
Syndróm polycystických ovárií – ochorenie postihujúce každú piatu ženu a chýbajúci článok v jeho liečbe
Neexistuje univerzálna liečba syndrómu polycystických ovárií (PCOS) – najmä ak sa ignoruje duševné zdravie.
Globálny výskyt syndrómu PCOS každoročne stúpa a podľa odhadov postihuje až 21 % žien. Tento nárast je spojený s vážnymi dlhodobými komplikáciami, ktoré sa s vekom zhoršujú, vrátane neplodnosti, cukrovky, srdcových ochorení a problémov s duševným zdravím.
Napriek tomu, keď sa hovorí o PCOS, často sa to redukuje na akné, nepravidelnú menštruáciu alebo priberanie na váhe. Takýto zúžený pohľad môže oddialiť včasnú liečbu. PCOS však siaha ďalej ako len k hormónom a menštruačnému cyklu – ide o ochorenie celého tela, ktoré vyžaduje komplexný prístup k starostlivosti.
Vzťah k nálade
PCOS je spájaný so zvýšeným rizikom duševných a kognitívnych problémov vrátane príznakov prekrývajúcich sa s poruchou pozornosti s hyperaktivitou (ADHD).
Metaanalýza zahŕňajúca približne 31 000 žien potvrdila, že PCOS súvisí s depresiou, úzkosťou a zníženou kvalitou života.
„Zvýšený výskyt duševných porúch u žien s PCOS môže byť čiastočne vysvetlený hormonálnou nerovnováhou,“ uviedla v rozhovore pre Epoch Times Mpho Tshukuduová, odborníčka na integratívnu a funkčnú výživu.
Ženy s PCOS mávajú zvýšenú hladinu androgénov (mužských hormónov), ako je testosterón, ktoré môžu ovplyvňovať mozgové funkcie. Často tiež mávajú problémy so spracovaním tryptofánu, živiny nevyhnutnej pre tvorbu serotonínu, teda mozgovej chemickej látky navodzujúcej pocit pohody. Namiesto dostatočnej tvorby serotonínu môže nadbytok tryptofánu zvyšovať zápalové stavy, a tým aj riziko depresie.
Inzulínová rezistencia – bežný rys PCOS – môže narušovať pôsobenie neurotransmiterov, ako je dopamín, serotonín a kyselina gama-aminomaslová (GABA). Narušenie týchto mozgových chemických látok môže zhoršiť reguláciu nálady a znížiť dostupnosť energie v mozgu, čo podľa Tshukuduovej prispieva k úzkosti a depresii.
Zmenené vnímanie vlastného tela
PCOS je často spájaný aj s problémami s vnímaním vlastného tela a poruchami príjmu potravy. Vyššie hladiny androgénov môžu zvyšovať chuť do jedla a emocionálnu labilitu, zatiaľ čo inzulínová rezistencia vedie k prudkým poklesom hladiny cukru v krvi, ktoré vyvolávajú silnú chuť na sacharidy. Keď sa tieto fyziologické faktory spoja so spoločenským tlakom na štíhlosť a stigmatizáciou nadváhy, môžu viesť k prejedaniu sa alebo striedaniu období prísnych diét a záchvatov prejedania sa.
„Pracovala som s mnohými ženami vo veku 20 až 30 rokov, ktorým bol diagnostikovaný PCOS,“ uviedla Yasi Ansariová, registrovaná dietologička, špecializujúca sa na poruchy príjmu potravy.
„Často im bolo povedané, že musia radikálne zmeniť svoj jedálny lístok alebo schudnúť, čo pre ne býva veľmi mätúce a frustrujúce. Tento dôraz na váhu môže vyvolať nezdravý vzťah k jedlu aj k vlastnému telu,“ dodala.
Hormonálne výkyvy môžu tiež spôsobovať príznaky podobné ako u mužov, ako napríklad akné a nadmerné ochlpenie, čo môže negatívne ovplyvniť sebavedomie.
Liečba zameraná na celého človeka
Ansariová zdôraznila, že liečba by mala byť individuálna a integratívna, so starostlivo navrhnutým plánom starostlivosti pokrývajúcim všetky potreby fyzického aj duševného zdravia daného človeka.
Možností, ako zlepšiť starostlivosť, je mnoho, dodala Dr. Licy Yanes Cardozoová, lekárka a výskumníčka pôsobiaca ako endokrinologička v Lekárskom centre Univerzity v Mississippi. Účinné zvládanie PCOS vyžaduje komplexný prístup a tímovú spoluprácu naprieč rôznymi špecializáciami.
„Starostlivosť o duševné zdravie by mala byť u žien s PCOS prioritou,“ uviedla Cardozoová.
Tshukuduová podotkla, že duševné zdravie sa v súčasných liečebných plánoch na PCOS často neberie do úvahy alebo sa rieši len nedostatočne.
Hoci odborné smernice odporúčajú zapojenie špecialistov z oblasti duševného zdravia, psychológovia a psychiatri nie sú vždy súčasťou liečebného tímu. Ansariová upozornila, že pozornosť sa väčšinou sústreďuje na hormonálnu rovinu – teda na hmotnosť, plodnosť, inzulínovú rezistenciu a menštruačný cyklus –, o ktorú sa zvyčajne starajú gynekológovia, endokrinológovia a nutriční terapeuti.
Výskum ukazuje, že priame zameranie na duševné zdravie môže priniesť skutočný rozdiel. Napríklad program znižovania stresu založený na všímavosti pomohol ženám s PCOS zmierniť obavy a úzkosť – ako ukázala štúdia s iránskymi účastníčkami. Ženy sa dvakrát týždenne zúčastnili na ôsmich 90-minútových sedeniach, ktoré boli zamerané na zvládanie stresu. Výskum hodnotil mieru ich obáv pred začatím programu, bezprostredne po jeho ukončení a znovu po jednom mesiaci. Účastníčky programu vykazovali badateľne nižšiu mieru obáv ako ženy, ktoré sa na ňom nezúčastnili. Skóre ich úzkosti výrazne kleslo a zostalo nižšie aj po mesiaci.
Ďalej systematický prehľad výskumov naznačil, že pravidelný pohyb u žien s PCOS prispieva k zlepšeniu príznakov úzkosti a depresie.
Úprava stravy
„Keď poskytujem výživové poradenstvo, zameriavam sa na postupy, ktoré podporujú hladinu energie, výživu a celkovú pohodu – bez toho, aby všetko záviselo len od hmotnosti. Cieľom je, aby klientky nepociťovali hanbu ani neboli nútené obmedzovať určité potraviny alebo celé skupiny potravín,“ uviedla Ansariová.
Bez ohľadu na vek alebo telesnú hmotnosť sa za prvý krok v liečbe PCOS považuje zlepšenie stravovacích návykov a pravidelná fyzická aktivita.
Hoci neexistuje žiadna univerzálna diéta vhodná pri diagnóze PCOS, určité stravovacie vzorce, ako je stredomorská diéta alebo diéta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension), vykazujú sľubné výsledky. Stredomorská strava kladie dôraz na veľké množstvo ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov, orechov, olivového oleja a primerané množstvo rýb a hydiny. Je známa svojimi pozitívnymi účinkami na srdce a protizápalovými vlastnosťami. Strava DASH sa zameriava na konzumáciu ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov, nízkotučných bielkovín a nízkotučných mliečnych výrobkov pri obmedzení množstva soli, cukru a nasýtených tukov.
Strava, ktoré obsahuje veľa ovocia a zeleniny s nízkym glykemickým indexom, menšie množstvá nízkotučných mliečnych výrobkov, ryby s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín, chudé mäso, zdravé tuky, strukoviny, celozrnné výrobky – a to všetko sprevádza mierna konzumácia alkoholu – sa javí ako prospešná pri zvládaní príznakov PCOS.
Hoci už bežne odporúčané stravovacie plány boli dôkladne preskúmané, špecializované prístupy, ako je prerušovaný pôst alebo náhrady jedál, zatiaľ nie sú dostatočne vedecky podložené. Prvé zistenia však naznačujú, že by mohli priniesť ďalšie možnosti zlepšenia metabolického zdravia žien s PCOS.
Na zníženie zápalu, stabilizáciu hladiny cukru v krvi a podporu duševného zdravia Tshukuduová odporúča nasledujúce postupy. Je dôležité si uvedomiť, že zápal pri PCOS spôsobuje nižšiu citlivosť buniek na inzulín, čo sťažuje udržanie stabilnej hladiny glukózy.
- Jedzte širokú škálu ovocia, zeleniny, celozrnných obilnín, strukovín, surových orechov, semien, fermentovaných mliečnych výrobkov, chudého mäsa, bylín a korenín. Tieto potraviny sú bohaté na vlákninu, prebiotiká a fytonutrienty podporujúce zdravie čriev a pomáhajúce regulovať hladinu cukru v krvi.
- Vyberajte sacharidy s nižším glykemickým indexom a kvalitné tuky a bielkoviny, pretože zvyšujú pocit sýtosti, stabilizujú krvný cukor a znižujú zápalové procesy. Stravujte sa vyvážene a podľa potreby zakomponujte zdravé desiate.
- Zaraďte do jedálneho lístka omega-3 mastné kyseliny z tučných rýb, ako sú losos, makrela, sardinky a sleď, ale aj z rastlinných zdrojov, napríklad z chia semienok, ľanových semienok, vlašských orechov, spiruliny a chlorelly.
- Pite dostatok tekutín, najmä filtrovanú vodu a nesladené bylinné alebo ovocné čaje podporujúce trávenie a udržujúce hydratáciu.
- Obmedzte vysoko priemyselne spracované a sladké potraviny, aké majú často vysoký obsah energie, ale nízky obsah vlákniny, vitamínov a minerálov. Takéto potraviny menej zasýtia, vedú k prejedaniu sa a vytláčajú z jedálneho lístka výživnejšie nespracované potraviny – čo negatívne ovplyvňuje hladinu cukru, hormonálnu rovnováhu aj telesnú hmotnosť.
Rôznorodé zmeny životného štýlu
Keďže PCOS ovplyvňuje mnoho oblastí zdravia – od hormonálnej rovnováhy a metabolizmu až po náladu a kognitívne funkcie –, starostlivosť by mala byť komplexná a multidisciplinárna.
Okrem dôrazu na kvalitnú výživu kladie Tshukuduová dôraz aj na ďalšie faktory životného štýlu.
Problémy so spánkom sú pri PCOS bežné – mnoho žien trpí zhoršenou kvalitou spánku a zvýšenou dennou únavou. U dospievajúcich dievčat často dochádza k zmenám cirkadiánneho rytmu vrátane neskoršieho zaspávania a predĺženého uvoľňovania melatonínu v noci.
Podľa Tshukuduovej môžu k zníženiu stresu a lepšej emocionálnej rovnováhe prispieť techniky ako hlboké dýchanie, jóga, pobyt v prírode alebo kreatívne koníčky – napríklad pletenie alebo maľovanie.
Ďalej je vhodné zaradiť kombináciu aeróbnych cvičení, silového tréningu a jemnejších foriem pohybu, ako je pilates. Fyzická aktivita zlepšuje citlivosť na inzulín, harmonizuje pohlavné hormóny, znižuje zápalové stavy a môže zmierniť príznaky úzkosti a depresie.
Článok bol preložený z americkej edície Epoch Times
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Bolo pre vás toto čítanie prínosné? Povedzte nám svoj názor alebo nechajte kontakt pre ďalšiu diskusiu.