
Príliš veľa solárnej energie ako príčina rozsiahleho výpadku elektriny v Španielsku – alebo k tomu prispelo Portugalsko?
O príčine rozsiahleho výpadku elektriny na Pyrenejskom polostrove koncom apríla koluje mnoho špekulácií. Španielsky prevádzkovateľ elektrickej siete Red Eléctrica považuje za „veľmi pravdepodobnú“ príčinu „obnoviteľný“ zdroj elektriny. Naopak, mimoriadne údaje o spotrebe elektriny z Portugalska – hodiny pred samotným výpadkom – zostali takmer bez povšimnutia.
Kybernetický útok, atmosférický jav alebo jednoducho technická porucha? Po masívnom výpadku elektriny v Španielsku, Portugalsku a časti Francúzska v pondelok 28. apríla sa najskôr objavilo niekoľko domnienok o príčine tohto rozsiahleho výpadku, ktorý trval niekoľko hodín. Najpravdepodobnejší problém však spočiatku zostal nepovšimnutý.
Celkovo bolo od poludnia priamo postihnutých približne 58 miliónov ľudí. Pracujúca populácia bola nútená prerušiť prácu. V hodinách po výpadku dodávateľov energie pomaly obnovovali sieť: elektráreň po elektrárni, región po regióne.
Výpadok elektrickej energie bez vplyvu na Nemecko?
Novinár agentúry Bloomberg Javier Blas označil výpadok elektrickej energie na Pyrenejskom polostrove za „prvý veľký výpadok v ére ekologickej energie“. Podľa jeho názoru boli v ére fosílnych palív „uhoľné elektrárne chrbticou elektrickej siete“. Aj tu došlo k mnohým výpadkom elektrickej energie. Ďalej uviedol: „Z udalostí v Španielsku sa poučíme a siete budú všade posilnené.“
Hľadanie príčiny potrvá ešte „mnoho dní“
Medzitým pokračuje hľadanie príčiny masívneho výpadku elektrickej energie na Pyrenejskom polostrove, ktoré podľa španielskej ministerky životného prostredia Sary Aeegesenovej potrvá ešte niekoľko dní. „Hovoríme o mnohých dňoch,“ uviedla Aeegesenová v nedeľu 4. mája pre denník „El País“. Vyšetrovanie pokračuje vo všetkých smeroch.
Na viaceré otázky Aeegesenová pripustila, že výpadok elektriny mohol byť spôsobený aj poruchou fotovoltickej siete v juhozápadnom Španielsku. „Doteraz nevieme, ktoré časti systému prestali fungovať,“ povedala. Dodala, že je predčasné obviňovať z výpadku elektriny obnoviteľné zdroje energie. Dostupné údaje o spotrebe elektriny však neumožňujú dospieť k inému záveru.
Prvé špekulácie vyvrátené
Spočiatku sa hovorilo o kybernetickom útoku alebo útoku hackerov, ktorý mohol byť zameraný na riadenie siete španielskeho prevádzkovateľa prenosovej siete Red Eléctrica (REE). Šéf REE Eduardo Prieto však túto možnosť ako príčinu už na druhý deň na tlačovej konferencii vylúčil.
Portugalský prevádzkovateľ siete REN naopak podľa „Zeit“ predpokladal, že výpadok siete spôsobil „vzácny atmosférický jav“. Mohli to byť anomálne vibrácie vo vysokonapäťových vedeniach v dôsledku extrémnych teplotných výkyvov alebo silná slnečná búrka. Španielska faktická kontrola „Verificat“ neskôr prvý odhad označila za nesprávny. Podľa záznamov NOAA, amerického úradu pre oceanografiu, meteorológiu a klímu, možno vylúčiť aj silnú slnečnú búrku.
Príliš veľa solárnej energie v sieti?
Deň po výpadku elektriny REE spomenula ďalšiu možnú príčinu, ako vyplýva z komentára, ktorý Blas zverejnil po tlačovej konferencii prevádzkovateľa siete. V ňom sa uvádza: „O 12:33 došlo v španielskej elektrickej sieti k ‚udalosti‘, ktorá sa rovná výpadku elektrickej energie v juhozápadnej časti krajiny. Bolo ‚veľmi pravdepodobné‘, že ide o ‚solárnu energiu‘, ale prevádzkovatelia siete to ešte nemohli s istotou potvrdiť.“
Prieto pre tlačové agentúry uviedol, že v juhozápadnej časti Španielska došlo k obrovským stratám v dodávkach elektrickej energie. To spôsobilo nestabilitu elektrickej siete, čo viedlo k odpojeniu od francúzskej elektrickej siete. Keď došlo k výpadku elektrickej energie v uvedenom čase, podľa šéfa REE 59 % elektrickej energie vyrobenej v Španielsku pochádzalo zo solárnych elektrární.
Prietoho tvrdenie potvrdzujú údaje o španielskej spotrebe elektrickej energie, ktoré zverejnil Fraunhoferov inštitút pre solárne energetické systémy ISE. Podľa nich výroba elektrickej energie z fotovoltaických zdrojov s 19,3 gigawattmi (GW) z celkových 32,4 GW jasne dominovala. O 12:30 však Španieli potrebovali len 25,2 GW výkonu. Nad slnkom zaliatou krajinou sa tak vznášal nadbytok výroby vo výške približne 7,2 GW.
Podľa údajov kleslo zaťaženie španielskej elektrickej siete o 12:33 hod. z 25,3 GW na 10,5 GW. REE uviedla, že údaje síce ukazujú približne tieto hodnoty, „ale sieť v utorok oznámila, že skutočná hodnota klesla na nulu“. Zdá sa teda, že celé Španielsko bolo úplne bez elektriny.
Nízka frekvencia napriek nadprodukcii
Z fyzikálnych dôvodov musia byť výroba a spotreba čo najviac vyrovnané, aby frekvencia siete zostala konštantná na 50 hercoch (Hz) – a to v každej sekunde. Nedostatok elektriny znižuje frekvenciu siete, zatiaľ čo nadmerná výroba elektriny ju zvyšuje. Kritická situácia nastáva, keď frekvencia klesne pod 49,8 Hz alebo stúpne nad 50,2 Hz.
V čase výpadku elektrickej energie na Pyrenejskom polostrove však bola frekvencia siete v celej Európe v rozpore s očakávaniami nezvýšená. Naopak, klesla až na 49,84 Hz. Následne sa prevádzkovateľom siete podarilo frekvenciu opäť posunúť smerom k hodnote 50 Hz.
Frekvencia siete klesla, pretože v Španielsku náhle vypadla (nadmerná) výroba elektriny, na ktorú bola európska prepojená sieť nastavená. Tým sa prerušil vývoz zo Španielska a v zostávajúcej sieti chýbala táto elektrina.
Najskôr zlyhalo Portugalsko?
Čo však spôsobilo tieto výkyvy v sieti? Treba spomenúť, že niekoľko hodín pred výpadkom v Španielsku sa aj susedné Portugalsko potýkalo s nadbytkom elektriny.
O 8:00 SELČ dodávali veľké množstvá energie najmä veterné a vodné elektrárne. Tieto množstvá boli tak veľké, že celková výroba elektriny s 7,4 GW výrazne prevyšovala spotrebu elektriny (5,3 GW) portugalského obyvateľstva.
Následne začala výroba energie z veterných a vodných elektrární výrazne klesať. Je možné, že portugalský prevádzkovateľ siete sa pokúsil regulovať vysoký výkon.
Ďalším opatrením na spotrebovanie prebytočnej elektriny sú prečerpávacie vodné elektrárne. Tieto elektrárne môžu prebytočnú elektrinu využiť na prakticky obrátený proces výroby elektriny a čerpať vodu do vyššie položených nádrží.
Do 11:00 SELČ (10:00 miestneho času) však bola dosiahnutá maximálna kapacita čerpacích elektrární – t.j. boli plné – a nemohli prijímať ďalšiu vodu, a teda ani spotrebovávať ďalšiu elektrickú energiu. V sieti sa následne nachytalo príliš veľa elektriny, čo pravdepodobne destabilizovalo sieť a nakoniec viedlo k nekontrolovanému poklesu výkonu. Do 12:00 klesla výroba z veternej energie na nulu, krátko nato aj výroba z vodnej energie. Aj ostatné elektrárne potom klesli prakticky na nulu.
Medzi 11. a 12. hodinou kleslo v Portugalsku aj zaťaženie z dobrých 5,7 GW na 0,0 GW – došlo k celoplošnému výpadku elektrickej energie. V dôsledku toho nemohlo ani Španielsko exportovať elektrickú energiu do Portugalska.
Neobvyklý cikcakový pohyb
Keďže Portugalsko má len jedného suseda, Španielsko, a ten už pred výpadkom vyrábal príliš veľa elektriny, regulácia elektriny bolo len čiastočným riešením. Ak k španielskym údajom o spotrebe elektriny pridáme cezhraničnú reguláciu elektriny, zrazu sa objaví cikcakový pohyb, ktorý začal približne tri hodiny pred výpadkom elektriny. To zodpovedá udalostiam v Portugalsku.
To naznačuje, že prevádzkovatelia prenosových sietí oboch krajín sa toho rána zrejme intenzívne snažili čo najlepšie „likvidovať“ prebytočnú energiu prostredníctvom „obnoviteľných“ zdrojov energie.
Problém nastal, keď sa vyčerpali možnosti likvidácie v Portugalsku. K tomu sa pridali problémy s odberom elektriny do Francúzska. V dôsledku nestability iberskej elektrickej siete došlo k prerušeniu hraničných prepojovacích vedení do severovýchodnej susednej krajiny. Za normálnych okolností by tu mohlo odtekať až 2,5 GW, ale táto kapacita v pondelok na poludnie vypadla.
Tretia možnosť cezhraničnej regulácie zo Španielska je na juhu s Marokom. Kapacita tu však dosahuje maximálne okolo 1,3 GW, čo nestačilo na pokrytie existujúcich množstiev elektriny.
Je možné, že iberskí dodávatelia energie sa v ten deň dopoludnia pokúsili o brownout, teda kontrolované odstavenie určitých regiónov s príliš vysokou produkciou elektriny. Napriek všetkým snahám však od 12:33 hod. došlo k úplnému kolapsu iberskej elektrickej siete.
Brzda pre energetickú transformáciu?
Rovnako ako mnoho iných krajín, aj Španielsko usilovne presadzuje energetickú transformáciu, pričom sa zameriava najmä na rozvoj solárnych a veterných elektrární. Pred približne dvoma týždňami oznámila spoločnosť Red Eléctrica, že 16. apríla 2025 „obnoviteľné“ zdroje energie po prvýkrát pokryjú celú spotrebu elektrickej energie krajiny, t. j. najmenej 100 %. Na druhý deň táto hodnota ešte stúpla – až na 120 %.
Skutočnosť, že ani nie o pol mesiaca neskôr mali práve tieto zdroje elektrickej energie spôsobiť celoštátny výpadok prúdu, môže poškodiť povesť obnoviteľných zdrojov energie. O to viac, že v nedávnej minulosti zaznelo mnoho varovaní – nielen od kritikov energetickej transformácie, ale čoraz viac aj od podnikov a sieťových operátorov. Aj samotná spoločnosť REE už vo februári tohto roku vo svojej aktuálnej výročnej správe varovala pred preťažením elektrických sietí.
Zaujímavý je aj fakt, že napriek údajom o spotrebe elektrickej energie a hodnoteniu REE mnohé médiá váhajú s označením obnoviteľných zdrojov za príčinu výpadku elektrickej energie. Poukazujú na to, že presná príčina ešte nie je definitívne stanovená.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Váš názor nás zaujíma! Pomôžte nám zlepšovať obsah krátkym hodnotením tohto článku.