
Podľa Vancea Rusko v rokovaniach o prímerí žiada „príliš veľa“
Americký viceprezident uviedol, že Putin požadoval, aby Ukrajina odovzdala územia, ktoré Moskva nedokázala obsadiť alebo dobyť.
Podľa JD Vancea ruskí lídri žiadajú nerealistické ústupky za to, že budú iniciovať prímerie s Ukrajinou.
Na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii 7. mája Vance skonštatoval, že úvodné návrhy Moskvy na začatie rokovaní o ukončení vojny na Ukrajine boli neakceptovateľné.
„Na prvý návrh mieru, ktorý Rusi predložili, sme reagovali: ‚Žiadate príliš veľa.‘ Takto však rokovania fungujú,“ povedal Vance.
V rozhovore pre Fox News v piatok (9. 5.) uviedol, že ruský prezident Vladimir Putin požadoval, aby Ukrajina odovzdala niektoré územia, ktoré Rusko doteraz nedokázalo obsadiť alebo dobyť.
Napriek prehnaným požiadavkám Ruska Vance poznamenal, že Trumpova administratíva očakávala, že obe strany konfliktu si na začiatku stanovia nerealistické ciele v nádeji na dosiahnutie priaznivejšieho výsledku, keď sa začnú skutočné rokovania.
„Vedeli sme, že Rusko bude žiadať príliš veľa, pretože ruský pohľad je, že na bojovom poli víťazia,“ povedal Vance.
„Nechceme, aby Ukrajina skolabovala. Samozrejme, chceme, aby Ukrajina zostala zvrchovanou krajinou. Rusko však nemôže očakávať, že dostane územia, ktoré ešte ani nedobylo, a to bolo jednou z vecí, ktoré uviedli v tom počiatočnom mierovom pláne.“
Požadované územia pravdepodobne zahŕňajú Doneckú, Chersonskú, Luhanskú a Záporožskú oblasť, ktoré Putin v roku 2022 vyhlásil za anektované, no Rusko ich stále úplne neovláda.
Separatisti podporovaní Ruskom v Doneckej a Luhanskej oblasti sa pôvodne vzbúrili proti ukrajinskej vláde v roku 2014 po anexii Krymu Ruskom. Vzbura odštartovala brutálnu partizánsku vojnu, ktorá trvala až do ruskej invázie v roku 2022.
Vance uviedol, že je v poriadku, ak Putin začne rokovania s nerealistickými požiadavkami, pokiaľ Trumpova administratíva cíti, že sa dosahuje skutočný pokrok smerom k ukončeniu vojny.
V tejto súvislosti spomenul, že obe strany môžu začať s prehnanými požiadavkami, avšak Washington odíde od mierových rozhovorov, ak usúdi, že niektorá zo strán koná úplne neúprimne a nie je skutočne ochotná zapojiť sa do procesu.
Vance dodal, že Washington bude v priebehu niekoľkých ďalších týždňov naďalej predkladať požiadavky obom stranám, pričom očakáva, že Moskva aj Kyjev budú spolupracovať.
Ďalej uviedol, že ďalším krokom v tomto procese je dosiahnuť, aby Moskva a Kyjev súhlasili s podmienkami na začatie priamych rozhovorov medzi oboma znepriatelenými národmi.
„Je veľmi dôležité, aby Rusi a Ukrajinci začali spolu hovoriť,“ povedal JD Vance.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK