Streda 29. novembra, 2023
Ilustračná fotografia yanalya / Freepik
,

Mikroplasty v plodovej vode prekvapili aj výskumníkov z Ostravy.  Ako sa im vyhýbať?

Tím vedcov z Vysokej školy banskej a lekárov z Fakultnej nemocnice z Ostravy potvrdil zaujímavý objav. Ide o zoskupenie mikroplastov v plodovej vode u žien, ktorým boli odobraté vzorky ešte pred pôrodom. Prítomnosť mikroplastov v plodovej vode a placente bola potvrdená u deviatich žien z desiatich.

Podľa ČT 24 tieto výsledky ostravský tím prezentuje ako prvý na svete, pričom výskum odborníkom trval približne rok a pol. Odborníkov z Ostravy čaká ešte ďalší, dôležitejší výskum –  ako môže ovplyvniť výskyt mikroplastov vývoj plodu alebo skomplikovať tehotenstvo.

„Výskumníci odobrali vzorky tehotným ženám, ktorým plodová voda odtiekla pred pôrodom, potom izolovali jednotlivé vzorky a zo vzoriek odstránili organickú hmotu. Následne bola hmota prefiltrovaná, aby sme izolovali jednotlivé častice, ktoré sa vo vzorke nachádzajú. Pomocou špeciálnych prístrojov  sme potom stanovili materiál, ktorý sa v plodovej vode nachádzal,“ špecifikoval Jan Halfar z katedry enviromentálneho inžinierstva Technickej univerzity v Ostrave. 

Pomenovať dokázali 44 častíc o veľkosti od 10 do 50 mikrometrov. „Dosť často tam boli častice na báze polyetylénu a polypropylénu, ktoré sa využívajú ako obalové hmoty, ale tiež častice, ktoré môžu pochádzať z kozmetiky“, dodala prorektorka pre vedu a výskum z Technickej univerzity v Ostrave.

Prenikanie mikroplastov do ľudského organizmu už výskumy vo svete preukázali, teraz sa potvrdilo, že vedia preniknúť i do  blízkosti plodu matky. Mikroplasty sa dostávajú do placenty. Tá sa doteraz považovala za bariéru chrániacu plod pred prienikom látok, ktoré tam nemajú čo robiť. 

Kde všade sa nachádzajú mikroplasty

Mikroplasty sa v dnešnej dobe nachádzajú už skoro všade: v oceánoch, moriach, v živočíchoch a aj v ľudskom tele. Niektoré sa dokonca nachádzajú aj vysoko v atmosfére.

Japonskí vedci zistili, že mikroplasty sú prítomné už aj v oblakoch, čo publikovali v časopise Environmental Chemistry Letters. Vedci svoj výskum potvrdili tým, že vyliezli na vrcholy hôr Mount Oyama a Mount Fuji a tam zhromažďovali vodu z hmly, ktorá obklopuje vrcholky hôr s nadmorskou výškou až do 3 776 m n. m.

Použili pritom špičkové zobrazovacie metódy a identifikovali rôzne typy polymérov a jeden typ gumy. Nájdené mikroplasty mali veľkosť 7 až 94 mikrometrov. 

Viacerí svetoví vedci našli pri svojich výskumoch veľké množstvo mikroplastov už aj v ľudských orgánoch, ako sú  pľúca či srdce. Nachádzajú sa ale aj v krvi či výkaloch ľudí a zvierat. 

Vysoké percento zdrojov mikroplastov tvoria tablety a prášky na pranie, ktoré sú vyrobené napríklad z polyetylénu (PE) a polypropylénu (PP). Veľké množstvo mikroplastov sa uvoľňuje pri opotrebovaní pneumatík, kde sa pri jazde vytvára plastový prach a znečisťuje ovzdušie. Mikroplasty sa nachádzajú napríklad aj v čajových vreckách a vlhčených utierkach.

Ako sa v čo najväčšej možnej miere vyhnúť mikroplastom?

 • Pokiaľ sa to dá, filtrujte si vodu z vodovodu. Vodu môžete filtrovať buď kanvicou na filtrovanie vody, kde sa používa filtračná vložka, alebo pridaním centrálneho filtra na prívode vody do domu, s čo najmenšou mikrónovou priepustnosťou.
 • Nepoužívajte umelé dosky na krájanie zeleniny či iných potravinových produktov. Pri ich používaní sa môžu pri práci s povrchom uvoľniť mikročiastočky plastu a dostať sa tak do potravín.
 • Vyhýbajte sa konzervovaným potravinám. Sledujte obaly jednotlivých potravín a nekonzumujte tzv. „nezdravé éčka“.
 • Nepoužívajte plastové slamky. Ich použitím sa môže taktiež do tela dostať nežiaduca syntetická chemikália.
 • Vyberte si pri nákupe namiesto plastových sáčkov plátené nákupné tašky. Šetríte tým životné prostredie a vaše potraviny neprídu do styku s plastom.
 • Uprednostnite sklenené fľaše namiesto plastových. Plastové fľaše môžu obsahovať škodlivé látky (napr. BPA – bisfenol-A), ktoré sa uvoľujú do vody. Nehovoriac o škodlivom dopade na životné prostredie.
 • Jedzte nebalené čerstvé potraviny,  eliminujete tým kontakt s plastami.
 • Nepoužívajte plastový riad, ale noste si svoj vlastný. Z plastového riadu používaného v mikrovlnnej rúre sa môžu zahriatím uvoľňovať zdraviu škodlivé látky.
 • Vyhýbajte sa účtenkám pri nákupe. Niektoré obsahujú vysoký obsah chemikálie BPA. Môže sa ľahko preniesť na kožu, z ktorej sa nedá umyť. Zistite si, ktoré obchodné reťazce používajú ekologickejšie účtenky vo svojich obchodoch.
 • Nezabúdajte na správnu stravu – tá dokáže mikroplasty vyplaviť z tela najrýchlejšie. Treba dbať hlavne na črevnú mikroflóru. Aby sme vylúčili mikroplasty z tela, je najdôležitejšie jesť čerstvú zeleninu a ovocie.
 • Zvoľte vhodné doplnky k strave. Najúčinnejšie sú probiotiká, ktoré odbúravajú toxíny z tela (najvhodnejšie sú domáca kyslá kapusta, kimči či kefír) a aktívne uhlie – obsahuje častice (chelátory), ktoré vedia naviazať na seba mikroplasty. V poslednom období je aktívne uhlie veľmi populárne – napríklad  „vychytávka“ s ingredienciou aktívneho uhlia –  black latte. 

Prečítajte si aj