Piatok 18. júla, 2025
(V strede) Splnomocnenkyňa vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti Simona Zacharová. (foto: FB / Ministerstvo vnútra SR)

Splnomocnenkyňa vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti je prekvapená, že monitorovací výbor EP ju obišiel

Splnomocnenkyňa vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Simona Zacharová je prekvapená, že monitorovacia skupina Európskeho parlamentu pre demokraciu, právny štát a základné práva (DRFMG) ju pri návšteve Slovenska obišla. Závery pracovnej cesty monitorovacej skupiny z 1. až 3. júna boli prezentované v utorok 15. júla na zasadnutí Výboru Európskeho parlamentu pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci. Závery z misie predstavili predsedníčka monitorovacej skupiny DRFMG Sophie Wilmès a predseda výboru Javier Zarzalejos.

„Pani Wilmès vo svojom vystúpení uviedla, že delegácia sa počas návštevy stretla s viac než dvadsiatimi zástupcami štátnych inštitúcií, parlamentu, justície, médií a občianskej spoločnosti. Ako splnomocnenkyňa vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti, ako aj podpredsedníčka Rady vlády SR pre mimovládne neziskové organizácie, ktorá je oficiálnym poradným orgánom vlády pre túto oblasť, vyjadrujem prekvapenie a zásadné znepokojenie nad tým, že zo strany monitorovacej skupiny nebol prejavený žiadny záujem o stretnutie s úradom, ktorý od roku 2011 systematicky pôsobí v oblasti tvorby legislatívy, implementácie politík a podpory občianskej spoločnosti vrátane mimovládnych neziskových organizácií,“ reagovala Zacharová.

Takéto opomenutie nie je podľa nej len formálnym zlyhaním, ale zároveň spochybňuje odbornosť, vyváženosť a komplexnosť hodnotenia, ktoré má ambíciu reflektovať stav demokracie a právneho štátu v členskom štáte EÚ.

Za mimoriadne problematické považuje aj niektoré verejné vyjadrenia členov skupiny DRFMG. Pani Wilmès napríklad uviedla, že zrušenie RTVS a zriadenie Slovenskej televízie a rozhlasu (STVR) je politicky motivované a môže viesť k obmedzeniu plurality a občianskej spoločnosti. „Dovoľujem si konštatovať, že žiadna z týchto hypotéz nebola podložená konkrétnym dôkazom, faktickým prepojením alebo odborným posúdením. Verejnoprávne médiá sú dôležitým pilierom demokracie, avšak ich reforma nemá žiadnu vecnú súvislosť s právom občanov slobodne sa združovať či pôsobiť v rámci občianskej spoločnosti. Preto považujem takéto tvrdenia za zavádzajúce, politizujúce a odborne neobhájiteľné,“ povedala Zacharová.

Podobne skreslená bola podľa jej názoru aj kritika pripravovanej novely zákona o neziskových organizáciách, konkrétne v súvislosti s výškou pokút za nesplnenie povinností. „Novela zavádza nový sankčný režim, ktorý je transparentný, predvídateľný a právne proporcionálny. Nahrádza doterajšiu prax, kde už po nesplnení základnej povinnosti mohla organizácii hroziť likvidácia,“ obhajuje novelu Zacharová s tým, že nový model zahŕňa trojstupňovú štruktúru – od napomenutia a pokút do 1 000 eur, cez pokuty do 10 000 eur, až po návrh na zrušenie organizácie výhradne pri dlhodobom a opakovanom porušovaní povinností.

„Mrzí ma, že niektorí zástupcovia Európskeho parlamentu a Európskej komisie opakovane verejne prezentujú správy a hodnotenia, ktoré nie sú výsledkom dialógu s relevantnými aktérmi, ale často pôsobia ako politické komentáre bez kontaktu s faktami a odborným zázemím,“ hovorí Zacharová s tým, že je vždy pripravená viesť odborný, vecný a otvorený dialóg. K rokovaciemu stolu pozýva europoslankyňu Sophie Wilmès, ako aj ostatných členov monitorovacej skupiny.

Zapojte sa do tvorby kvalitnejšieho obsahu! Aký je váš názor na tento článok?

Prečítajte si aj