
Návrat do tieňa Talibanu? Afganským utečencom hrozí vyhostenie, Trump zasahuje
Štyri roky po páde Kábulu sa bývalí afganskí spolupracovníci zahraničných misií USA opäť stali terčom medzinárodnej politiky. Americký prezident Donald Trump oznámil svoj zámer pomôcť afganským podporovateľom amerických vojsk – práve v čase, keď im hrozí deportácia zo Spojených arabských emirátov. Repatriačná politika Iránu a Pakistanu ohrozuje ďalšie státisíce ľudí.
Takmer štyri roky po tom, ako sa radikálne milície Talibanu vrátili v Afganistane k moci, čelia Spojené štáty potenciálnemu nedostatku miestneho personálu. V nedeľu 20. júla americký prezident Donald Trump oznámil svoj záväzok pomôcť afganským štátnym príslušníkom, ktorí čelia repatriácii zo Spojených arabských emirátov (SAE), kde sa nachádzali od prevzatia moci v Afganistane v auguste 2021.
Trump o Afgancoch v SAE: Pokúsim sa ich zachrániť
Ide o bývalých afganských zamestnancov alebo podporovateľov koalície vedenej USA. Invázia v roku 2001 bola dôsledkom teroristických útokov z 11. septembra, pri ktorých zahynulo približne 3 000 Američanov. USA sa predtým márne snažili o vydanie teroristického vodcu Usámu bin Ládina, ktorý v Afganistane požíval právo azylu.
Trump sa teraz chopil témy niekoľkých tisícov afganských občanov, ktorým v súčasnosti hrozí vyhostenie zo Spojených arabských emirátov. Na Truth Social zdieľal príspevok portálu „Just the News“ s názvom „Afgánci, ktorí sa skrývajú v Spojených arabských emirátoch po tom, ako pomáhali americkým vojakom, čelia nútenému návratu k Talibanu. Dokáže ich Trump zachrániť?“ Americký prezident sa k tomu vyjadril: „Pokúsim sa ich zachrániť, a to ihneď.“
Podľa správy sa Spojené arabské emiráty chystajú poslať späť niektorých Afgancov, ktorých krajina prijala v roku 2021. Anglická edícia denníka Epoch Times zatiaľ nedokázala nezávisle potvrdiť túto správu.
Žiadne potvrdenie zo Spojených arabských emirátov o plánoch na repatriáciu
Vedúce medzinárodné médiá, ktoré vychádzajú v Emirátoch, ako napríklad denník The National vydávaný v Abú Zabí, neobsahujú žiadne správy na túto tému. Nachádzajú sa tam len správy z minulého týždňa o afganských spolupracovníkoch. V jednej správe sa uvádza, že Taliban po úniku britských údajov prenasleduje miestnych spolupracovníkov Britov – čo títo popierajú.
K tomu sa pridávajú správy o vypršaní dočasného ochranného statusu afganských miestnych pomocníkov v USA. USA prijali po návrate Talibanu k moci 200 000 Afgancov. V Spojených arabských emirátoch sa ich počet odhaduje na niekoľko tisíc. Kanada sľúbila poskytnúť útočisko 1 000 bývalým afganským spolupracovníkom.
Medzitým Irán a Pakistan pohrozili miliónom afganských občanov, že ich pošlú späť domov, do krajiny ovládanej Talibanom. Režim v Teheráne obviňuje niektorých Afgancov, že spolupracovali s Izraelom v predvečer jeho vojenskej operácie proti zariadeniam iránskeho jadrového programu.
Desaťtisíce Afgancov spolupracovali s USA v rokoch 2001 až 2021
Od svojho nástupu do úradu na pozícii 47. prezidenta USA sa Donald Trump prioritne snažil znížiť počet utečencov v krajine. Ihneď po začatí svojho druhého funkčného obdobia v januári Trump prostredníctvom nariadenia oznámil ukončenie programov presídľovania v USA.
V apríli zrušil dočasné záruky ochrany pred deportáciou, ktoré predtým platili pre afganských utečencov. Toto opatrenie bolo súčasťou toho, čo Trump označil za „najväčšiu deportačnú akciu v histórii“.
Demokrati tento krok kritizovali a vyzvali prezidenta, aby obnovil záruky ochrany. Poukázali na osud desiatok tisícov pomocníkov a ich rodín počas 20-ročnej prítomnosti USA v Afganistane. Mnohé afganské rodiny sa už dávno usadili v Spojených štátoch, zatiaľ čo v Afganistane pod vládou Talibanu ich čaká neistá budúcnosť.
Záujmová organizácia AfghanEvac označila Trumpovo oznámenie za „príjemné prekvapenie“. Prináša nádej „tisíckam Afgancov, ktorí riskovali život po boku amerických ozbrojených síl a odvtedy uviazli v právnej a diplomatickej neistote“. Hovorca iniciatívy Shawn VanDiver vo vyhlásení uviedol: „Vyzývame prezidenta Trumpa, aby tento záväzok splnil – nielen príspevkom na Truth Social, ale aj činmi.“
Organizácia však zároveň poukázala na to, že „desiatky tisíc Afgancov po celom svete“ čelia rovnakému problému. Hrozí im vyhostenie do Afganistanu a s tým spojené prenasledovanie zo strany Talibanu.
Organizácia AfghanEvec vyzvala amerického prezidenta, aby nariadil ministerstvu vnútornej bezpečnosti a ministerstvu zahraničných vecí urýchliť vybavovanie prípadov. Okrem toho je podľa organizácie potrebné „posilniť partnerstvo s tretími krajinami a zabezpečiť, aby sme nikdy viac neopustili svojich spojencov z vojnových čias“.
Podľa údajov Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) sa v polovici roka 2024 nachádzalo mimo Afganistanu približne 6,4 milióna Afgancov. Z nich 88 % žilo v okolitých krajinách, ako sú Irán a Pakistan. Nedávno sprísnená repatriačná politika týchto štátov by mohla vyvolať ďalšie posilnenie utečeneckých pohybov do iných regiónov, okrem iného aj do Európy.
Článok bol preložený z nemeckej edície Epoch Times
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Aký dojem vo vás zanechal tento článok? Zdieľajte s nami vaše myšlienky.