Piatok 25. júla, 2025
Šéfka amerických tajných služieb Tulsi Gabbardová počas vypočutia vo Výbore Senátu pre spravodajské služby vo Washingtone 25. marca 2025 (Foto: Andrew Harnik/ Getty Images)
»

Odtajnené dokumenty majú odhaliť konšpiráciu proti Trumpovi. Obama trvá na Trumpovej spolupráci s Ruskom

„Ide o záležitosť takú vážnu, že by mala znepokojovať každého Američana, pretože sa týka integrity našej demokratickej republiky,“ vyhlásila Gabbardová.

Šéfka amerických tajných služieb Tulsi Gabbardová v rozhovore z 20. júla uviedla, že doručila trestné oznámenia na FBI a Ministerstvo spravodlivosti USA na základe zistení z odtajnených dokumentov zverejnených minulý týždeň. Tieto dokumenty súvisia s vyšetrovaním údajného ruského zasahovania do volieb v roku 2016, v ktorom mal byť zapletený americký prezident Donald Trump.

„Dôsledky týchto zistení sú priam historické,“ uviedla Gabbardová pre televíziu Fox News. 

„Viac ako 100 dokumentov, ktoré sme zverejnili v piatok, podrobne opisuje a poskytuje dôkazy o tom, ako bola táto vlastizradná konšpirácia riadená prezidentom [Barackom] Obamom len pár týždňov pred odchodom z úradu, keď už bol prezident Trump zvolený. Toto nie je otázka demokratov ani republikánov. Ide o záležitosť takú vážnu, že by mala znepokojovať každého Američana, pretože sa týka integrity našej demokratickej republiky.“

V rozhovore pre Fox News Gabbardová uviedla, že jej úrad „odosiela všetky dokumenty na ministerstvo spravodlivosti a FBI… a podáva trestné oznámenie“ voči predstaviteľom Obamovej administratívy, ktorí boli zapojení do spravodajského hodnotenia údajného ruského zasahovania do volieb v roku 2016.

Správa zverejnená jej úradom 18. júla spomína bývalého riaditeľa Národných spravodajských služieb Jamesa Clappera, bývalého riaditeľa FBI Jamesa Comeyho a bývalého riaditeľa CIA Johna Brennana. „Informácie, ktoré dnes zverejňujeme, jasne ukazujú, že v roku 2016 došlo k vlastizradnej konšpirácii zo strany najvyšších predstaviteľov našej vlády,“ uviedla Gabbardová vo vyhlásení. „Ich cieľom bolo podkopať vôľu amerického ľudu a uskutočniť akýsi dlhoročný prevrat s cieľom zabrániť prezidentovi v naplnení mandátu, ktorý mu dali americkí voliči.“

Začiatkom júla Brennan pre NBC News uviedol, že vyšetrovanie jeho osoby a ďalších v súvislosti s dokumentmi týkajúcimi sa kontroverzného vyšetrovania FBI s názvom Crossfire hurricane je „veľmi smutným a tragickým príkladom pokračujúcej politizácie spravodajskej komunity v rámci národnej bezpečnosti.“ Reagoval na správy z anonymných zdrojov zverejnené začiatkom júla, ktoré naznačovali, že on a Comey sú vyšetrovaní.

V marci Trump podpísal memorandum, ktorým nariadil odtajnenie „všetkých dokumentov“ súvisiacich s vyšetrovaním Crossfire hurricane, ktoré za Obamovej éry v júli 2016 spustila FBI, aby preskúmala údajné ruské zasahovanie a spoluprácu medzi Ruskom a Trumpovou kampaňou. Toto vyšetrovanie umožnilo FBI vykonávať sledovanie zamerané predovšetkým na Trumpovu prezidentskú kampaň. 

Počas prvých rokov Trumpovej administratívy sa v médiách šírili obvinenia, často podložené anonymnými zdrojmi, že prezident kolaboroval s ruskou vládou, aby vo voľbách porazil demokratickú kandidátku Hillary Clintonovú. Trump tieto obvinenia dôrazne popiera a označuje ich za súčasť dlhodobej „honby na čarodejnice“, ktorej cieľom bolo najprv zabrániť jeho zvoleniu a neskôr mariť výkon funkcie prezidenta.

Za prvej Trumpovej administratívy sa v máji 2017 stal špeciálnym vyšetrovateľom bývalý riaditeľ FBI Robert Mueller a prevzal vyšetrovanie. V roku 2019 Mueller zverejnil správu, ktorá konštatovala, že neexistujú dôkazy o kolúzii Trumpovej kampane s Ruskom. Správa však uviedla, že Kremeľ zasiahol do kampane v roku 2016 „rozsiahlym a systematickým spôsobom“.

V najnovšej várke odtajnených dokumentov zverejnených úradom Gabbardovej sa v komunikáciách uvádza, že FBI a Národná bezpečnostná agentúra (NSA) len „málo dôverovali“ tvrdeniam, že za údajným heknutím serverov Demokratického národného výboru a následným únikom tisícov e-mailov stojí Rusko.

Hodnotenie spravodajskej komunity z 12. septembra 2016, odtajnené 17. júla, uvádza, že „FBI a NSA… si neboli isté, že úniky dát pochádzajú z Ruska.“ 

„Súhlasia s tým, že zverejnené informácie sa zhodujú s tým, čo by sme očakávali od ruských vplyvových aktivít, avšak uvádzajú, že chýbajú dostatočné technické detaily na prepojenie zverejnených informácií s ruskými štátnymi aktérmi,“ uvádza sa v hodnotení.

Ako vyplýva z novozverejnených dokumentov, dva dni po tomto hodnotení bolo zverejnené memorandum pripravené pre Obamu, ktoré obviňuje Rusko, že sa podieľalo na heknutí a úniku údajov, pričom však nespomína pochybnosti FBI a NSA.

Obama reaguje

Bývalý prezident Obama trvá na tom, že Rusko sa pokúsilo zasahovať do prezidentských volieb v roku 2016, a to aj po tom, ako spravodajskí predstavitelia odtajnili dokumenty, ktoré odhaľujú konanie vysokých úradníkov jeho administratívy. 

„Nič v dokumente zverejnenom minulý týždeň nevyvracia všeobecne akceptovaný záver, že Rusko sa snažilo ovplyvniť prezidentské voľby v roku 2016, no nepodarilo sa mu s hlasmi manipulovať,“ uviedol Obamov hovorca pre médiá 22. júla.

Obamov hovorca poukázal aj na správu Výboru Senátu pre spravodajské služby z roku 2020. Tá podľa neho potvrdila, že Rusko sa snažilo ovplyvniť voľby.

Správa, na ktorú Obama odkazuje, uvádza, že Rusko „podniklo agresívne a mnohostranné úsilie o ovplyvnenie alebo sa pokúsilo ovplyvniť výsledok prezidentských volieb v roku 2016“. V reakcii na jeho vyhlásenie Gabbardová obvinila bývalého prezidenta z „vyhýbania sa zodpovednosti“.

Obamovo vyhlásenie „sa vôbec nezaoberá problémom, ktorý bol podrobne odhalený vo viac ako 100 dokumentoch, ktoré sme zverejnili minulý týždeň, a v ďalších dokumentoch, ktoré zverejníme tento týždeň,“ uviedla Gabbardová v rozhovore pre Fox News v utorok.

Keď Trumpa v utorok v Bielom dome požiadali o vyjadrenie sa k trestným oznámeniam, ktoré podala Gabbardová na základe informácií z odtajnených dokumentov, uviedol, že Obama je vinný z vlastizrady.

„Je to Obama. Jeho príkazy sú na papieri. Dokumenty sú podpísané. Dokumenty pochádzajú priamo z ich kancelárie,“ povedal Trump, odkazujúc na zistenia úradu riaditeľa Národných spravodajských služieb, že keď spravodajské agentúry zistili, že Rusko nepoužilo kybernetické útoky na ovplyvnenie volieb, Obama požiadal o nové spravodajské hodnotenie o údajnom ruskom zasahovaní do volieb.

„Pokúsili sa zmanipulovať voľby a boli prichytení: a za tým by mali nasledovať veľmi vážne dôsledky,“ dodal Trump.

Nové zverejnené dokumenty

Dokumenty, ktoré Gabbardová odtajnila 18. júla, zahŕňajú hodnotenie spravodajskej komunity spred novembrových volieb v roku 2016. Podľa hodnotenia Rusko pravdepodobne neskúšalo ovplyvniť voľby „kybernetickými prostriedkami“. 

Ďalší dokument z decembra 2016 pripravený pre vtedajšieho riaditeľa Národných spravodajských služieb, uvádza, že „zahraniční protivníci nepoužili kybernetické útoky na volebnú infraštruktúru, aby zmenili výsledky amerických prezidentských volieb“.

O dva dni neskôr sa Obama stretol s vysokými predstaviteľmi, aby diskutovali o Rusku, a podľa e-mailu z úradu riaditeľa Národných spravodajských služieb, ktorý Gabbardová odtajnila, požiadal úradníkov, aby získali nové hodnotenie od spravodajskej komunity, ktoré by sa zaoberalo „nástrojmi, ktoré Moskva použila, a akciami, ktoré podnikla na ovplyvnenie volieb v roku 2016“.

Toto nové hodnotenie bolo zverejnené v januári 2017. Uvádza sa v ňom, že Rusko použilo kybernetické operácie a ďalšie nástroje, aby pomohlo Trumpovi vyhrať voľby a zároveň oslabilo jeho protikandidátku, bývalú americkú ministerku zahraničných vecí Hillary Clintonovú. 

„Po mesiacoch vyšetrovania tejto záležitosti fakty odhaľujú, že toto nové hodnotenie bolo založené na informáciách, o ktorých zapojené osoby vedeli, že sú vyfabrikované, napr. Steeleova dokumentácia (Steele Dossier), alebo boli považované za nedôveryhodné,“ uviedol úrad Gabbardovej 18. júla po zverejnení dokumentov. Odkázal pritom na dokumentáciu zostavenú bývalým britským špiónom Christopherom Steeleom, financovaným Clintonovej kampaňou, ktorá obsahovala viacero nepodložených obvinení Trumpa a Ruska.

Gabbardová vo svojom vyhlásení poznamenala, že toto nové hodnotenie viedlo k dlhoročnému vyšetrovaniu Trumpa a Ruska bývalým špeciálnym vyšetrovateľom Robertom Muellerom, ako aj k „vyšetrovaniu, zatýkaniu a väzneniu vysokých predstaviteľov, zvýšenému napätiu medzi USA a Ruskom a ďalším dôsledkom“.

Článok bol preložený z americkej edície Epoch Times

Povedzte nám svoj názor! Vaša spätná väzba nám pomáha prinášať témy, ktoré vás zaujímajú.

Prečítajte si aj