Piatok 19. júla, 2024
(Zľava) podpredseda Ústavného súdu SR Ľuboš Szigeti, predseda Ústavného súdu SR Ivan Fiačan a sudca Ústavného súdu SR Peter Straka počas brífingu v Košiciach 6. marca 2024. (FOTO TASR – František Iván)

Šéf Ústavného súdu Fiačan sa ospravedlnil, avšak nerozumie, z čoho pramenia aktuálne politické ataky

Predseda Ústavného súdu (ÚS) SR Ivan Fiačan ubezpečuje, že on aj sudcovia ÚS konajú autonómne, nestranne a nekonajú pod tlakom. Ospravedlnil sa za únik informácie o rozhodnutí ÚS o pozastavení účinnosti časti novely trestných kódexov. Nemalo sa to podľa neho stať, no nepovažuje to za dôvod na odstúpenie z funkcie. Dodal, že záležitosť sa vyšetruje.

I. Fiačan ubezpečil, že sudcovia neposkytli informácie o rozhodnutí médiám ani iným osobám. Ohradil sa voči spochybňovaniu integrity sudcov ÚS, k čomu podľa jeho slov došlo ešte pred rozhodnutím súdu. Ohradil sa aj voči výrokom premiéra Roberta Fica (Smer-SD), tvrdí, že ÚS nepoprel svoju ustálenú judikatúru.

Premiér v utorok (5. 3.) uviedol, že Fiačan by mal skončiť vo funkcii. Niekto podľa neho musí niesť zodpovednosť za medializáciu rozhodnutia súdu predtým, ako bolo doručené dotknutým stranám. Nevylúčil ani novelizáciu zákona o Ústavnom súde v oblasti lehôt na rozhodnutie o merite veci.

Predsedovi ÚS je ľúto, že došlo k predčasnému sprístupneniu informácie o rozhodnutí, vec má riešiť interný vyšetrovací tím. „V žiadnom prípade to však nepovažujem za dôvod, aby som odstupoval z funkcie predsedu Ústavného sudu. V predmetnej veci som zriadil interný vyšetrovací tím, aby sa analyzovali možné spôsoby úniku tejto informácie, či už z hľadiska technického alebo hľadiska zlyhania ľudského faktora,“ uviedol na stredajšej tlačovej konferencii. O výsledkoch vyšetrovania bude informovať.

V tomto rozhodnutí podľa Fiačana nejde o prelomenie doterajšej judikatúry ÚS, pretože súd sa musel posunúť vo svojich doterajších záveroch v situácii, ktorá doteraz nebola pokrytá jeho rozhodovacou činnosťou. „Súd rozhodol, že aj nepublikovaný zákon, ktorého obsah už nemožno meniť, pretože bol autorizovaný tromi najvyššími ústavnými činiteľmi, síce nepublikovaný, ale svojím textom a normatívnym obsahom ustálený právny predpis, je spôsobilým predmetom rozhodovania súdu o prijatí na ďalšie konanie a o návrhu na pozastavenie účinnosti,“ vysvetlil a zdôraznil, že je to možné len na tieto účely.

Rozhodnutie ÚS podľa Fiačana odzrkadľuje verejný záujem, preto má ÚS plné právo informovať verejnosť hneď po svojom rozhodnutí a nie je povinný čakať na doručenie účastníkom konania. Dodal, že ÚS konal rýchlo, pretože v prípade návrhu na pozastavenie účinnosti mu zákon káže konať bezodkladne.

Predseda súdu nerozumie, z čoho pramenia aktuálne politické ataky na nezávislosť a integritu ÚS. „Ja ani moji kolegovia sme nezadali žiadnu príčinu na to, aby mohli prísť takéto vyjadrenia na adresu Ústavného súdu alebo na mňa samotného,“ skonštatoval. Nepamätá si, že by sa takto vyjadroval jeden z najvyšších ústavných činiteľov. „Považujem to za nenáležité, nebezpečné pre právny štát, pre deľbu moci. Dúfam, že sa to nebude opakovať,“ povedal. Všetkým by odporúčal, aby sa sústredili na podstatu veci a nie na rôzne procesno-technické „figúry a tančeky“.

Sudca spravodajca Peter Straka chce, aby sa verejnosť čo najskôr dozvedela, či skúmaný materiál je alebo nie je protiústavný, „Budeme merať čas skôr v týždňoch ako mesiacoch,“ uviedol. Ak by išlo o mesiace, je pripravený navrhnúť zrušenie pozastavenia účinnosti minimálne pri časti ustanovení.

Šutaj Eštok: Predseda ÚS I. Fiačan by mal vyvodiť zodpovednosť za únik informácií

Predseda Ústavného súdu ÚS Ivan Fiačan by mal vyvodiť zodpovednosť za únik informácií, týkajúci sa rozhodnutia o pozastavení časti novely Trestného zákona. Pred stredajším rokovaním vlády to uviedol minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). Vyhol sa však odpovedi, či by tou zodpovednosťou mala byť priamo abdikácia.

„Evidujem, že došlo k úniku informácií a rozhodnutie ÚS sa skôr dostalo k médiám ako k dotknutým stranám. Považujem to za neštandardné a myslím si, že pán predseda ÚS by mal vyvodiť zodpovednosť v rámci inštitúcie a zistiť, kto je za únik informácie vinný,“ uviedol Šutaj Eštok. „Nepamätám si, že by v minulosti mal ÚS takéto problémy, že by unikali rozhodnutia ešte skôr, ako boli doručené,“ dodal. Či by Fiačan mal priamo odstúpiť, ako ho na to vyzval predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD), minister nekonkretizoval, formu konzekvencie necháva na šéfa súdu. „Sám vie, že nie je v poriadku, ak sa takéto veci stávajú,“ doplnil.

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD) necháva v prípade vyvodenia zodpovednosti za únik informácií rozhodnutie na predsedovi ÚS. Zdôrazňuje však, že aj samotný únik informácií vyvolal pochybnosti o tom, akým spôsobom súd rozhodoval. Fiačanove stredajšie vysvetlenia číta Takáč ako logické vyviňovanie sa z toho, čo sa stalo, jeho pochybnosti to však nerozptýlilo. „Pre mňa ako človeka, ministra zatiaľ ÚS nevyvrátil pochybnosti, ktoré mám,“ skonštatoval.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) je presvedčený, že ÚS svojím rozhodnutím poprel predchádzajúce rozhodnutia. „Ak sa doteraz vyjadroval, že sa nemôže vyjadrovať k zákonom, ktoré neboli zverejnené, tak teraz vlastne urobil niečo, čo je očividne v protiklade k tomu, ako to vyhodnocovali v minulosti,“ povedal na adresu rozhodnutia ÚS po rokovaní vlády. V postupe ÚS vidí politický podtón. „Nech si s tým rozhodnutím žijú, na serióznosti im to však nepridalo,“ upozornil. Podporuje zároveň to, aby v súčasnej situácii vláda prikročila k novej novelizácii Trestného zákona.

Prečítajte si aj