
Európu zaplavuje lacný a potenciálne nebezpečný tovar z tretích krajín. EP prijal návrhy na zvládnutie situácie
Európsky parlament sa intenzívne zaoberá bezpečnosťou produktov a dodržiavaním regulácií v oblasti elektronického obchodu. Týka sa to predovšetkým dovozu tovaru z krajín mimo Európskej únie. Kľúčovým problémom je rastúci objem produktov predávaných spotrebiteľom v EÚ prostredníctvom e-commerce platforiem od neeurópskych firiem, často z Číny, pričom významná časť týchto výrobkov je nebezpečná alebo nespĺňa európske normy.
Zákonodarný zbor EÚ v stredu (9. júla) schválil návrhy na zvládnutie rastúceho prílevu neštandardného a potenciálne nebezpečného lacného tovaru z „mimoeurópskych“ internetových obchodov do EÚ.
Európsky parlament v správe identifikuje spôsoby, ako zmierniť tlak na colné orgány a orgány dohľadu nad trhom, ktoré majú ťažkosti s kontrolou a zaistením bezpečnosti miliónov malých balíkov, ktoré každý deň vstupujú do Únie.
Zároveň totiž rastie obava, že tieto produkty obchádzajú európske predpisy a kontrolné mechanizmy, čo komplikuje ochranu trhu a bezpečnosť občanov EÚ. Poslanci preto vyzývajú na sprísnenie pravidiel, lepšiu kontrolu a efektívnejšiu spoluprácu s online platformami na zabezpečenie bezpečnosti a súladu výrobkov s európskymi štandardmi.
Masívna podpora europoslancov vrátane Slovákov
Spomenutú správu europarlamentu podporilo až 619 poslancov vrátane 11 slovenských zákonodarcov, keďže „za“ boli Veronika Cifrová Ostrihoňová, Martin Hojsík, Ľubica Karvašová, Ľudovít Ódor, Michal Wiezik, Lucia Yar (všetci PS/Obnovme Európu), Monika Beňová, Katarína Roth Neveďalová a Ľuboš Blaha (všetci Smer-SD/nezaradení), Branislav Ondruš (Hlas-SD/nezaradený) a Miriam Lexmann (KDH/Európska ľudová strana).
Proti hlasovalo 26 europoslancov, medzi nimi slovenské duo Milan Mazurek a Milan Uhrík (obaja Republika/Európa suverénnych národov).
Dovedna 46 poslancov sa zdržalo hlasovania, vrátane dvoch Slovákov – Judity Laššákovej a Erika Kaliňáka (obaja Smer-SD/nezaradení).
Milióny balíkov sa vyhýbajú clám
V rozprave, ktorej predsedal slovenský europoslanec Hojsík, poukázal taliansky spravodajca Salvatore De Meo na skutočnosť, že „explózia online obchodu spôsobila revolúciu v spôsobe“ nákupu a predaja.
Podľa neho nikdy predtým nebolo také ľahké kúpiť si produkt z druhého konca sveta a mať ho doma do niekoľkých dní. Vraví však, že to zároveň vystavilo jednotný trh EÚ pred nové vážne problémy, ktoré ovplyvňujú európskych občanov aj firmy.
„Čísla hovoria samy za seba… Len v roku 2024 vstúpilo do Únie viac ako 4,6 miliardy položiek s deklarovanou hodnotou pod hranicou oslobodenia od cla vo výške 150 eur. Hovoríme približne o 12 miliónoch položiek denne. To je ohromujúci objem tovaru,“ skonštatoval zákonodarca z Európskej ľudovej strany.
Takýto tovar sa podľa De Mea príliš často vyhýba kontrolám, ohrozuje bezpečnosť spotrebiteľov a podkopáva konkurencieschopnosť európskych podnikov, ktoré fungujú v súlade s veľmi špecifickými pravidlami.
Niektorí predajcovia čelia vyšetrovaniu
Podľa eurokomisára pre spravodlivosť Michaela McGratha balíky s nízkou hodnotou prúdia do EÚ predovšetkým z Číny. „V rámci zákona o digitálnych službách Komisia aktívne monitoruje niekoľko veľmi veľkých online platforiem, ako sú Amazon, AliExpress, Temu, Shein a Zalando, ktoré dohromady pokrývajú široké spektrum elektronického obchodu,“ uviedol írsky eurokomisár.
Podotkol, že v EÚ už vyšetrujú predajcov Temu a Shein. Dôvodom sú „nezákonné praktiky, ktoré postihujú milióny spotrebiteľov v EÚ, ako je napríklad nátlak na predaj, manipulatívne dizajnové prvky alebo falošné zľavy“.
Pohľad na konkrétne platformy
Najväčšími e-commerce platformami, ktoré dovážajú tovar do Európskej únie, sú Amazon, AliExpress a Temu. Tieto platformy spolu s ďalšími, ako sú eBay, Zalando a Vinted, dominujú nad európskym online trhom a výrazne podporujú cezhraničný obchod.
Amazon je jednoznačným lídrom s rozsiahlym pôsobením po celej Európe a veľkým počtom predajcov z tretích krajín. Jeho dominancia je najvýraznejšia v Spojenom kráľovstve a Nemecku. AliExpress láka zákazníkov širokou ponukou a nízkymi cenami, čo z neho robí obľúbenú voľbu pri cezhraničných nákupoch. Temu, ďalší významný hráč, si rýchlo získava popularitu najmä v Taliansku a Španielsku.
Spomenuté platformy sú populárne aj na Slovensku, avšak podľa webu waredock.com si v regióne strednej Európy získali silné postavenie aj Kaufland, Notino či Allegro.
Pomôže Európe colná reforma?
Na obchádzanie ciel si má posvietiť colná reforma EÚ. „Zasadzujeme sa za urýchlenú reformu Colného kódexu Únie a podporujeme zavedenie statusu predpokladaného dovozcu, rovnako ako podporujeme zrušenie súčasného prahu bez cla pod hranicou 150 eur, ktorý sa, žiaľ, stal preferovaným kanálom na obchádzanie kontrol,“ podotkol De Meo. Poukázal na to, že EÚ prichádza ročne o desiatky miliárd eur pre súčasné oslobodenie od cla do výšky 150 eur.
Počas utorňajšieho zasadnutia Výboru pre kontrolu rozpočtu (CONT) zaznela na pôde europarlamentu informácia o prinajmenšom 40 miliardách eur ročne. De Meo vyjadril presvedčenie, že pri implementácii colnej reformy bude potrebné vytvoriť „európsky colný orgán vybavený digitálnym centrom na monitorovanie tokov s cieľom bojovať proti podvodným praktikám“.
Zákonodarcovia z Európskej ľudovej strany nezabúdajú ani na predajcov z krajín mimo EÚ a podľa De Mea podporujú návrh na „zavedenie poplatku za správu pre predajcov na pokrytie nákladov na kontroly“ vo výške dvoch eur.
Poslanci zároveň chcú, aby Európska komisia overila, či je táto suma primeraná, v súlade s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO) a či sa v konečnom dôsledku neprenesie na spotrebiteľov v EÚ.
Zákonodarcovia rovnako požadujú, aby členské štáty obmedzili vysokorizikových predajcov v ich kritickej infraštruktúre a systémoch bezpečnosti hraníc, napríklad pri obstarávaní bezpečnostných detekčných zariadení a zariadení na skenovanie nákladu používaných na letiskách a v prístavoch.
EuroCommerce prijaté kroky víta
Zo správy takisto vyplýva, že digitalizácia, a najmä používanie nových nástrojov umelej inteligencie a technológie blockchainu by mohli zmierniť colné preťaženie a zefektívniť kontroly.
Organizácia EuroCommerce, hlavná európska organizácia zastupujúca maloobchodný a veľkoobchodný sektor, kroky Európskeho parlamentu uvítala. Nekalá hospodárska súťaž zo strany online trhovísk a obchodníkov z tretích krajín podľa EuroCommerce naďalej rastie, čo poškodzuje maloobchodníkov v EÚ a ohrozuje bezpečnosť spotrebiteľov.
„Vyzývame Európsku komisiu a Radu, aby konali na základe tohto uznesenia a podporili rovnaké podmienky v maloobchode tým, že zohľadnia celý rozsah porušovania právnych predpisov EÚ vrátane bezpečnosti výrobkov, ochrany spotrebiteľa, súkromia údajov, zákona o digitálnych službách, colných predpisov a zákonov o udržateľnosti,“ uviedla generálna riaditeľka EuroCommerce Christel Delbergheová.
Dodala, že EÚ by mala posilniť presadzovanie existujúcich pravidiel prostredníctvom silnejšej koordinácie a spolupráce medzi orgánmi presadzovania práva na vnútroštátnej aj európskej úrovni a urýchliť kľúčové reformy, ako je colná reforma a preskúmanie nariadenia o spolupráci v oblasti ochrany spotrebiteľa.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Váš názor nás zaujíma! Pomôžte nám zlepšovať obsah hodnotením tohto článku.