
Slovenka na holandskej univerzite: S učiteľmi sa bavím ako s kolegami, s manažérom hrávame basketbal a granty dostávam, aj keď nie som domáca (Rozhovor)
Štúdium na holandskej univerzite si nevie vynachváliť, rovnako ako tamojší životný štýl, zvedavosť Holanďanov či kolegiálny prístup učiteľov. Martina Lunterová sa pôvodne chystala študovať do Dánska, no okolnosti jej napokon ponúkli rôznorodé štúdium v Holandsku. Okrem množstva stáží po celej Európe a špeciálnych študentských grantov, na univerzitách prevláda prax nad teóriou. Martina už ako prváčka stážovala vo Švajčiarsku a o rok neskôr aj v prestížnej michelinskej reštaurácii v Nórsku. Základom pre úspech však ostáva angličtina, bez ktorej sa tu isto nezaobídete.
Epoch Times Slovensko: Holandsko je momentálne vaším druhým domovom. Čo vás sem priviedlo? Čím vás zaujalo najviac?
Martina Lunterová: Pôvodne som chcela študovať v Dánsku, kde bolo štúdium bezplatné, no keď Dánsko zrušilo viacero anglických programov, rozhodla som sa pre Holandsko. Priťahovala ma praktická výučba, možnosť zlepšiť si angličtinu, spoznať ľudí z celého sveta a absolvovať zahraničné stáže.
Ako študentka milujúca cestovanie ste sa zúčastnili viacerých výmenných programov. Aké boli vaše očakávania pred príchodom do Holandska?
Vopred som nemala veľké očakávania, pretože som ani nevedela, čo ma čaká. Bolo pre mňa prekvapením, koľko krajín som počas štúdia navštívila – stáž v Nórsku, štúdium v Thajsku, výlety do Paríža, Londýna, Belgicka a ďalších miest. Najviac ma tu však ohúril prístup učiteľov. Je veľmi otvorený, priateľský a podporujúci. Niekedy sa ani necítim, že sa rozprávam s učiteľmi, ale skôr s kolegami. Hoci to môže pôsobiť nezvyklo, považujem to za pozitívum.
Čo si popri priateľskom prístupe vyučujúcich pochvaľujete na tamojšom univerzitnom systéme?
Najviac oceňujem praktické zameranie štúdia. Pracujeme na reálnych projektoch pre skutočné firmy, čo mi pomáha získať cenné skúsenosti už počas štúdia. Veľkým prínosom je aj spolupráca so študentmi z rôznych krajín. Ak by som to porovnala so Slovenskom, u nás je štúdium vo všeobecnosti viac teoretické s menším dôrazom na prax. V Holandsku som už počas prvého ročníka absolvovala stáž vo Švajčiarsku a v druhom ročníku v michelinskej reštaurácii v Nórsku.


Má teda Holandsko pre študentov nejaké špeciálne výhody?
Určite áno. Popri štúdiu môžeme aj pracovať a získavať granty od vlády, čo je veľký bonus. Napriek tomu, že platím školné vo výške približne 2000 € ročne, mám možnosť získať finančnú podporu. Ak odpracujem aspoň 32 hodín mesačne, môžem požiadať o doplnkový grant, ktorý sa vypočítava na základe príjmu mojich rodičov. Okrem toho dostávame aj základný grant, ktorý platí rovnako pre domácich aj zahraničných študentov. Zaujímavosťou je, že minimálna mzda sa tu mení podľa veku – do 21 rokov. Čím ste starší, tým vyššia je vaša hodinová mzda. Napríklad 18-ročný študent má nárok na približne 7 €/hod.
Počas štúdia si pravdepodobne vystačíte len s angličtinou, ale ako je to s angličtinou a holandčinou v bežnom živote?
Bez angličtiny sa tu človek naozaj nepohne. Z holandčiny ovládam len pár základných fráz, ktoré používam najmä v reštaurácii a názvy jedál. Domáci sú však zvyknutí komunikovať v angličtine. Dokonca aj staršie generácie s tým nemajú problém. Samozrejme, nájdu sa výnimky, ale vtedy pomôžu moji holandskí kolegovia.
Dažde, bicykle, angličtina – úplne iné ako na Slovensku. Ako sa vám podarilo prispôsobiť tamojšiemu životnému štýlu?
Bývam pri mori, takže v lete je tu úplne iná atmosféra než v zime. Ľudia žijú pokojnejšie a veľmi si strážia rovnováhu medzi prácou a osobným životom. Zo začiatku bola pre mňa každodenná komunikácia v angličtine výzvou, no časom som si zvykla. Jednoznačne mi ale pomohli aj ľudia a množstvo výhod, ktoré mi táto krajina a univerzita ponúkli. V prvom ročníku som si užívala študentské párty, no teraz dávam prednosť pokojnejším večerom s priateľmi, výletom na pláž či do susedného Belgicka. Snažím sa žiť aktívne, behám, cvičím a vyvažujem školu s prácou.


A čo cyklisti? Sú naozaj všade?
Áno, bicyklov je tu viac než áut. Na bicykli ľudia jazdia aj v daždi či vetre, niekedy sťahujú nábytok, venčia psa alebo dokonca čítajú knihu bez držania riadidiel – to je typicky holandská disciplína. Už som ju tiež vyskúšala a zatiaľ bez pádu. Na čítanie knihy počas bicyklovania by som si asi netrúfla, ale párkrát som to zvládla aj s dáždnikom v ruke.
Tiež som si zvykla používať bicykel na všetko – do školy, do práce, na pláž či do obchodu. Niekedy je to náročné, hlavne pri silnom vetre, no vždy je to rýchlejšie ako chôdza a cítim sa bezpečne vďaka dobrej infraštruktúre.
Bicykle sa teda Holanďanom rozhodne uprieť nedajú. Na čo však Holanďania ešte nedajú dopustiť? Čo je pre nich typické?
Holanďania sú priateľskí, zvedaví a rýchlo sa s vami dajú do reči. Radi sa pýtajú, odkiaľ ste a čo vás sem priviedlo. Milujú bicyklovanie a ich obľúbené snacky ako Bitterballen sú legendárne.

Popri štúdiu pracujete aj v reštaurácii. Prejavil sa priateľský prístup miestnych aj v tomto prípade? Ako si spomínate na vaše začiatky?
Začiatky boli zaujímavé, najmä keď hostia na mňa začali hovoriť po holandsky a ja som nerozumela ani slovo. Dnes už dokážem pochopiť, čo chcú, aj keď odpovedať späť je stále náročné. Rovnako ako v škole, tak aj v práci je atmosféra veľmi priateľská. S kolegami, vrátane manažéra, si chodíme zahrať napríklad basketbal. Necítiť tu hierarchiu, všetci ťaháme za jeden povraz a sme si rovní.
Musím tiež podotknúť, že zákazníci sú tu omnoho trpezlivejší a pokojnejší. Nepôsobia vystresovane a sú zvedaví, odkiaľ pochádzam a radi sa porozprávajú. Na Slovensku som si tento otvorený prístup k cudzincom nevšimla.
Ak by ste mali niekomu poradiť, ako sa pripraviť na život v Holandsku, čo by ste odporučili?
Rozhodne jazyk. Nemyslím holandčinu. Tú nepotrebujete ovládať. Sama ju neovládam a predsa pracujem v reštaurácii. Dôležitá je angličtina. A z praktických vecí určite bicykel a pršiplášť hlavne kvôli častým dažďom.
Ďakujeme za rozhovor!
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Ako hodnotíte tento článok? Zanechajte nám spätnú väzbu.