
Čínsky kolos Temu: Agresívna expanzia v tieni právnych medzier
Vďaka prepracovanému logistickému modelu, agresívnej cenovej stratégii a využívaniu právnych medzier sa Temu stal globálnym fenoménom. Tento nákupný gigant však čoraz viac priťahuje pozornosť politikov a úradov pre hospodársku súťaž.
Temu, online predajca, ktorého návštevnosť v marci 2025 dosiahla približne 1,3 miliardy návštev, sa stal globálnym úspechom. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom to znamená nárast približne o 27,3 %. Potom, čo sa platforma čínskej spoločnosti Pinduoduo na jeseň 2022 dostala online na trh v USA, okamžite sa umiestnila na prvom mieste v rebríčku stiahnutí.
Temu: Úspešný model, ktorý sa opakuje po celom svete
Pozrime sa napríklad na Nemecko. Temu bol v Nemecku sprístupnený od apríla 2023 a zaznamenal ohromujúci rast. Temu sa už vyšvihol na ôsme miesto najrýchlejšie rastúcich digitálnych značiek v Nemecku, predbehol tak napríklad Zalando a za otto.de zaostáva len o 30 %, ako opisuje úspešný príbeh čínskeho nákupného giganta nemecký obchodný zväz HDE.
Podľa „Digital 100 Report“ analytickej IT spoločnosti Similarweb vzrástol počet mesačných unikátnych návštevníkov v Nemecku v porovnaní s minulým rokom o 37 % na priemerných 15,1 milióna. V roku 2024 sa tak Temu zaradil medzi desať najrýchlejšie rastúcich webov v krajine.
Nákupná platforma ako raj výhodných nákupov
Temu sa prezentuje ako raj pre lovcov zliav s produktmi za neuveriteľne nízke ceny: žiadny online obchod neponúka lacnejšie produkty, žiadny nerastie tak rýchlo. Temu sa odlišuje od iných online obchodov, ako je Amazon, svojou cenovou stratégiou.
Online predajca ponúka prakticky každý produkt, ktorý si dokážete predstaviť. Od módy a bytových doplnkov, cez kozmetické produkty, elektroniku, kuchynské náradie až po nábytok: pod mottom „Shop like a Billionaire“ („Nakupujte ako miliardár“) je tu všetko dostupné za najnižšie špeciálne ponuky. Letné šaty napríklad už za 14,52 eur alebo pracovný overal za 13,42 eur.
V septembri 2022 spustil čínsky e-commerce gigant Pinduoduo svoju sesterskú spoločnosť Temu so sídlom v Bostone. V roku 2023 sa Pinduoduo premenoval na PDD Holdings.
PDD Holdings mala k 17. januáru 2024 trhovú kapitalizáciu 105,57 miliardy dolárov. Odhadovaný ročný obrat na rok 2024 podľa Bloomberga je 54,7 miliardy dolárov. Zakladateľ PDD, Colin Huang, bývalý zamestnanec Googlu v Číne, sa stal v polovici minulého roka najbohatším mužom v krajine. Hoci mala spoločnosť Pinduoduo pôvodne sídlo v Šanghaji, v roku 2023 sa presťahovala do Dublinu v Írsku. To nie je u technologických spoločností nezvyčajné, keďže ide o spôsob, ako ušetriť na daniach.
Lacné produkty, problémy s kvalitou
Lacné ponuky však majú aj svoje tienisté stránky: kritika sa týka kvality produktov, obmedzených lehôt na vrátenie tovaru a dlhých dodacích lehôt. Ani technické produkty od Temu zvyčajne nie sú značkové, pokiaľ v opise nie je modrá značka označujúca značku. Skutočnosť, že notebooky a mobilné telefóny pochádzajú od menej známych výrobcov, vedie k nižším cenám, ale aj k obavám. Americká verzia Epoch Times cituje správu U.S.-China Economic and Security Review Commission z roku 2023: „Absencia prepojenia Temu s etablovanými značkami vyvolala obavy o kvalitu produktov a obvinenia z porušovania autorských práv.“ Týka sa to používania chránených dizajnov módnych výrobkov, ochranných známok, log alebo iných ochranných znakov bez povolenia.
Trump proti Temu: Trojnásobné clo na balíčky z Číny
Úspech Temu nespočíva len v atraktívnych cenách, ale aj v prepracovanom logistickom modeli: platforma sa vyhýba sprostredkovateľom a umožňuje priame dodávky z Číny. Pritom strategicky využíva medzinárodné colné hranice. V USA platil donedávna bezcolný import až do hodnoty 799 dolárov – pravidlo, ktoré Temu systematicky využíval. Tieto pravidlá de minimis USA pomohli Temu udržať nízke náklady na dopravu. Keď zákazníci objednávajú na Temu, jednotlivé produkty sú zasielané priamo od čínskeho výrobcu. Výsledkom je, že zásielky zostávajú pod 800 dolármi, takže sa na ne nevzťahuje žiadne clo.
Teraz sa situácia mení. USA sa zameriavajú na Temu a ďalších čínskych online predajcov, ako je Shein, ktorí posielajú do USA veľké množstvo tovaru. Od začiatku mája 2025 platia oveľa vyššie colné sadzby na balíčky z Číny. V prípade malých zásielok sa clo zvýšilo trojnásobne z posledných 30 na 90 %. Prezident Donald Trump to nariadil v dekréte z 2. apríla. Nové colné sadzby sa teraz vzťahujú aj na zásielky s hodnotou tovaru pod 799 dolárov. Informovala o tom Epoch Times.
Povodeň balíkov z Ázie
Ale aj v Európe je Temu od svojho vstupu na trh pod drobnohľadom: Európska komisia pracuje od mája 2023 na príslušných reformných plánoch. Pri objednávkach z Temu pod 150 eur sa v Európe zvyčajne neplatí clo, je však nutné zaplatiť daň z pridanej hodnoty (DPH). Temu tvrdí, že táto daň je už zahrnutá v cene nákupu.
Európska komisia v októbri 2024 začala formálne konanie s cieľom zistiť, či platforma dostatočne bojuje proti predaju nelegálnych produktov. Ďalej sa má preskúmať potenciálne návyková povaha platformy prostredníctvom jej motivačných programov. Podozrenie: Temu porušuje právo EÚ. Informovala o tom Epoch Times.
Zmäkčovadlá a ďalšie: Nebezpečné chemikálie
Nízke ceny môžu prinášať aj riziká. Niektoré produkty na lacných platformách, ako je Shein a ďalšie, údajne porušujú európske chemické predpisy. K tomuto záveru dospela Európska agentúra pre chemikálie (ECHA) pri náhodnej kontrole v roku 2023, ako uvádza Spolkový zväz na ochranu prírody a krajiny Nemecka (BUND) na svojich webových stránkach. V období 2018 až 2022 sa podiel produktov obsahujúcich zakázané chemikálie zvýšil o tretinu. Tieto čísla zahŕňajú iba oficiálne potvrdené nelegálne produkty. Skutočný rozsah bude pravdepodobne oveľa vyšší, pretože množstvo produktov nie je možné dostatočne kontrolovať a informácie o škodlivých chemikáliách často nie sú uvedené v opise produktu.
Medzi nájdené látky patria okrem iného formaldehyd, olovo a rôzne ftaláty. Ftaláty sa často pridávajú do plastov, aby zvýšili ich flexibilitu, alebo do kozmetiky a toaletných potrieb, aby absorbovali vonné látky. Niektoré ftaláty sú klasifikované ako hormonálne aktívne látky, čo znamená, že môžu napodobňovať, blokovať alebo narúšať hormóny, čo môže mať škodlivý vplyv na zdravie. Ftalátové zmäkčovadlá môžu spôsobiť rakovinu, poškodiť nervový systém a narušiť reprodukčné funkcie – pri vysokých koncentráciách dokonca viesť k neplodnosti.
Lacné oblečenie s vysokou CO₂ bilanciou
Okrem znečistenia škodlivými látkami existuje podľa BUND aj ďalší problém s lacnými produktmi z Temu, Shein a ďalších: nie sú trvácne. To výrazne zvyšuje ekologickú stopu, pretože kým tričko z Temu konečne dorazí do schránky, často bolo najskôr odoslané na druhý koniec sveta. To spôsobuje „desať až dvadsaťkrát viac skleníkových plynov ako obchodné cesty po mori a po pevnine“.
Zdá sa, že na všetky tieto kritiky Temu spotrebitelia nereagujú: Nemecko je v súčasnosti najväčším trhom Temu v EÚ s priemerne 16,4 miliónmi mesačných používateľov. Na porovnanie: Francúzsko má 12 miliónov, Taliansko 10 miliónov. V reprezentatívnom prieskume spoločnosti Appinio 26 % Nemcov vo veku od 16 do 65 rokov uviedlo, že v posledných šiestich mesiacoch nakúpili na Temu. Temu sa tým priblížil k číslam spoločnosti Otto (30 %) a Ebay (44 %), pričom Amazon naďalej vedie s 86 %.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK