
Obnoviteľné zdroje ceny elektriny neznížia, povedal šéf British Gas a vysvetlil prečo
Prechod Británie na obnoviteľné zdroje nezníži ceny elektriny, uviedol šéf spoločnosti British Gas. Chris O’Shea, generálny riaditeľ materskej spoločnosti British Gas (Centrica), napísal 12. mája na sociálnej sieti LinkedIn, že prechod na obnoviteľné zdroje energie „výrazne nezníži ceny elektriny vo Veľkej Británii oproti súčasnej úrovni“.
British Gas je najväčším dodávateľom plynu v Británii a významným dodávateľom elektriny, pričom obsluhuje okolo 8 miliónov domácností. Centrica disponuje jedným z najväčších portfólií obnoviteľných zdrojov energie v Európe a dúfa, že do konca roka 2028 investuje až 4 miliardy libier (4,75 miliárd eur).
O’Shea argumentoval, že kvôli vládou dotovaným výkupným cenám elektriny z obnoviteľných zdrojov stojí elektrina zo solárnych aj veterných elektrární v skutočnosti rovnako ako sú veľkoobchodné ceny komodity.
„Môžu priniesť cenovú stabilitu a pomôcť vyhnúť sa budúcim cenovým šokom v dôsledku medzinárodného trhu so zemným plynom, ale rozhodne neznížia cenu,“ uviedol O’Shea. Dodal, že plne podporuje „prechod na čistejší energetický systém“, ale že je potrebné „dostať fakty na svetlo“ a „prestať s polarizovanou debatou plnou nepodložených, aj keď pohodlných, fráz.“
Veľká Británia, tak ako Európska únia, sa zaviazala, že do roku 2050 dosiahne nulové emisie skleníkových plynov. Krajina je považovaná za svetového lídra v oblasti obnoviteľnej energie, najmä pokiaľ ide o pobrežné veterné elektrárne. V tejto oblasti má inštalovanú kapacitu väčšiu ako akákoľvek iná krajina a podľa britskej agentúry UK Research and Innovation, ktorá financuje vedu a výskum, tvorí približne 20 % celosvetovej kapacity pobrežných veterných elektrární.
Zároveň však Veľká Británia patrí medzi krajiny s najvyššími cenami elektriny na svete. Na začiatku 21. storočia patrili britské domáce ceny elektriny medzi druhé najnižšie vo vtedajšej EÚ-15. Predstavitelia vlády napriek tomu tvrdia, že obrovské investície potrebné na odklon od fosílnych palív dosiahnu zníženie účtov za energiu.
Labouristický minister pre energetiku a zmenu klímy Ed Miliband, ktorý presadzuje plán Clean Power 2030 na dekarbonizáciu celej ekonomiky, sľúbil, že do roku 2030 zníži priemernú faktúru britských domácností za elektrinu o 300 libier (356 eur). Podľa neho sú účty za energiu vyššie kvôli výkyvom „na globálnom trhu so zemným plynom“.
Kritici britskej politiky uhlíkovej neutrality argumentujú, že práve obnoviteľné zdroje sú tým, čo prispieva k rastu cien energií. Think tank Net Zero Watch, ktorý sleduje klimatickú a dekarbonizačnú politiku, nedávno spochybnil tvrdenie, že vysoké ceny elektriny sú spôsobené vplyvom cien plynu na veľkoobchodnom trhu. Podľa neho má cena plynu dnes „len okrajový vplyv na účty domácností za elektrinu v porovnaní so situáciou pred desiatimi rokmi“.
Podľa think tanku možno „približne tri štvrtiny nárastu účtov od roku 2015“ pripísať politike uhlíkovej neutrality. Najväčší podiel na raste cien majú dotácie na obnoviteľné zdroje a uhlíková daň.
Hovorca britského ministerstva pre energetickú bezpečnosť a uhlíkovú neutralitu pre Epoch Times uviedol: „Robíme z Veľkej Británie superveľmoc v oblasti čistej energie, aby sme sa zbavili závislosti od fosílnych palív ovládaných diktátormi a nahradili ich domácou čistou energiou, ktorú máme pod kontrolou. To je cesta, ako chrániť rodinné aj štátne financie.“
„Ako ukazuje nezávislá správa Národného prevádzkovateľa energetickej sústavy, dosiahnutie čistej energie do roku 2030 je reálne a prinesie bezpečnejší energetický systém, ktorý by mohol znamenať nižšie náklady na elektrinu aj nižšie účty,“ vyhlásilo ministerstvo.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Ako hodnotíte tento článok? Zanechajte nám spätnú väzbu.