Pondelok 19. mája, 2025
Na snímke minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS). (Zdroj: FB / Tomáš Taraba • SNS - ŽIVOT NS)

Ministerstvo životného prostredia čelí obžalobám pre odstrel medveďov, ochranári podali 11 žalôb a plánujú podať ďalšie

Ministerstvo životného prostredia čelí obžalobám pre odstrel medveďov. Informovala o tom iniciatíva My sme les, ktorá spoločne s Nadáciou Aevis a organizáciou Via Iuris podali celkovo 11 súdnych žalôb. Dôvodom je udelenie výnimiek na odstrel 62 medveďov. Iniciatíva My sme les spresnila, že okrem ministerstva Tomáša Tarabu (SNS) sú účastníkmi súdnych sporov aj konkrétne poľovnícke združenia, ktoré odstrel medveďov na výnimky vykonávajú. Ochranári majú v pláne podať aj ďalšie žaloby.

Organizácie pripomenuli, že od októbra minulého roka povolil evirorezort odstrel 103 medveďov hnedých. Najviac výnimiek pritom rezort vydal tento rok v apríli, keď povolil odstrelenie viac ako 40 medveďov. Podľa organizácií ide o nezákonné rozhodnutie, a preto reagovali žalobami. Marián Hletko z My sme les vysvetlil, že na udelenie výnimiek ministerstvo využíva nedôveryhodné a neoverené informácie, často aj také, na základe ktorých už boli usmrtené iné medvede.

„V tomto roku bol napríklad povolený odstrel ôsmich medveďov na základe informácií, ktoré boli dôvodom zastrelenia dvoch medveďov ešte v roku 2024,” priblížil Hletko. Organizácie doplnili, že v okrese Liptovský Mikuláš Tarabovi úradníci povolili poľovníkom zastreliť 55 medveďov. Súčasne upozornili, že odstrel nateraz najviac hrozí medveďom v kompetenčnom území Správy Tatranského národného parku, kde je povolený odstrel 42 medveďov, Správy Národného parku Veľká Fatra, kde povolili odstrel 18 medveďov a Správy Národného parku Nízke Tatry, kde povolili 17 odstrelov.

Advokátka Eva Kováčechová, ktorá spolupracuje s Via Iuris upozornila, že z dôkazov, ktoré predkladajú súdu, je zjavné, že envirorezort zneužíva inštitút individualizovanej výnimky z ochrany chránených druhov, pričom len simuluje splnenie zákonných podmienok na jej vydanie.

„Ministerstvo pod vedením Tomáša Tarabu vydáva výnimky na masívny regulačný lov, ktorý nie je zameraný na elimináciu konkrétnych problémových jedincov. Výsledkom takéhoto prístupu môže byť závažné ohrozenie populácie medveďa hnedého na Slovensku, ktoré však, paradoxne, zmiernenie konfliktov medzi človekom a medveďom neprinesie,“ zdôraznili organizácie s tým, že vydávanie výnimiek na odstrel neidentifikovaných medveďov už v minulosti viedlo k mnohým súdnym sporom s Lesoochranárskym zoskupením VLK, ktoré ministerstvo životného prostredia prehralo.

Rastislav Mičaník z Aevis je názoru, že Taraba ignoruje vedcov a odborníkov na veľké šelmy, ktorí kritizujú avizovaný odstrel 350 medveďov a upozorňujú na nevyhnutnosť preventívnych opatrení. „Zároveň ignoruje aj doterajšie rozhodnutia Najvyššieho súdu SR, podľa ktorých je regulačný lov medveďov v rozpore s legislatívou EÚ. Takéto konanie ministra je nezodpovedné a absolútne neprijateľné,“ dodal Mičaník. Organizácie pripravujú aj ďalšie obžaloby a ubezpečili verejnosť, že každú výnimku na odstrel medveďov dôkladne posúdia.

Taraba: Mimovládky napojené na PS si myslia, že medveď má väčšie právo na život než človek

Minister Taraba v reakcii na žaloby vyhlásil, že mimovládky napojené na stranu PS si myslia, že medveď má väčšie právo na život než človek. Ako uviedol, takáto neodborná politika spôsobila, že sa populácia medveďa na Slovensku premnožila.

„Všetky odstrely sa v súčasnosti uskutočňujú v súlade s platnou legislatívou. Aktivity mimovládok napojených na PS nás nezaujímajú, pretože sú iba potvrdením politizácie vecného problému. Skutočnosť, že sú medvede na Slovensku premnožené dokazuje nielen každodenná prax, ale aj štúdia, ktorú si progresívci sami objednali. Najskôr pri odstreloch strašili Európskou úniou, a keď nepochodili tam, tak teraz molestujú súdy,“ uzavrel Taraba.

Váš názor nás zaujíma! Pomôžte nám zlepšovať obsah krátkym hodnotením tohto článku.

Prečítajte si aj