
Vedci našli zatiaľ najpresvedčivejšie dôkazy o možnom živote na vzdialenej planéte
Hojný výskyt dvoch plynných zlúčenín podľa vedcov naznačuje, že planéta K2-18b môže prekypovať mikrobiálnym životom.
Vedci možno objavili zatiaľ najvýraznejšie známky možného života na vzdialenej planéte, ktorá je 2,6-krát väčšia ako Zem.
Pomocou Webbovho vesmírneho teleskopu (JWST) z NASA detekovali vedci z Inštitútu astronómie Cambridgeskej univerzity v atmosfére tejto planéty dva plyny, ktoré sú na Zemi produkované výlučne živými organizmami – predovšetkým morským fytoplanktónom, druhom mikroskopických rias.
Podľa vedcov hojný výskyt dimetylsulfidu (DMS) a dimetyldisulfidu (DMDS) naznačuje, že planéta K2-18b môže byť plná mikrobiálneho života.
Objav týchto dvoch plynov je silným indikátorom možných biologických procesov na tejto oceánom pokrytej planéte, avšak sám o sebe dôkaz o živote neposkytuje. Napriek tomu vedci vyjadrili z objavu nadšenie.
„Je to prelomový moment v hľadaní života mimo slnečnej sústavy – ukázali sme, že je možné detekovať biosignatúry na potenciálne obývateľných planétach s využitím súčasnej techniky,“ uviedol astrofyzik Nikku Madhusudhan z Cambridgeskej univerzity, hlavný autor štúdie publikovanej v časopise Astrophysical Journal Letters.
Už skoršie pozorovania Hubblovým teleskopom odhalili na planéte K2-18b vodnú paru, a práve preto bola zaradená na popredné miesto v zozname pre ďalší výskum prostredníctvom JWST, ktorý bol umiestnený na obežnú dráhu v decembri 2021.
Okrem toho pozorovania Webbovým teleskopom ukázali prítomnosť metánu a oxidu uhličitého – vôbec po prvýkrát boli uhlíkové molekuly detekované v atmosfére planéty nachádzajúcej sa v takzvanej „obývateľnej zóne“ hviezdy, teda v oblasti, kde sa môže na povrchu planéty nachádzať kvapalná voda – kľúčová zložka pre život.
Pozorovania naznačujú, že K2-18b je takzvaná hyceánska planéta – svet s rozsiahlym oceánom a atmosférou bohatou na vodík.
„Jediný scenár, ktorý v súčasnosti vysvetľuje všetky údaje získané z JWST – vrátane tých predchádzajúcich – je ten, že K2-18b je hyceánsky svet plný života,“ hovorí Madhusudhan.
Planéta K2-18b obieha okolo červeného trpaslíka, hviezdy menšej a menej žiarivej ako naše Slnko. Nachádza sa v súhvezdí Leva, približne 124 svetelných rokov (asi 1,175 bilióna kilometrov) od Zeme. Množstvo svetla, ktoré z tejto planéty dopadá na Zem, je teda mimoriadne malé.
Akonáhle sa dostupné pozorovania potvrdia, tento objav by mohol vedcov priblížiť k nájdeniu života na iných planétach.
„Hovoríme o mikrobiálnom živote, možno podobnom tomu, ktorý poznáme zo zemských oceánov,“ uvádza Madhusudhan.
Na otázku, či by sa na planéte mohli vyskytovať aj viacbunkové alebo dokonca inteligentné tvory, Madhusudhan odpovedá: „V tejto fáze na to nedokážeme odpovedať. Východiskovým predpokladom je jednoduchý mikrobiálny život.“

Stále je potrebný ďalší výskum
Pozorovania z JWST naznačujú s 99,7-percentnou istotou prítomnosť oboch molekúl – teda ide len o 0,3-percentnú šancu, že je to štatistická chyba.
Vedcov však najviac prekvapila mimoriadne vysoká koncentrácia týchto plynov – viac ako 0,001 %.
„To je tisíckrát viac, ako ich je v zemskej atmosfére, a na základe súčasných poznatkov to nemožno vysvetliť inak ako biologickou aktivitou,“ hovorí Madhusudhan.
„Napriek tomu musíme zostať otvorení a naďalej skúmať aj iné scenáre.“
Ďalším krokom je zopakovať pozorovania niekoľkokrát, aby sa pravdepodobnosť štatistickej chyby znížila na 0,0001 % – teda jedna ku miliónu, dodáva Madhusudhan.
Potom bude potrebné vykonať ďalšie teoretické a experimentálne štúdie, aby sa overilo, či by plyny DMS a DMDS mohli vznikať doteraz neznámym abiotickým mechanizmom – teda bez účasti živých organizmov – v atmosfére planéty K2-18b.
„Bohaté údaje z K2-18b z nej robia mimoriadne zaujímavý svet,“ podotýka Christopher Glein, hlavný vedecký pracovník oddelenia vesmírnych vied pri Southwest Research Institute v Texase.
„Najnovšie údaje prinášajú cenný príspevok k nášmu poznaniu. Musíme však byť veľmi opatrní a údaje skúmať čo najstarostlivejšie. Teším sa na ďalšie nezávislé analýzy, ktoré sa začnú už budúci týždeň,“ citovala ho agentúra Reuters.
Hoci Madhusudhan označil hľadanie života za „svätý grál“ výskumu exoplanét, zdôraznil, že doterajšie výsledky jednoznačne nedokazujú, že by dva spomínané plyny boli produkované živými organizmami.
„Nie je v záujme nikoho predčasne tvrdiť, že sme objavili život,“ uzatvára.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK