Piatok 25. júla, 2025
Čínsky prezident Si Ťin-pching sa zúčastňuje na záverečnom ceremoniáli Čínskej ľudovej politickej poradnej konferencie vo Veľkej sále ľudu v Pekingu 10. marca 2025 (Pedro Pardo/ AFP via Getty Images)

Si Ťin-pching vyzýva na prehĺbenie dôvery medzi Čínou a EÚ, Brusel žiada konkrétne riešenia

Čínsky prezident Si Ťin-pching vo štvrtok 24. júla vyhlásil, že Čína a Európska únia musia v turbulentnom svete prehĺbiť vzájomnú dôveru, no lídri EÚ na samite v Pekingu vyzvali na „skutočné riešenia“ a konkrétny pokrok v kľúčových otázkach. Stretnutie, ktoré sa konalo pri príležitosti 50. výročia nadviazania diplomatických vzťahov, sa nieslo v znamení napätia pre pretrvávajúce spory v oblasti obchodu, obáv z lacných čínskych výrobkov a postoja Pekingu k vojne na Ukrajine.

Si Ťin-pching privítal predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyen a predsedu Európskej rady Antónia Costu v slávnostnej Sieni ľudu so slovami: „Čím je medzinárodná situácia zložitejšia a vážnejšia, tým dôležitejšie je, aby Čína a EÚ posilnili komunikáciu, zvýšili vzájomnú dôveru a prehĺbili spoluprácu.“ Dodal, že „výzvy, ktorým Európa čelí, neprichádzajú z Číny“ a „medzi Čínou a EÚ neexistujú zásadné konflikty záujmov ani geopolitické rozpory“.

Obchodný deficit EÚ s Čínou

Predstavitelia EÚ však dali jasne najavo, že očakávajú konkrétne kroky. „Je nevyhnutné, aby Čína a Európa uznali svoje vzájomné obavy a predložili skutočné riešenia,“ vyhlásila Von der Leyenová. Upozornila, že vzťahy dosiahli „bod zlomu“. Costa zdôraznil, že EÚ očakáva „konkrétny pokrok v otázkach obchodu a ekonomiky, pričom vzťah musí byť vzájomne výhodný“.

Jednou z hlavných tém samitu je výrazný obchodný deficit EÚ s Čínou, ktorý vlani dosiahol približne 360 miliárd dolárov. Von der Leyenová označila tento stav za „neudržateľný“ a Brusel požaduje zlepšenie prístupu európskych firiem na čínsky trh a uvoľnenie exportných obmedzení na strategické suroviny. EÚ nedávno zaviedla vysoké clá na čínske elektromobily, ktoré podľa Bruselu profitujú z neférových štátnych dotácií. Čína tieto tvrdenia odmieta a reagovala vyšetrovaním dovozu európskeho bravčového mäsa, brandy a mliečnych výrobkov.

EÚ kritizuje čínsku podporu Ruska

Druhým zdrojom napätia je vojna na Ukrajine. Brusel kritizuje prehlbujúce sa politické a ekonomické väzby Číny s Ruskom od invázie v roku 2022, ktoré podľa EÚ pomáhajú Moskve zvládať západné sankcie. Costa vyzval Čínu, aby „využila svoj vplyv na Rusko a pomohla ukončiť vojnu“. EÚ minulý týždeň prijala nový balík sankcií voči Rusku, ktorý zahŕňa aj dve čínske banky, čo vyvolalo ostrú reakciu Pekingu.

„Nie sme naivní. Nežiadame Čínu, aby prerušila vzťahy s Ruskom, ale aby zintenzívnila colné a finančné kontroly,“ uviedol vysokopostavený predstaviteľ EÚ. Napriek napätiu Brusel zdôrazňuje potrebu otvoreného a konštruktívneho dialógu na najvyššej úrovni, ktorý by mohol viesť k hmatateľným výsledkom v prospech oboch strán.

Váš názor nám pomôže tvoriť lepší obsah. Ako sa vám páčil tento článok?

Prečítajte si aj