nevedel som sa s tým zmieriť, hľadal som pomoc kde sa dalo,“ spomína. V Košiciach sa mu napokon podarilo nájsť riešenie – špecializovanú liečbu pod vedením Petra Cibura. Vďaka nej sa jeho funkčný stav nohy zlepšil z 37 na 72 bodov zo 100.

Zložitý prípad riešili aj u 25-ročnej študentky z Košíc, ktorá utrpela vážny úraz pri nehode na motorke. Po urgentnej operácii jej nasadili moderný fixátor riadený softvérom, ktorý doma nosila 58 dní. „Aktívne rehabilitujem a čaká ma už len úprava jaziev. Nechcem si ani predstaviť, že by som mohla skončiť na invalidnom vozíku,“ uviedla.

Metóda, ktorú košická klinika zaviedla do praxe, umožňuje veľmi presnú korekciu deformít po úrazoch. Softvérový systém vytvorí na základe röntgenových snímok digitálny model fixátora, vyhodnotí rozsah poškodenia a navrhne individuálny plán liečby. Podľa chirurga Petra Cibura celý proces prebieha v troch krokoch – ťahu, posune a nasunutí kosti. „Technológia nám umožňuje s mimoriadnou presnosťou obnoviť pôvodný tvar a funkciu končatiny, a to s minimálnym počtom operácií,“ vysvetlil.

Liečba prebieha väčšinou ambulantne, pričom pacienti pokračujú v terapii doma. To podľa odborníkov výrazne znižuje psychickú záťaž a zároveň skracuje čas návratu do bežného života. Do starostlivosti o pacientov sú zapojení okrem chirurgov aj fyzioterapeuti, plastickí chirurgovia, anestéziológovia, rádiológovia, psychológovia a ošetrovateľský personál.

Kruhové fixátory majú pôvod v Rusku, kde sa začali využívať už v 50. rokoch. Dnes patria medzi špičkové nástroje v krajinách ako USA, Veľká Británia či Čína. Vďaka implementácii najnovšej generácie tohto systému sa UNLP Košice zaradila medzi popredné pracoviská v Európe. Momentálne tam liečia viacerých pacientov, pričom u troch už bola liečba úspešne ukončená.

Technológia však nenachádza uplatnenie len pri úrazoch. Možno ju využiť aj pri liečbe chronických rán, infekcií kostí či poškodeniach mäkkých tkanív. Košické pracovisko tak otvára nové možnosti pre pacientov, ktorí sa ešte donedávna museli zmieriť s trvalým telesným postihnutím.

Aký dojem vo vás zanechal tento článok? Zdieľajte s nami vaše myšlienky.

Prečítajte si aj