Štvrtok 10. júla, 2025
Zdravotník pripravuje injekčnú striekačku s vakcínou proti covidu od Pfizeru. Ilustračná fotografia (Robyn Beck/ AFP prostredníctvom Getty Images)

Odmietanie vakcín nie je otázkou vzdelania, ale politickej nedôvery, vyplýva z medzinárodnej štúdie

Rozhodnutie dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 nebolo primárne ovplyvnené demografickými faktormi či kognitívnym štýlom jednotlivca, ale najmä jeho politickými postojmi a dôverou v inštitúcie. Vyplýva to z rozsiahlej medzinárodnej štúdie, ktorú vypracovali Ján Žilinský z Centra spoločenských a psychologických vied SAV a Technickej univerzity v Mníchove a Yannis Theocharis z Technickej univerzity v Mníchove. Štúdia vyšla v prestížnom časopise Humanities & Social Sciences Communications z rodiny Nature. Výskum analyzoval dáta od viac ako 19-tisíc respondentov z krajín Európy, USA a Brazílie.

„Dlho sa predpokladalo, že váhavosť pri očkovaní súvisí najmä s nedostatkom informácií alebo neschopnosťou kriticky myslieť. Náš výskum však ukazuje, že kľúčové neboli psychologické črty ako potreba zapájať svoje kognitívne schopnosti či záujem o overovanie faktov. Tieto faktory mali len minimálny vplyv. Tými najsilnejšími prediktormi odmietnutia vakcíny boli, naopak, konšpiračné myslenie a nízka dôvera vo vládu,“ uviedol Ján Žilinský.

Výsledky štúdie ďalej potvrdili, že aj všeobecná nespokojnosť s fungovaním demokracie hrala konzistentnú, aj keď o niečo menšiu úlohu pri rozhodovaní o očkovaní. Používanie sociálnych sietí ako zdroja správ zvyšovalo riziko odmietnutia vakcíny v niektorých krajinách, zatiaľ čo sledovanie tradičných médií, ako sú televízia a noviny, bolo spojené s nižšou mierou odmietania vakcín.

„Záujem o fakty a ochota čítať si faktické korekcie o aktuálnom dianí sú bezpochyby spoločensky prospešné a ja osobne podporujem úsilia fact-checkingových organizácií. Naše empirické zistenia však môžu zmierniť náš optimizmus, pokiaľ ide o účinnosť takýchto intervencií. Zistili sme, že záujem ľudí o čítanie fact-checkov súvisel s nižšou mierou odmietania vakcín len v 3 z 19 krajín, konkrétne v Srbsku, Maďarsku a Spojenom kráľovstve,“ dodal Žilinský.

Zistenia tak prinášajú zásadný odkaz pre oblasť verejného zdravia. Snaha o zvýšenie zaočkovanosti v demokratických spoločnostiach by sa nemala zameriavať len na vyvracanie dezinformácií o bezpečnosti vakcín. Dôvera ľudí vo verejné inštitúcie a vládu je pre úspech preventívnych programov rovnako kľúčová. Nejedná sa len o jednoduchý protivládny postoj. Všeobecné presvedčenie, že svet riadia tajné spolky, a teda konšpiračné politické presvedčenia, a špecifická nespokojnosť s národnou vládou sú dva oddelené dôvody odmietania vakcín.

Pochopenie tohto rozdielu je podľa Žilinského zásadné a budovanie inštitucionálnej dôvery by sa preto malo vnímať ako dlhodobá investícia do verejného zdravia. „Ak chýba politická a inštitucionálna dôvera, značná časť populácie nemusí byť ochotná prijať ani tie najlepšie vedecké riešenia,“ uzatvára Žilinský.

Aký dojem vo vás zanechal tento článok? Zdieľajte s nami vaše myšlienky.

Prečítajte si aj