Štvrtok 29. mája, 2025
Záleží nám na vašom názore – vyplňte prosím krátku anketu. PREJSŤ NA ANKETU
Kardináli sa zúčastňujú na pohrebe pápeža Františka na Námestí svätého Petra vo Vatikáne 26. apríla 2025. (Foto: Dan Kitwood/Getty Images)

Konkláve: Vatikánsky insider predstavuje hlavných kandidátov na pápeža. Kto z nich pozná Slovensko?

Kto sa zaujíma o konkláve, určite počul, že „Kto vchádza ako pápež, vychádza ako kardinál“. Je to trochu iný variant známych úsloví, ktoré vychádzajú z evanjelia: „Duch veje, kam chce“ či „Božie cesty sú nevyspytateľné“.

Konkláve (z latinčiny zamknutí pod kľúčom) je zhromaždenie kardinálskeho zboru vo Vatikáne, kde jeho členovia s menej než 80 rokmi volia nástupcu svätého Petra. Schádzajú sa buď po smrti predchádzajúceho pápeža, alebo vtedy, keď sa zriekne najvyššieho úradu v katolíckej cirkvi. Najbližšie sa začne v stredu 7. mája, keďže na Veľkonočný pondelok zomrel doterajší pontifik František (1936 – 2025). Slovné spojenie naznačuje, že ten, kto je označovaný za „papabile“, teda favorita na post ďalšieho pápeža, odchádza tak, ako doň vstúpil: len ako kardinál.

Oslovili sme niekoľko ľudí v miništáte, ako vnímajú aktuálnu situáciu.

„Všetci sme papabili, aj ja“, odvetil vysokopostavený kňaz v Rímskej kúrii, ktorý odkázal na to, že každý pokrstený neženatý muž môže byť pontifikom.

„Novinári píšu každý deň o toľkých bezstarostných folklórnych veciach, že je trápne o nich hovoriť. My, vy a ja, ktorí sme vo vnútornom kruhu, máme väčšie povedomie o tom, čo sa deje,“ myslí si diplomat v službách cirkvi a pokračuje:

„Prirodzene, mám v mysli mená ,papabili´, o ktorých hovoria všetky noviny, ale vieme, že prekvapenia sú vždy možné. Na budúcu stredu budem na ,Missa pro eligendo Pontifice´ (svätá omša s kardinálmi pred konkláve) a uvidím, či Duch Svätý vskutku bude bdieť nad biretmi (červená kňazská čiapka, pozn. redaktora) kardinálov.“

A predsa, niekedy, ako v roku 2005, platí, že „Kto vchádza ako pápež, vychádza ako pápež“. Bol to prípad Josepha Ratzingera, dlhodobo známeho preláta a spolupracovníka Jána Pavla II., ktorého tipovali mnohí za jeho nástupcu. Ratzinger si vybral meno Benedikt XVI. a na čele cirkvi bol až do roku 2013, keď sa zriekol  Petrovho stolca.

A tak sa oplatí pozrieť, akí papabili kolujú v médiách a vo Večnom meste tentoraz, čiže koho azda zvolia spomedzi seba viac než 130 oprávnených voličov. Dodajme, že od roku 2022, keď zomrel Jozef Tomko, Slovensko nemá kardinála.

Na verejnosti sa kardináli  nevyjadrujú o preferovaných kandidátoch a podľa kánonického práva je zakázané kupčenie s hlasmi. Kým žije aktuálny pápež, nesmie sa rokovať o voľbe jeho nástupcu, len ak by to umožnil on sám. Rovnako je neprípustné dávať predvolebné sľuby a hovoriť o voľbe na tajných súkromných stretnutiach. A preto akékoľvek zoznamy „papabili“ sú skôr fiktívne a len pomôckou pri tipovaní budúceho katolíckeho lídra. Nakoľko sú založené na predpokladaných preferenciách pápežských voličov, nezodpovedajú prieskumu verejnej mienky, ako je to pri politických kandidátoch.

Kardináli (vrátane tých, ktorí majú nad 80 rokov) samozrejme debatujú medzi sebou a hlavne diskutujú na takzvaných generálnych kongregáciách, ktoré predchádzajú konkláve, a to je priestor na výmenu názorov.

Luis Tagle

Prezývaný Ázijský pápež František, umiernený a orientovaný na sociálnu spravodlivosť. Pre niektorých si ho vraj argentínsky pápež želal ako svojho nástupcu. Na to Tagle reagoval takto: „fantazírovanie novinárov“.  Bol posledný kardinál, ktorého vytvoril – vo Vatikáne sa hovorí „kreoval“ – Benedikt XVI. Pochádza z Filipín, z najkatolíckejšej krajiny Ázie, a má čínske korene. Je charizmatický rozprávač, ktorý vie upútať pozornosť poslucháčov, zavše používa vtipy i vlastnú pastoračnú skúsenosť. Ak by získal vyžadované dve tretiny hlasov prítomných voličov, bol by prvým pápežom z tohto kontinentu.

Za Františkovho pontifikátu slúžil ako prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov, neskôr pro-prefekt premenovného Dikastéria pre evanjelizáciu národov. Kardinál Tagle pozná Slovensko, ktoré niekoľkokrát aj navštívil. V jeho neprospech hrá najmä to, že zastával kontroverznú a hodne kritizovanú dohodu medzi Svätou stolicou a Čínskou ľudovou republikou o menovaní biskupov. Podľa mnohých pozorovateľov tým vraj Vatikán zapredal lojálnu, podzemnú cirkev tamojším komunistom, pričom získal len veľmi málo. Voči dohode otvorene protestovalo niekoľko Tagleho kolegov v kardinálskom zbore.

Filipínsky prelát sa tiež sťažoval na to, keď žurnalisti onálepkujú niekoho v cirkvi podľa zaužívaných termínov:

„Označovanie niekoho za progresívneho, konzervatívneho či tradicionalistu môže brániť autentickému počúvaniu. Ak sme sa už v mysli rozhodli: Táto osoba je tradicionalista“ bez ohľadu na to, čo hovorí, povieme: „Ach, tradicionalista.“ Alebo ak niekto povie niečo, čo neznie tradicionalisticky, zmeníme označenie: „Ach, nie je tradicionalista, je progresívny.“

Pietro Parolin

Doterajší štátny sekretár Svätej stolice, povedali by sme „premiér“, má povesť pokojného diplomata, ktorý vie uzmieriť rôzne krídla či myšlienkové platformy. Medzi kardinálmi, ale aj politikmi sveta je známy a predvídateľne hájil Františka a jeho cirkevné i politické rozhodnutia.

V jeho neprospech, ešte viac ako u Tagleho, hrá to, že zastáva sino-vatikánsku dohodu, podľa niektorých je dokonca jej tvorcom. V minulosti akceptoval, že ju možno kritizovať, ale je malým krokom vpred v dialógu s Pekingom. Bránil tiež kontroverzné vyhlásenie Fiducia supplicans (ktoré umožnilo požehnávať páry v iregulárnych situáciách vrátane párov rovnakého pohlavia, pozn. redaktora)

Ďalšie negatívum môže byť to, že Parolin je Európan a Talian, nakoľko v cirkvi existuje nedôvera a v niektorých prípadoch až odpor voči Rímskej kúrii a rímskemu centralizmu, čo niekedy naznačil aj zosnulý František. Navyše európska cirkev sa zmenšuje oproti africkej či ázijskej, a tak by nemal za sebou presvedčivú silu v podobe čísiel veriacich.

Ako Františkov premiér v roku 2023 odhalil sochu sv. Cyrila a Metoda v Bratislave za účasti vládnych predstaviteľov. V rovnakom roku na slávnostnej svätej omši v Ríme ocenil príkladné rozdelenie Československa, ktoré je inšpiráciou pre iné štáty v konflikte.

Péter Erdő

Umiernený pastier Ostrihomu a Budapešti, ktorého zlé jazyky označujú za favorita maďarského premiéra Viktora Orbána. Kánonický právnik, ktorý sa drží v úzadí a neangažuje v kontroverzných otázkach vo Vatikáne.

Péter Erdő bol predseda Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) a je autor mnohých článkov a publikácií v oblasti kánonického práva a histórie. Považujú ho za konzervatívneho v mnohých otázkach, napríklad manželstva, potratu, migrácie a iných. Aj preto ho viacerí vatikanisti dávajú do kontrastu s Františkom.

Ako Maďar pozná našu krajinu a stojí na čele arcidiecézy, ktorá v čase Uhorska pokrývala Slovensko.

Taliansky pápež je von z hry a ďalší Taliani

Podobne by sme mohli priblížiť aj iných kandidátov, o ktorých sa špekuluje. Matteo Zuppi, predseda Talianskej biskupskej konferencie, Františkov osobitný mierový vyslanec a člen vplyvnej Komunity svätého Egídia. Rovnako aj jeho krajan Pierbattista Pizzaballa, člen františkánov minoritov, ktorý je takzvaný latinský patriarcha Jeruzalema. Aj keď je Talian, dlho pôsobí v turbulentnej a pre kresťanstvo kľúčovej Svätej zemi, ktorú dobre pozná. Prípadne Jean-Claude Hollerich z Luxemburska, jezuita a bývalý misionár v Japonsku, ktorý síce nie je medzi hlavnými kandidátmi, no bol jeden z Františkových chránencov. Kardinál George Pell ho v minulosti na verejnosti karhal, lebo Hollerich bol za zmenu katolíckej sexuálnej morálky. Pell žiadal, aby Hollericha preverila Kongregácia pre náuku viery, no za Františkovho pontifikátu sa mu dostalo len povýšenie.

Napokon von z hry je kedysi prezývaný „Taliansky pápež“, mocný kardinál Giovanni Angelo Becciu. Vo vatikánskej hierarchii zastával číslo tri a neskôr bol prefekt Kongregácie pre kauzy svätých. V tejto funkcii predsedal v roku 2018 svätej omši v Košiciach, pri ktorej cirkev vyhlásila za blahorečenú Annu Kolesárovú. V roku 2023 ho vatikánsky súd odsúdil do väzenia a udelil pokutu za spreneveru. Mal byť tiež spoluzodpovedný za to, že Vatikán prišiel o najmenej 130 miliónov eur.

Rodák zo Sardínie sa odvolal, no verdikt ešte neprišiel. Aj keď pôvodne sa chcel zúčastniť konkláve, lebo trvá na svojej neviny, pre jednotu a dobro cirkvi sa zriekol účasti.

Konkláve začína už túto stredu 7. mája. Kto napokon dokáže získať potrebnú dvojtretinovú väčšinu?

Ako hodnotíte tento článok? Zanechajte nám spätnú väzbu.

Prečítajte si aj