
Podozrivé komponenty v čínskych meničoch – americkí experti skúmajú bezpečnostné riziká solárnych elektrární
Americkí odborníci zistili, že v niektorých čínskych solárnych meničoch boli nájdené neregistrované komunikačné zariadenia, ktoré nie sú uvedené v produktovej dokumentácii. Podozrivé zariadenia boli objavené pri rozoberaní meničov s cieľom kontroly bezpečnostných hrozieb.
Striedače, tiež označované ako meniče, slúžia na premenu jednosmerného elektrického prúdu (DC), vyrobeného solárnymi panelmi, na striedavý prúd (AC) použiteľný v sieti a spotrebičoch. Tieto zariadenia, označované ako „mozog“ fotovoltického systému, sú štandardne pripojené k internetu a umožňujú diaľkový prístup.
Prevažná väčšina meničov sa dnes vyrába v Číne, ktorú Západ vníma ako potenciálneho nepriateľa. S rastúcim podielom solárnej energie rastú aj obavy zo zneužitia medzier v softvéri alebo hardvéri meničov hekermi, či už súkromnými, alebo financovanými štátom.
Čínske zariadenia sú pod drobnohľadom aj v iných odvetviach. Od roku 2022 majú prevádzkovatelia komunikačných sietí v USA zákaz používať výrobky od čínskych firiem ako Huawei, ZTE a ďalších. Podobné obmedzenia má aj niekoľko ďalších krajín. Oblasť energetiky však zatiaľ zostávala pozadu.
Za posledných deväť mesiacov boli nezdokumentované komunikačné zariadenia vrátane mobilných rádií nájdené aj v niektorých batériách od viacerých čínskych dodávateľov, uviedli pre agentúru Reuters dvaja odborníci, ktorí si želali zostať v anonymite, pretože nemajú oprávnenie hovoriť s médiami.
Obaja uviedli, že tieto neautorizované zariadenia poskytujú dodatočné, nedokumentované komunikačné kanály, ktoré môžu obísť firewally na diaľku – s potenciálne katastrofálnymi následkami. Používanie týchto nepovolených zariadení na obchádzanie firewallov, diaľkové vypínanie meničov alebo zmena ich nastavení by mohlo destabilizovať elektrické siete, poškodiť energetickú infraštruktúru a spôsobiť rozsiahle výpadky prúdu, varujú odborníci.
„V praxi to znamená, že existuje zabudovaná možnosť fyzického zničenia siete,“ povedal jeden zo zdrojov. Oba anonymné zdroje odmietli prezradiť mená čínskych výrobcov meničov a batérií s podozrivým komunikačným vybavením a neuviedli ani celkový počet prípadov.
„Vieme, že Čína považuje za cenné vystaviť aspoň časť našej kľúčovej infraštruktúry riziku zničenia alebo narušenia,“ uviedol pre Reuters Mike Rogers, bývalý riaditeľ Národnej bezpečnostnej agentúry USA. „Myslím si, že Číňania čiastočne dúfajú, že rozšírené používanie meničov obmedzí možnosti Západu riešiť túto bezpečnostnú otázku,“ dodal.
Ministerstvo energetiky USA informovalo, že riziká spojené s novými technológiami priebežne vyhodnocuje a že existujú významné problémy s tým, ako výrobcovia funkcie zariadení oznamujú a dokumentujú. „Hoci táto funkcia nemusí byť zámerne škodlivá, je nevyhnutné, aby odberatelia plne rozumeli schopnostiam produktov, ktoré dostanú,“ uviedol hovorca.
„Reálna hrozba“
Ako Epoch Times nedávno informovalo, na hrozbu prítomnosti čínskych meničov upozorňujú aj európski výrobcovia. Podľa nich má Čína prostredníctvom svojich meničov prístup k 200 GW kapacity fotovoltických elektrární v Európe, čo je ekvivalent približne 200 jadrových blokov. „To znamená, že Európa fakticky odovzdala diaľkové riadenie značnej časti svojej elektroenergetickej infraštruktúry,“ varoval v tlačovom vyhlásení generálny tajomník Rady európskeho solárneho priemyslu (ESMC) Christoph Podewils.
Podľa popredného poskytovateľa kybernetickej bezpečnosti, spoločnosti DNV Cyber, ktorá vypracovala správu o rizikách a slabých miestach solárnych meničov spomínaných ESMC, na hromadný výpadok prúdu by stačilo diaľkovo odpojiť 10 GW zdrojov.
Niektoré štáty už začali obmedzovať čínske výrobky. Litva od mája 2025 zakázala výrobcom z rizikových krajín vrátane Číny prístup k solárnym systémom s kapacitou väčšou ako 100 kW. Čínske meniča sa síce môžu naďalej predávať v krajine, ale ich údržbu a aktualizáciu môže vykonávať len tretia strana, uvádza správa DNV.
S rastúcim napätím medzi Spojenými štátmi a Čínou si túto hrozbu uvedomujú aj Američania. „Hrozba, ktorej čelíme zo strany Čínskej komunistickej strany (ČKS), je reálna a rastie. Či už ide o hekerské útoky na telekomunikácie alebo diaľkový prístup k meničom solárnej a batériovej energie, čínsky režim sa nezastaví pred ničím, aby cielene ohrozil našu citlivú infraštruktúru a jej súčasti,“ uviedol pre agentúru Reuters americký kongresman August Pfluger, republikánsky člen výboru pre vnútornú bezpečnosť.
V Senáte USA je teraz návrh zákona, ktorý má od roku 2028 zakázať ministerstvu vnútornej bezpečnosti, ktoré má na starosti kritickú infraštruktúru, nakupovať batériové produkty ako nabíjačky elektromobilov alebo batériové úložiská od vybraných čínskych firiem. Návrh sa týka šiestich spoločností úzko prepojených s čínskym režimom – CATL, BYD, Envision, EVE, Hithium a Gotion.
Podľa agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na tri nemenované zdroje z odvetvia, sa americké energetické spoločnosti už pripravujú na podobné zákazy aj v prípade čínskych výrobcov meničov. Podľa týchto zdrojov došlo v novembri minulého roka zo strany Číny k diaľkovému vypnutiu solárnych meničov v Spojených štátoch aj inde. „Táto udalosť upozornila na riziko zahraničného vplyvu na miestne dodávky elektrickej energie a vyvolala obavy medzi vládnymi predstaviteľmi,“ uviedla agentúra Reuters. Americké ministerstvo energetiky sa podľa nej odmietlo k prípadom vyjadriť.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK