
Protest proti sťahovaniu Lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene: hrozí úplny zánik múzea?
Lesy SR plánujú presunúť Lesnícke a drevárske múzeum (LDM) zo Zvolena do Svätého Antona. Zámer, ktorý štátny podnik odvôvodňuje snahou o modernizáciu a zvýšenie návštevnosti, však vyvolal nesúhlas časti verejnosti aj zvolenskej samosprávy. Odporcovia upozorňujú na možné oslabenie kultúrnej identity mesta. Občianska iniciatíva Zachráňme múzeum 22. júna iniciovala verejné stretnutie s názvom NEZAČNITE S VYSŤAHOVANÍM pred budovou inštitúcie.
Sťahovanie múzea či jeho úplný koniec?
Štátny podnik Lesy SR, ktorého jediným vlastníkom je ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, obhajuje rozhodnutie presunúť expozíciu Lesníckeho a drevárskeho múzea (LDM) zo Zvolena do Múzea vo Svätom Antone (okres Banská Štiavnica) tým, že ide o súčasť širšej koncepcie rozvoja múzejnej prezentácie lesníckeho a drevárskeho dedičstva na Slovensku.
S presťahovaním expozície múzea sa malo začať už 22. júna. Informoval o tom zvolenský mestský poslanec Ján Beljak na základe informácií od generálneho riaditeľa Lesov SR Borisa Gregora.
„Cieľom nie je rušenie múzejnej činnosti vo Zvolene, ale vytvorenie modernejšieho a tematicky ucelenejšieho konceptu prezentácie lesníckeho a drevárskeho dedičstva Slovenska. Opakovane zdôrazňujeme, že nejde o rušenie Lesnícko-drevárskeho múzea vo Zvolene, ale o presun expozície zo Zvolena do Múzea vo Svätom Antone,“ uviedol 9. júna pre Epoch Times Slovensko odbor komunikácie rezortu ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
Lesy SR dodávajú, že rozhodnutie nevychádzalo z jedného faktora ani z jednej odbornej štúdie, predchádzalo mu komplexné posúdenie viacerých aspektov súvisiacich s budúcim fungovaním múzejnej činnosti.
„Vzhľadom na to, že ide o organizačné a koncepčné rozhodnutie v pôsobnosti štátneho podniku Lesy SR, bolo prijímané v rámci štandardných riadiacich a zriaďovateľských procesov. Podstatné však je, že cieľom nie je obmedzenie múzejnej činnosti, ale vytvorenie podmienok pre jej ďalší rozvoj, efektívnejšiu prezentáciu zbierok a posilnenie atraktivity pre návštevníkov,“ uzavrelo ministerstvo pôdohospodárstva.

Protest proti sťahovaniu
Vo Zvolene sa sformovala občianska iniciatíva Zachráňme múzeum, ktorá na pondelok 22. júna zorganizovala verejné stretnutie s názvom NEZAČNITE S VYSŤAHOVANÍM!!!
Protestu proti sťahovaniu múzea sa zúčastnilo približne sto ľudí. S príhovorom vystúpil aj primátor Zvolena Vladimír Maňka (Smer-SD).
„Naše múzeum bude mať budúci rok 100 rokov z toho 51 rokov je vo Zvolene. Na nejaký čas si odskočilo aj do Svätého Antona a tam medzi zbierkami Coburgovcov úplne inej kategórie to zaniklo, bolo to o ničom a vrátilo sa naspäť do Zvolena. Nechceme, aby sa to isté stalo,“ uviedol Maňka.
Dodal, že rokuje ako s generálnym riaditeľom Lesov SR, tak aj s ministrom pôdohospodárstva Richardom Takáčom, pričom tiež napísal list premiérovi Robertovi Ficovi (obaja Smer-SD). S Takáčom sa majú stretnúť ešte tento týždeň.
„Pána ministra som poprosil, aby ešte nič nesťahovali a aby sme sa stretli a otvorili odbornú diskusiu, lebo bez nej my ani sami nevieme, čo všetko je v ich analýzach. Ale ak máme niečo vyriešiť, tak si musíme spolu sadnúť,“ povedal Maňka.
V závere svojho príhovoru primátor poďakoval občianskej iniciatíve Zachráňme múzeum a vyslovil nádej, že spoločnými aktivitami sa múzeum podarí zachovať vo Zvolene.
Občiansku iniciatívu Zachráňme múzeum tvorí 5 bývalých zamestnankýň múzea, ktoré od polovice 70. rokov až do roku 2026 v LDM (a vo Vlastivednom múzeu vo Zvolene) niekoľko desaťročí pracovali na odborných a vedúcich pozíciách.
Plánovaný presun expozícií do Svätého Antona podľa nich vyvoláva vážne otázky o budúcnosti múzea aj o spôsobe, akým bolo rozhodnutie prijaté.
„Výpovedná hodnota expozície stúpa s odborným výkladom kurátora a so sprievodnými aktivitami. Nie je to mŕtva prezentácia, ale niečo s čím múzeum stále pracuje a na základe čoho vie získať v akvizícii ďalšie predmety do fondu. Presunúť expozície je bezprecedentný hanebný krok,“ uviedla pre Epoch Times Slovensko bývalá pracovníčka múzea Ľubica Miľanová počas protestu.

Zachráňme múzeum: Rozhodnutie padlo bez odbornej diskusie
Kritika iniciatívy Zachráňme múzeum smeruje aj k spôsobu, akým sa o sťahovaní rozhodovalo. Podľa bývalých zamestnankýň absentovala akákoľvek diskusia, ktorá by umožnila posúdiť dôsledky navrhovaného riešenia.
„Ten, kto o tejto zmene rozhodol vie, že verejná a odborná diskusia by takýto krok neprijala. Snahou bolo obísť ju. To vzbudzuje podozrenie, že cieľom nie je proklamované skvalitnenie práce múzea,“ poznamenala Miľanová.
Zároveň poukázala na nedostatočnú komunikáciu štátneho podniku s predstaviteľmi samosprávy. Mesto Zvolen podľa nej nebolo o zámere vopred informované a vedenie štátneho podniku Lesy SR sa k téme vyjadrilo až po otázkach zo strany primátora Maňku, pričom poskytnuté odpovede označila za nejasné a všeobecné.
Bývalé pracovníčky múzea dodávajú, že ministerstvo pôdohospodárstva doteraz nezverejnilo vlastné podrobné stanovisko k dôvodom presunu. K dispozícii je podľa nich len vyjadrenie štátneho podniku Lesy SR z tlačovej konferencie z 26. mája.
V ňom sa uvádza zámer vytvoriť nový koncept propagácie lesníctva a modernejší, dlhodobo udržateľný model prezentácie tejto oblasti. Samotný koncept však doposiaľ nebol predstavený verejnosti ani odbornej obci.
„Nikto zatiaľ nevidel jeho obsah a nie je jasné ani to, aký model prezentácie lesníctva má vlastne vzniknúť,“ podotkla iniciatíva Zachráňme múzeum s tým, že celá situácia vyvoláva pochybnosti o skutočných dôvodoch presunu a o transparentnosti procesu.

Maňka: Návštevnosť nemôže byť argument
Vo Svätom Antone má vzniknúť návštevnícky komplex prepájajúci pod jednou strechou lesníctvo, poľovníctvo, rybárstvo, včelárstvo, ochranu prírody a históriu krajiny. Jedným z hlavných argumentov pre presun je rozdiel v návštevnosti.
„Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene zaznamenalo v roku 2025 návštevnosť 6 191 návštevníkov, zatiaľ čo Múzeum vo Svätom Antone navštívilo 37 895 návštevníkov, teda viac ako šesťnásobne viac. Práve tento návštevnícky potenciál vnímame ako príležitosť priniesť spoločenské, kultúrne a lesnícke hodnoty bližšie k ľuďom,“ informoval štátny podnik Lesy SR.
Lesy SR preto považujú lokalitu pri Banskej Štiavnici za perspektívnejšiu z hľadiska popularizácie lesníckych tém aj efektívnejšieho využitia odborných a organizačných kapacít.
Primátor Zvolena však tieto tvrdenia spochybňuje. „Pozrite si, koľko ľudí navštívi múzeá na Slovensku – zistíte, že to zvolenské je medzi tými viac navštevovanými. Čiže to nemôže byť argument,“ vyhlásil Maňka.
Podľa iniciatívy Zachráňme múzeum boli súčasné expozície vytvorené na mieru priestorom LDM vo Zvolene.
„Ich vznik bol výsledkom dlhodobého procesu, počas ktorého kurátori, odborníci a realizátori spoločne hľadali najvhodnejšie umiestnenie jednotlivých exponátov, textov či multimediálnych prvkov tak, aby návštevník získal ucelený obraz o prezentovanej téme,“ skonštatovala Miľanová.
Presun do iných priestorov podľa nej môže túto logiku narušiť. „Rýchlosť a spôsob presunu napovedá, že pôjde o inštalačnú improvizáciu.“
Iniciatíva Zachráňme múzeum okrem toho poukázala na obavy o presune vlastníctva budov, v ktorých sídli múzeum, do súkromných rúk. Ide o dva meštianske domy zo 16. storočia na Námestí SNP, ktoré sú národnou kultúrnou pamiatkou.
„Keďže už vieme, že štátny podnik Lesy SR bude Múzeum vo Sv. Antone ročne dotovať sumou takmer pol milióna, prevádzka múzea vo Zvolene sa preň stane ešte viac nežiadúcou ako doteraz. Jeho relokácia do MSA môže urobiť z neskorogotických budov na námestí prebytočný majetok a atraktívnu ponuku pre prípadného záujemcu,“ upozornila iniciatíva.

Hlina: Pôjde do skladu na zemiaky aj expozícia Ľudovíta Štúra?
Protestu sa zúčastnil aj opozičný poslanec Alojz Hlina (SaS). S príhovorm však nevystúpil. K situácii sa vyjadril na sociálnej sieti.
„Lesnícke a drevárske múzeum zo Zvolena pôjde do sýpky, do bývalého skladu na zemiaky vo Svätom Antone. Vraj šetrenie,“ napísal 17. júna s tým, že presun múzea považuje za nevhodný a ponižujúci.
Podľa jeho slov by deklarované úspory neboli potrebné, ak by štátny podnik Lesy SR hospodáril efektívnejšie, transparentnejšie a férovejšie.
„Ak by Lesy SR vydržali aspoň pol roka obstarávať poctivo a férovo, z tejto úspory by mohlo múzeum fungovať desiatky rokov. Ak by Lesy SR prenajímali svoj majetok transparentne a za trhových podmienok, napríklad aj taký Deviaty mlyn na Železnej studničke či ďalšie pozemky v bratislavskom lesoparku, múzeum vo Zvolene by malo takmer tretinu prevádzkových nákladov vykrytú,“ zhodnotil Hlina
Na záver príspevku položil ironickú otázku: „A mimochodom, pýtam sa: pôjde do skladu na zemiaky aj expozícia Ľudovíta Štúra? Neskutočná hanba.“
KDH: Musí existovať analýza a transparentné zdôvodnenie
Vážne znepokojenie nad pripravovaným presunom múzea vyjadrilo tiež opozičné KDH. Podľa hnutia nejde len o otázku premiestnenia múzejných expozícií, ale o rozhodnutie s dopadom na kultúrne dedičstvo aj postavenie Zvolena ako tradičného centra slovenského lesníctva, drevárstva, výskumu a odborného vzdelávania.
„KDH rešpektuje snahu modernizovať múzejníctvo a zvyšovať návštevnosť kultúrnych inštitúcií. Pri takomto zásadnom kroku však musí existovať odborná analýza, transparentné zdôvodnenie a otvorená diskusia s dotknutými partnermi,“ uviedol poslanec Marián Čaučík na sociálnej sieti, pričom avizoval podanie interpelácie pre ministra Takáča.
Lesnícke a drevárske múzeum
Lesnícke a drevárske múzeum je jedinečnou celoslovenskou inštitúciou dokumentujúcou históriu a súčasnosť lesníctva a drevárstva. Hoci jeho korene siahajú do Bratislavy (1927), od roku 1945 pôsobilo na Zvolenskom hrade a po presťahovaní do Svätého Antona sa v roku 1986 na základe rozhodnutia vlády Slovenskej socialistickej republiky vrátilo späť do Zvolena – do vtedajšieho Vlastivedného múzea. Mesto (v tom čase Mestský národný výbor vo Zvolene) mu poskytlo priestory v historických meštianskych domoch na Námestí SNP.
Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene patrí medzi najvýznamnejšie špecializované múzeá na Slovensku. Spravuje viac ako 50-tisíc zbierkových predmetov z oblasti lesníctva, drevárstva, histórie, archeológie, etnografie či numizmatiky. Súčasťou jeho fondov sú aj cenné archívne materiály, historické fotografie, negatívy a ďalšie dokumenty významné pre poznanie lesníckeho a regionálneho dedičstva Slovenska.
„Sme presvedčení, že pri rozhodovaní o budúcnosti tak významnej kultúrnej a odbornej ustanovizne nemožno prihliadať iba na ekonomické ukazovatele. Dôležité sú aj historické, odborné, vzdelávacie a regionálne súvislosti. Múzeum patrí deťom, študentom, vedeckej obci, odborníkom, návštevníkom i budúcim generáciám, teda nám všetkým,“ uviedla pre Epoch Times Slovensko zvolenská nezávislá občianska platforma Ľudskosť.
Platforma vyzvala na odbornú a vecnú diskusiu namiesto unáhleného rozhodnutia. „Nie je to len budova. Je to súčasť príbehu nášho mesta, jeho tradícií a identity.“
Trénujte si mozog s našimi hrami! Sudoku, šachové úlohy, hľadanie rozdielov, solitaire HRAŤ ▶ ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Ako hodnotíte tento článok? Zanechajte nám spätnú väzbu.