Piatok 13. decembra, 2024
Predseda Vojenského výboru NATO admirál Rob Bauer na záverečnej tlačovej konferencii po zasadnutí náčelníkov generálnych štábov NATO v sídle NATO 19. januára 2023 v Bruseli. (Foto: Omar Havana/Getty Images)

Najvyšší predstaviteľ NATO varuje spoločnosti obchodujúce s Čínou, aby sa pripravili na „vojnový scenár“

Šéf Vojenského výboru NATO, poručík admirál Rob Bauer, uviedol, že západné spoločnosti, ktoré obchodujú v Číne alebo s ňou, by sa mali pripraviť na to, že Čínska komunistická strana (ČKS) v prípade konfliktu využije väzby, ktoré Európa vedela využiť zo strany Ruska.

„Sme naivní, ak si myslíme, že komunistická strana túto moc nikdy nevyužije. Obchodní lídri v Európe a Amerike si musia uvedomiť, že obchodné rozhodnutia, ktoré prijímajú, majú strategické dôsledky pre bezpečnosť ich krajiny,“ povedal Bauer na podujatí, ktoré 25. novembra v Bruseli usporiadal think tank European Policy Center, čím zopakoval svoj prejav, ktorý predniesol niekoľko dní predtým.

„Podniky musia byť pripravené na vojnový scenár a podľa toho prispôsobiť svoje výrobné a distribučné linky. Pretože hoci bitky možno vyhráva armáda, vojny vyhrávajú ekonomiky.“

Bauer poukázal na prípad Gazpromu, energetickej spoločnosti, ktorej väčšinovým vlastníkom je ruská vláda. Pred inváziou Ruska na Ukrajinu v roku 2022 bolo Rusko najväčším dodávateľom zemného plynu do Európy, ktorý prepravovalo cez Ukrajinu.

Vlády na oboch stranách využívali obchodné väzby. Rusko zaviedlo zákaz vývozu plynu a Európska únia a Spojené štáty uvalili sankcie na mnohé ruské spoločnosti. Niektoré, ale nie všetky európske krajiny, prestali dovážať ruský plyn.

Bauer varoval, že vodca ČKS Si Ťin-pching by mohol jednostranne zaviesť obmedzenia pre priemyselné odvetvia v Číne, ktoré by mohli ovplyvniť globálny dodávateľský reťazec. Svet je napríklad závislý od Číny, pokiaľ ide o nerasty vzácnych zemín, z ktorých sa tam 60 % ťaží a 90 % spracováva. Z Číny pochádzajú aj kritické farmaceutické zložky vrátane chemických prísad do sedatív, antibiotík, protizápalových liekov a liekov na nízky krvný tlak.

„Vidíme to pri rastúcom počte sabotážnych akcií a Európa to videla pri dodávkach energie,“ povedal Bauer. „Mysleli sme si, že máme dohodu s Gazpromom, ale v skutočnosti sme mali dohodu s pánom Putinom. A to isté platí aj pre infraštruktúru a tovar vo vlastníctve Číny. V skutočnosti máme dohodu so Si Ťin-pchingom.“

Zdôraznil aspekt národnej bezpečnosti obchodných dohôd s čínskym a ruským režimom. „Ak dokážeme zabezpečiť, aby všetky kľúčové služby a tovar mohli byť dodané bez ohľadu na to, čo sa stane, potom je to kľúčová súčasť nášho odstrašenia,“ povedal Bauer.

V Spojených štátoch podniky čoraz častejšie uvádzajú, že očakávajú potrebu oddeliť Čínu od svojich dodávateľských reťazcov. Novozvolený prezident Donald Trump navrhol plošné clá na čínsky dovoz vo výške až 60 %.

Bezpečnostní experti v súkromnej aj verejnej sfére varovali, že výrobcovia sa spoliehajú na čínskych výrobcov kľúčových komponentov v tovaroch každodennej potreby. Mnohé spoločnosti tiež varovali investorov a zákazníkov, aby očakávali zvýšenie cien, keďže si nájdu alternatívnych výrobcov a montážnikov.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj