Sobota 2. marca, 2024
Minister školstva Tomáš Drucker (vľavo) sa v priebehu rokovaní stretol s riaditeľom Direktoriátu OECD pre vzdelávanie Andreasom Schleicherom (vpravo). (Zdroj: Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky)

Minister školstva rokoval so zástupcami medzivládnej Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj

Šéf rezortu školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) rokoval v Paríži so zástupcami Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), cieľom bola výmena skúseností. Diskutovali o vzdelávaní na Slovensku, ale aj o výsledkoch testovania PISA. Informoval o tom odbor komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR s tým, že Slovensko chce s OECD spolupracovať na viacerých programoch zmien.

„V oblasti politiky vzdelávania disponuje OECD obrovskou zásobárňou skúseností iných krajín, pozitívnych aj negatívnych. Pri mnohých zmenách nemusí Slovensko vynachádzať koleso, stačí sa inšpirovať overenými riešeniami. Spolupráca s expertmi OECD nám môže ušetriť veľa času aj zbytočných pokusov a omylov,“ uviedol T. Drucker.

Ako priblížili z rezortu, minister sa v rámci pracovnej cesty stretol s riaditeľom Direktoriátu OECD pre vzdelávanie Andreasom Schleicherom. „Diskutovali o silných a slabých stránkach vzdelávania na Slovensku, pričom nevynechali ani znepokojivé výsledky testovania PISA, meraní TALIS či správy Education at a Glance,“ poznamenali. Zúčastnil sa podľa nich aj viacerých seminárov s expertmi OECD na vzdelávanie.

OECD je medzinárodná organizácia so sídlom v Paríži. Prepája 38 ekonomicky najrozvinutejších štátov sveta, ktoré prijali princípy demokracie a trhovej ekonomiky. SR sa ako členská krajina pravidelne zúčastňuje medzinárodného hodnotenia žiakov PISA, Medzinárodnej štúdie o vyučovaní a vzdelávaní TALIS či Programu medzinárodného hodnotenia dospelých PIAAC, ktoré organizuje OECD.

Prečo existuje ľudstvo?

Prečítajte si aj