Nedeľa 4. mája, 2025
Shen Yun 2025
Na snímke predseda poslaneckého klubu Smer-SD Ján Richter. (Foto: FB / Ján Richter)

J. Richter: Predseda vlády Robert Fico je v dobrej fyzickej aj psychickej kondícii

Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) je podľa predsedu poslaneckého klubu strany Smer-SD Jána Richtera v dobrej fyzickej kondícii. Uviedol to v relácii Sobotné dialógy v Slovenskom rozhlase v súvislosti s tým, že premiér zrušil svoj program pri príležitosti Sviatku práce (1. mája).

Richter pripomenul, že predseda vlády má za sebou viacero operácií, okrem iných aj v súvislosti s atentátom, ktorý bol na neho spáchaný 15. mája 2024 v Handlovej. Richter podotkol, že sa blíži výročie tohto atentátu, špekuloval o tom, že u Fica môže ísť o psychické dôsledky, keďže sa vtedy v podstate druhýkrát narodil. Premiér je ale podľa neho v dobrom stave aj po psychickej stránke. V platnosti podľa Richtera ostáva Ficov zámer cestovať do Moskvy pri príležitosti osláv ukončenia druhej svetovej vojny. Premiérovu cestu podľa jeho slov treba vnímať v určitom systéme a nenahliadať na ňu v kontexte súčasného konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou, ale v kontexte toto, že ide o ukončenie druhej svetovej vojny. Pripomenul aj úlohu Červenej armády pri ukončení vojny.

Richterov diskusný oponent Marián Viskupič (Sloboda a Solidarita) je toho názoru, že v súčasnosti je nemiestne cestovať do Moskvy. „Nemal tam ísť,“ uviedol na margo premiérovej cesty. „Obávam sa, že mu ide o fotku s Vladimirom Putinom (ruský prezident),“ myslí si tiež opozičný poslanec.

Viskupič tiež v súvislosti s návrhom lídra hnutia Slovensko Igora Matoviča, aby opozícia spoločne cestovala do Kyjeva, uviedol, že pokiaľ vie, SaS zatiaľ s matovičovcami do Kyjeva cestovať nebude. Viskupič sa tiež obáva toho, že vláda, hoci opakovane hovorí o zahraničnej politike na „všetky štyri svetové strany“, zanedbáva Západ. Zdôraznil, že odtiaľ pritom pochádza väčšina investícií na Slovensku. Krajina je podľa neho osamotená, poukázal aj na ekonomický aspekt izolácie.

Richter: Vzťahy premiéra a prezidenta sú štandardné

Predseda poslaneckého klubu strany Smer-SD si myslí, že vzťahy premiéra Fica a prezidenta Petra Pellegriniho sú štandardné, pričom rešpektujú jeden druhého. „Nezaznamenal som, že by tu bola nejaká vojna,“ uviedol v súvislosti s tým, že v posledných týždňoch hlava štátu vrátila do parlamentu napríklad zákon o covidových amnestiách či rente pre generálneho prokurátora.

Predseda vlády v tejto súvislosti uviedol, že rešpektuje prezidentovo veto, no bude apelovať na prelomenie jeho veta v parlamente. Podľa Richtera sa v súvislosti s vetovanými zákonmi sa treba baviť o jednotlivých výhradách prezidenta a potom o zákone ako celku. „Je otázka, ako sa koalícia rozhodne, a k tomu musí prísť koaličná rada, ako ku konkrétnym pripomienkam prezidenta pristúpi,“ myslí si. Súhlasí s premiérom, že veto treba prelomiť. Hlava štátu podľa jeho slov vystupuje nadstranícky, považuje za potrebné rešpektovať Pellegriniho ústavné právo (veta).

Richterov diskusný oponent Viskupič je toho názoru, že v čase konsolidácie by nemali byť vytvárané nové výdavky v podobe rent pre premiéra či pre generálneho prokurátora. „Renta je v prvom rade exemplárny prípad papalášstva,“ vyjadril sa. Na koalíciu apeloval, aby neprelamovala prezidentovo veto. Viskupič tiež v relácii tvrdil, že sa rozpráva aj o rente pre guvernéra NBS.

„Ja verím, že kvôli tomto prehráte voľby, pán Richter. Toto ľudia vnímajú,“ obrátil sa na svojho diskusného oponenta. „Tento návrh treba vidieť v kontexte ďalších návrhov, ktoré mali prísť, a ktoré sa majú týkať prokurátorov a sudcov“ oponoval Richter v súvislosti s rentou pre generálneho prokurátora. Pokles preferencií Smeru pripisuje tomu, že sú pri moci už rok a pol a museli prijímať aj viaceré nepopulárne opatrenia.

Richter: Na zmenu ústavy je nevyhnutný kompromis

Richter tiež kladne zhodnotil rokovania s Kresťanskodemokratickým hnutím (KDH) k zmenám Ústavy SR. Ako ďalej uviedol, kresťanskí demokrati prišli s vlastným pozmeňujúcim návrhom, ktorý v súčasnosti posudzujú odborníci na legislatívu na Úrade vlády.

„Kompromis je nevyhnutný, pretože 90 hlasov koalícia jednoducho nemá,“ podotkol (na zmenu ústavy je potrebných viac ako 90 hlasov poslancov parlamentu, vládna koalícia disponuje 79). Návrhy predložené KDH sú podľa neho prijateľné. Pripomenul tiež, že s návrhmi prišli aj koaliční partneri Smeru, napríklad Hlas-SD prišiel s návrhom aj na zmenu volebných obvodov. Richter je toho názoru, že tieto veci by mali byť riešené v rámci samostatnej diskusie, považuje za potrené nájsť aj zhodu s opozíciou vzhľadom na to, že volebná legislatíva by mala platiť na dlhšie obdobie.

Poslanec Viskupič apeloval na opozičných poslancov, aby „nenaskočili na túto hru Roberta Fica“ a zmeny ústavy nepodporili. Považuje to za vytváranie zástupného problému, pričom poukázal na súčasné problémy Slovenska, no navrhované ústavné zmeny, napríklad ukotvenie dvoch pohlaví, medzi nimi ale podľa neho nie sú. Považuje tiež za dehonestáciu ústavy, ak by boli v druhom čítaní pozmeňujúcim návrhom dopĺňané ďalšie veci, ktoré v pôvodnom návrhu neboli.

Richter odmietol, že by o návrhu rokovali s hnutím Slovensko. „Neprejavili záujem,“ povedal, očakáva však podporu od poslancov Kresťanskej únie (zvolení na kandidátke matovičovcov) Anny Záborskej a Richarda Vašečku.

Novela ústavy by mala zaviesť uznávanie len dvoch pohlaví, a to muža a ženy. Zároveň zaručuje rovnosť medzi mužmi a ženami pri odmeňovaní za vykonanú prácu. Ak by novela ústavy prešla legislatívnym procesom, maloleté dieťa by si po novom mohli osvojiť len manželia alebo jeden z manželov, ktorý žije s niektorým z rodičov dieťaťa v manželstve. Osvojiť dieťa si bude môcť aj pozostalý manžel po rodičovi alebo osvojiteľovi maloletého dieťaťa. Vo výnimočných prípadoch si dieťa bude môcť osvojiť aj osamelá osoba, a to v prípade, ak je osvojenie v záujme dieťaťa.

Do ústavy by mohol pribudnúť aj odsek, podľa ktorého, „rodičia majú právo rozhodovať o účasti detí na výchovno-vzdelávacom procese poskytovanom školami a školskými zariadeniami, ak je nad rámec štátneho výchovno-vzdelávacieho programu“. Zároveň bude na výchovu a vzdelávanie detí v oblasti formovania intímneho života a sexuálneho správania potrebný súhlas zákonného zástupcu.

Prečítajte si aj