Streda 30. apríla, 2025
Shen Yun 2025
Výtlačky hongkonského vydania denníka The Epoch Times v predaji v novinovom stánku v Hongkongu, 14. augusta 2024 (Adrian Yu/ The Epoch Times)
»

Novinové stánky v Hongkongu dostávajú vyhrážky za predaj denníka Epoch Times

Mnohé novinové stánky v Hongkongu nedávno obdržali zastrašujúce listy kvôli predaju novín Epoch Times s vyhrážkami, že budú nahlásené za „ohrozenie národnej bezpečnosti“.

V jednom z týchto listov, ktorý mali redaktori Epoch Times možnosť preskúmať, bolo novinovým stánkom vyhrážené, že budú nahlásené hongkonským orgánom národnej bezpečnosti za predaj čínskojazyčného vydania Epoch Times a ďalšieho nezávislého média Vision Times.

List sa odvolával na hongkonský zákon o národnej bezpečnosti z roku 2020 a bezpečnostné predpisy prijaté minulý rok, ktoré podľa kritikov využíva Čínska komunistická strana (ČKS) na obmedzovanie slobôd v zvláštnej administratívnej oblasti. V liste bolo uvedené, že predaj denníka Epoch Times môže predajcu vystaviť „právnym rizikám za napomáhanie, podporu a spolčenie sa so zahraničnými silami s cieľom ohroziť národnú bezpečnosť“.

„Vyslali sme ľudí, aby skontrolovali novinové stánky po celom Hongkongu, a zistili sme, že ste predávali – a stále predávate – noviny Epoch Times a Vision Times, čím šírite semienka antikomunistických myšlienok,“ uvádza sa v liste. V dokumente sa ďalej tvrdí, že tieto médiá „pomáhajú Falun Gongu pri uverejňovaní nepresných správ s cieľom očierňovať vedenie krajiny a komunistickú stranu“.

Denník Epoch Times bol založený v roku 2000 praktizujúcimi Falun Gongu a dlhodobo informuje o porušovaní ľudských práv v Číne vrátane kampane Pekingu namierenej proti tejto duchovnej skupine.

Falun Gong je duchovná prax, ktorá zahŕňa meditáciu a učenie založené na princípoch pravdivosti, súcitu a tolerancie. V roku 1999, potom, čo čínsky režim zistil, že počet praktizujúcich Falun Gongu dosiahol 70 až 100 miliónov – viac ako počet členov ČKS v Číne – začal celoštátne prenasledovanie tejto praxe. Mnohí praktizujúci boli odsúdení na nútené práce a dlhoročné tresty odňatia slobody. Stali sa tiež hlavnými obeťami núteného odoberania orgánov, ktoré režim vykonáva.

Vytlačený list mal tri strany a neobsahoval spiatočnú adresu. Odosielateľ tvrdí, že je členom skupiny vytvorenej špeciálne na boj proti Falun Gongu. O tejto skupine však nie sú na internete dostupné žiadne informácie.

Lu Jie, vedúca distribučného oddelenia Epoch Times v Hongkongu, uviedla, že noviny majú platnú vládnu licenciu na distribúciu a v meste pôsobia legálne. Upozornila tiež, že tí, ktorí obťažujú prevádzkovateľov novinových stánkov, nepatria k orgánom činným v trestnom konaní ani k súdnictvu.

Zamestnanci Epoch Times nahlásili incident polícii 15. februára a vyzvali úrady, aby sa zaoberali zastrašovaním a zvýšili počet hliadok v postihnutých oblastiach. „Hongkong je spoločnosť riadená právom. Zastrašovanie a ohováranie druhých sú nezákonné a trestné činy,“ uviedla Lu Jie vo svojom vyhlásení. „Budeme situáciu v novinových stánkoch pozorne sledovať a podnikneme právne kroky proti páchateľom.“

Majiteľka jedného z postihnutých novinových stánkov v rozhovore pre Epoch Times uviedla, že prevádzkuje legálny obchod a takýmto hrozbám sa nepoddá.

V poslednom čase hlásilo vyhrážky a obťažovanie aj niekoľko ďalších hongkonských médií. Dňa 13. februára anglickojazyčný spravodajský server Hong Kong Free Press informoval, že už niekoľko mesiacov čelí obťažovaniu a falošným žalobám. Redakcia oznámila, že zavedie „politiku nulovej tolerancie voči ohováračským kampaniam, trollingu, sledovaniu, hanobeniu, zverejňovaniu osobných informácií, kybernetickým útokom a falošným žalobám“.

V septembri 2024 Hongkonská asociácia novinárov oznámila, že sleduje „systematický a organizovaný útok“ proti novinárom v meste. Podľa asociácie boli desiatky novinárov, ich rodinných príslušníkov a kolegov vystavení rôznym formám nátlaku online aj offline. Išlo o obťažovanie na sociálnych sieťach, výhražné e-maily a listy zasielané na ich pracoviská, domovy alebo partnerské organizácie, ktoré ohrozovali ich osobnú bezpečnosť a pracovné miesto.

Jednotlivci, ktorí sa označujú za „vlastencov“, anonymne poslali e-maily a listy najmenej 15 rodinným príslušníkom novinárov a ich príbuzným organizáciám. Podľa novinárskeho odborového zväzu mnohí z nich požadovali, aby príjemcovia prerušili všetky väzby s novinármi, inak by mohli čeliť obvineniam z ohrozenia národnej bezpečnosti.

Selina Chengová, predsedníčka novinárskeho odborového zväzu, uviedla, že najnovšia vlna vyhrážok svedčí o „koordinovanom úsilí zastrašiť tých, ktorí sa snažia publikovať správy v Hongkongu“. „Každý rozumný človek vie, že mnohé z týchto obvinení sú nepravdivé a nebude týmto správam prikladať veľkú váhu,“ povedala pre Epoch Times.

Podľa nej však páchatelia týchto útokov využívajú atmosféru strachu v Hongkongu a vznášajú „nepodložené obvinenia“ s cieľom „zastrašiť ľudí, aby poslúchali týchto útočníkov“.

Denník Epoch Times opakovane čelil sabotážam a útokom v Hongkongu.

V roku 2019 vnikli maskovaní útočníci do tlačiarne hongkonského vydania denníka Epoch Times a zapálili zariadenie. Pri ďalšom útoku v roku 2021 štyria muži poškodili počítače a tlačiarenské stroje ťažkými kladivami.

Selina Chengová uviedla, že sa obráti na miestnych zástupcov predajcov novín, aby zistila, či podnikli nejaké kroky. Zároveň vyzvala hongkonské orgány, aby zastrašovanie jasne odsúdili.

„Je to jediný správny postup. Ak proti týmto činom nezakročia, atmosféra strachu sa bude naďalej prehlbovať,“ dodala. „Taktiež to nijako nepomáha obrazu mesta ako bezpečného miesta na podnikanie a život.“

Pôvodný článok

Prečítajte si aj