
Pápež Lev sľubuje zjednotenie rozdelenej katolíckej cirkvi
V prvý deň svojho pontifikátu, 18. mája, pápež Leo XIV. oslovil konzervatívcov, ktorí boli sklamaní svojím predchodcom, a sľúbil zjednotenie cirkvi pri zachovaní jej histórie.
Počas nedeľnej omše pod holým nebom a po svojej prvej jazde v pápežskom vozidle, keď sa na Námestí sv. Petra zišli desaťtisíce ľudí, ho rímskokatolícka cirkev formálne ustanovila za 267. pápeža a zvrchovaného panovníka Vatikánu.
„Bratia a sestry, chcel by som, aby našou prvou veľkou túžbou bola jednota cirkvi, znak jednoty a spoločenstva, ktorý sa stane kvasom pre zmierený svet,“ povedal nový pápež.
68-ročný Lev sa narodil v Chicagu a niekoľko rokov pracoval ako misionár v Peru, kde získal občianstvo. Mnohí z davu 18. mája mávali americkými a peruánskymi vlajkami, pričom priaznivci z oboch krajín ho považovali za prvého pápeža zo svojej vlasti. Keď pápežské auto prechádzalo cez Námestie sv. Petra, dav skandoval „Viva il Papa“, čo znamená „Nech žije pápež“, a „Papa Leone“, jeho talianske meno.
Lev XIV., rodným menom Robert Prevost, bol pred zvolením za pápeža 8. mája po konkláve, ktoré trvalo menej ako 24 hodín, relatívne neznámy. Kardinálom sa stal len dva roky predtým.
Jeho predchodca František pochádzal z Argentíny a zomrel 21. apríla po 12 rokoch na čele katolíckej cirkvi. Počas svojho pontifikátu František obhajoval chudobných a marginalizovaných a často čelil kritike zo strany tvrdých tradicionalistov a konzervatívcov.
Americkú delegáciu na slávnosti viedol viceprezident USA JD Vance, ktorý konvertoval na katolicizmus, a minister zahraničných vecí Marco Rubio, tiež katolík. Na začiatku obradov si Vance podal ruku s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, niekoľko mesiacov po tom, čo sa obaja stretli počas stretnutia v Oválnej pracovni.
Lev vo svojom kázaní, ktoré prečítal v taliančine, povedal, že bude pokračovať v odkaze svojho predchodcu bojom proti chudobe a ochranou životného prostredia, pričom bude pevne stáť tvárou v tvár moderným výzvam ako vodca 1,4 miliardy rímskokatolíkov na svete.
Podľa Leva kardináli zvolili pápeža, „ktorý je schopný zachovať bohaté dedičstvo kresťanskej viery a zároveň hľadieť do budúcnosti, aby čelil otázkam, obavám a výzvam dnešného sveta“.
Výzvy k jednote
Lev zdedil rozdelenú Cirkev, pričom niektorí obviňujú jeho predchodcu Františka z vyvolávania zmätku svojimi výroky, ktoré niektorí považovali za príliš politické, napríklad tie týkajúce sa zväzkov osôb rovnakého pohlavia.
Vo svojom kázaní Lev štyrikrát použil slovo „harmónia“ a sedemkrát slová „jednota“ alebo ‚zjednotený‘, pričom povedal, že bude pokračovať vo svojej misii „s bázňou a chvením“, čo je odkaz na dielo kresťanského existencialistického filozofa Sorena Kierkegaarda.
„Nikdy nejde o to, aby sme si podmanili druhých silou, náboženskou propagandou alebo mocou. Ide vždy a výlučne o lásku, tak ako ju preukazoval Ježiš,“ povedal.
V odvolaní sa na svätého Petra, apoštola, z ktorého pápeži čerpajú svoju autoritu, Lev povedal: „Peter musí viesť stádo bez toho, aby podľahol pokušeniu stať sa autokratom a panovať nad tými, ktorí mu boli zverení. Naopak, je povolaný slúžiť viere svojich bratov a sestier a kráčať po ich boku.“
Na slávnosti sa zúčastnili viacerí svetoví lídri, vrátane prezidentov Peru, Izraela a Nigérie, premiérov Talianska, Kanady a Austrálie, nemeckého kancelára Friedricha Merza a predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Aký dojem vo vás zanechal tento článok? Zdieľajte s nami vaše myšlienky.