Štvrtok 10. júla, 2025
Slovenský premiér Robert Fico (Foto: FB / Úrad vlády Slovenskej republiky)

Nebudeme ustupovať, odkazuje Fico do Bruselu. Otázky plynu zaradil medzi národno-štátne záujmy

Pri zemnom plyne nemieni Slovensko ustupovať. Odkázal premiér Robert Fico do Bruselu, ktorý sa chce od roku 2028 úplne odstrihnúť od dodávok plynu z Ruska. Otázky vznikajúce ohľadom dodávok či cien plynu zaradil slovenský premiér medzi národno-štátne záujmy. Fico naďalej trvá na tom, že plány Európskej komisie zastaviť všetky toky plynu z Ruska sú len ideologickým rozhodnutím, urobeným len kvôli Ukrajine.

„Všetci zainteresovaní potvrdzujú, že toto čisto ideologické rozhodnutie Komisie, urobené len kvôli Ukrajine, bude mať v prípade Slovenska osobitne škodlivé dôsledky. Otázny bude dostatok plynu pre našu domácu spotrebu. Úplne jasné je výrazné zvýšenie cien plynu pre domácnosti a priemysel,“ uviedol v najnovšom videu na sociálnej sieti Fico.

Otvorené sú podľa premiéra otázky, kto nám nahradí nevyhnutné kompenzácie vysokých cien plynu a kto nám zaplatí prípadnú prehru v súdnom spore za to, že prestaneme na pokyn Európskej komisie odoberať ruský plyn v roku 2028, hoci Slovensko má platnú a záväznú zmluvu s ruským Gazpromom až do roku 2034. „Všetko kvôli Ukrajine, prečo? Toto sú otázky, ktoré bez akéhokoľvek zaváhania zaraďujem medzi národno-štátne záujmy Slovenska, kde nemôžeme len tak ustupovať,“ zdôraznil Fico.

Predseda slovenskej vlády upozornil, že hoci návrh Európskej komisie zastaviť úplne odber ruského plynu je typickou sankciou, Komisia ho ako sankciu nepredkladá. A to je z jediného dôvodu. „Pretože pri prijímaní sankcií sa vyžaduje súhlas všetkých 27 členských štátov EÚ a Komisia dobre vie, že tento návrh by takúto podporu nikdy nezískal. Preto Komisia predkladá tento návrh ako legislatívny akt, na schválenie ktorého stačí väčšina hlasov, nie teda jednomyseľnosť. Niekto sa môže teraz správne spýtať, prečo ak Komisia nepotrebuje súhlas všetkých 27 členských štátov, nepresadí svoj návrh bez toho, aby ju zaujímali oprávnené námietky Slovenska? Odpoveď je jednoduchá,“ dodal Fico.

Súčasne s návrhom na zastavenie toku ruského plynu je na stole aj návrh 18. balíka sankcií proti Ruskej federácii, na schválenie ktorého je potrebná jednomyseľnosť. „Tomuto balíku sankcií prikladajú mnohé členské štáty EÚ a celá Európska komisia obrovský význam. Odmietame len tak zahlasovať za 18. balík sankcií a hlasovanie podmieňujeme vyriešením našich obáv ohľadne ceny plynu, jeho dostatku a náhrady škôd, ktoré nám budú spôsobené zastavením toku ruského plynu od 1. januára 2028. Keďže doteraz k tomu nedošlo, aj včera dostal náš veľvyslanec v Bruseli inštrukciu 18. sankčný balík nepodporiť,“ doplnil Fico.

Predseda vlády zdôraznil, že Slovensko je suverénna krajina. „Nemôžem dovoliť, aby zbytočné ideologické gestá, ako je zastavenie ruského plynu, spôsobovali našej krajine obrovské škody,“ zdôraznil Fico.

Na druhej strane slovenský premiér priznáva, že Európska komisia sa snaží nájsť riešenie pre Slovensko. „V niektorých otvorených témach sa blížime k dohode, v niektorých sme ešte ďaleko. Nemôžeme však pracovať pod tlakom a v atmosfére zbytočne silných slov a vyhlásení. V každom prípade si želám skorú dohodu s Európskou komisiou, ktorá by viedla k takej úprave jej návrhu na zastavenie toku ruského plynu, ktorá by nás ochránila pred najhoršími možnými dopadmi,“ povedal Fico, podľa ktorého je 18. sankčný balík proti Ruskej federácii pre neho tragikomický, ale nedotýka sa a nepoškodzuje naše slovenské záujmy. „Každý balík, či bol 14., 15., alebo teraz 18., sa označuje za prelomový, nenahraditeľný. Koľko takýchto prelomových, nenahraditeľných balíčkov bude treba ešte prijať?,“ opýtal sa Fico.

Sankčná politika voči Rusku podľa neho nefunguje, keďže aj samotný generálny tajomník NATO Mark Rutte hovorí o posilňovaní Ruskej federácie vo vojne proti Ukrajine. „Bohužiaľ, ideológia a posadnutosť Ruskom vyhráva v EÚ nad zdravým rozumom. V tejto bláznivej a iracionálnej atmosfére, v dobe rinčania zbraní mám ako predseda vlády dve zásadné úlohy. Nedovoliť, aby Slovensko bolo zatiahnuté do nezmyselného vojenského dobrodružstva a urobiť všetko preto, aby boli chránené záujmy Slovenska a jeho občanov, od základných kultúrno-etických otázok až po ceny energií. Ak sme členskými štátmi EÚ a NATO, nedá sa na všetko, čo vzíde z kuchyne týchto organizácií, povedať nie, ako si predstavujú niektorí slovenskí politici. Na druhej strane som garantom toho, že nie na všetko, čo príde z EÚ a NATO, povieme áno, len aby sme nevytŕčali z radu,“ uzavrel Fico.

Ako hodnotíte tento článok? Zanechajte nám spätnú väzbu.

Prečítajte si aj