Nedeľa 6. júla, 2025
Ilustračná fotografia (Foto: MART PRODUCTION / pexels)

Prieskum odhalil, ako vnímajú Slováci násilie. Podľa psychologičky je ho možné odstrániť

Júnový prieskum uskutočnený na Slovensku odhalil postoje ľudí voči násiliu páchaného na ženách a deťoch. Priniesol zaujímavé výsledky ohľadom verbálnych i fyzických útokov. Násilie je však možné zastaviť a podľa štúdií sa v manželstve jeho riziko znižuje.

Agentúra 2muse uskutočnila v období od 6.6. – 13.6.2024 na Slovensku prieskum o vnímaní a posudzovaní násilia. Zúčastnilo sa ho 1007 respondentov a z výsledkov vyplýva, že s odchodom zo vzťahu bez detí po prvom fyzickom útoku súhlasí 29 % opýtaných. Pokiaľ sú súčasťou domácnosti aj dve deti, s odchodom z takéhoto vzťahu súhlasí 23 % ľudí.

Podľa Róberta Slováka z agentúry Slovák & Friends, podieľajúcej sa na kampani o zastavení násilia na ženách, sa ukázalo, „že je naša spoločnosť k násiliu príliš tolerantná.“

Z prieskumu sa tiež dozvedáme, že 22 % opýtaných súhlasí s toleranciou verbálneho násilia od partnera prakticky každý deň v prípade, ak má žena dve malé deti vo veku od 1-5 rokov. 

14 % Slovákov si myslí, že by mala žena strpieť fyzické násilie na deťoch vo veku 1-5 rokov od partnera na týždennej báze.

Štatistická tabuľka z prieskumu

(Zdroj: Aliancia Žien)

Je možné zastaviť násilie vo vzťahoch?

V otázkach domáceho násilia je podľa odborníkov nutná prevencia opakovaného násilia, pretože páchatelia na sebe môžu pracovať a násilie je možné zastaviť. Pokiaľ je násilník motivovaný agresívne správanie ukončiť, prevziať zodpovednosť za svoje konanie, zlepšiť komunikáciu a správne usmerniť konflikty, môže mu pomôcť terapeutický program.

Klinická psychologička Barbora Jacobsenová pôsobiaca v nórskom centre Alternatívy násilia verí, že násiliu sa dá odnaučiť. Páchatelia sa potrebujú iba naučiť, čo majú namiesto násilia robiť. V podcaste s Kateřinou Polákovou rozpráva o tom, že 8 z 10 klientov prichádzajúcich do centra zažilo násilie v detstve a vyrastali v traumatických vzťahoch. Väčšina mužských násilníkov k nim však prichádza sama, často za podpory partnerky.

„Vieme, že psychoterapeutickými technikami alebo prácou na sebe je možné chovanie zmeniť,“ tvrdí Jacobsenová a zároveň načrtáva problém, že ľudia, ktorí doma nevideli ideálny vzor vzťahu, ani nemôžu vedieť, ako má taký vzťah vyzerať. Terapie im však môžu pomôcť pochopiť zdravé fungovanie vzťahov, čo sa v nich smie a čo už nie je v poriadku.

Manželstvo ako prevencia násilia

Podľa advokáta Patrika Danišku je najlepším rodinným usporiadaním „nenarušená rodina založená na manželstve“. Štúdie uvádzajú, že riziko domáceho násilia je nižšie u vydatých žien. V rozhovore pre Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku hovorí, že manželstvo je najlepšou prevenciou nestability rodiny, pretože muž a žena do neho vstupujú naplno. 

V rodine, kde partneri iba spolu žijú nezosobášení je až štvornásobne vyššie riziko psychických problémov detí, zvyšuje sa miera domáceho násilia a delikventského správania detí.

„Osobne si myslím, že aspoň časť problému môže byť vysvetlená tým, že kohabitujúci partneri sa neoddávajú jeden druhému naplno, a to negatívne vplýva na to, ako sa navzájom vnímajú, ako sú nastavení riešiť problémy, plánovať spoločnú budúcnosť a podobne,“ myslí si Daniška. Načrtáva aj dôležitosť vyzdvihovania ideálu harmonického manželstva ako najlepšej formy rodinného života.



Povedzte nám svoj názor! Vaša spätná väzba nám pomáha prinášať témy, ktoré vás zaujímajú.

Prečítajte si aj