Streda 14. mája, 2025
Christopher Meng-Killeen pózuje so žralokom tygrím, ktorého nedávno ulovil na Floride (S láskavým dovolením Christophera Meng-Killeena)

Newyorský rybár ulovil na Floride trojmetrové žraloky. Jeho videá sú virálnymi hitmi (+Foto)

Rok predtým, než mal Christopher Meng-Killeen ukončiť štúdium informatiky na Boston College, sa rozhodol dať si pauzu a počas roka si vyskúšať niečo úplne iné: lov žralokov na Floride.

22-ročného Newyorčana zaujali videá extrémnych rybárov, ktorí na Instagrame ukazovali, ako lovia obrovské žraloky a iné nezvyčajné ryby. Vnímal to ako príležitosť. Ako povedal pre Epoch Times, od detstva so svojím otcom pri pobreží Long Islandu veľmi rád lovil ryby – a navyše venoval sa aj filmovej tvorbe.

Prečo teda nespojiť obe vášne a nestať sa tvorcom obsahu?

Už predtým nakrúcal videá z rybačky, na ktorých sa mu podarilo zachytiť väčšie úlovky. „Veľa som rybárčil v New Yorku, v Central Parku, v Lake Parku,“ uviedol Christopher s tým, že svoje zábery pravidelne zverejňoval na internete.

Zakrátko si všimol, že ľudia majú veľký záujem o video, na ktorom chytil veľkú rybu priamo v centre New Yorku. Začal teda premýšľať, ako svoju tvorbu posunúť ďalej. Vyrazil na more.

Keď v roku 2022 pri rybolove pri Long Islande náhodou ulovil svojho prvého žraloka, dostal nápad: začne ich cielene vyhľadávať, chytať a následne vypúšťať späť do mora – tým podporí svoj dovtedy skromný úspech na Instagrame. Na základe svojich približne 70 000 sledovateľov cítil, že ak bude mať, čo natáčať, bez problémov pribudnú ďalší.

Christopher Meng-Killeen pózuje so žralokom uloveným na Floride (s láskavým dovolením Christophera Meng-Killeena)

„Chcel som si dať pauzu jeden semester, aby som zistil, či sa mi s mojou tvorbou naozaj podarí preraziť, keď do toho naplno zainvestujem,“ povedal Christopher. Medzi tretím a štvrtým ročníkom, teda od jesene 2023 do jesene 2024, sa presťahoval na pláže juhovýchodnej Floridy, kde lovil na pobreží Atlantiku.

„Východné pobrežie (east coast) sa prezýva beast coast – pobrežie beštií,“ vysvetlil Christopher. „Ryby sú tam oveľa väčšie.“

Lov žralokov je úplne iná disciplína ako lov okúňov v Central Parku. Používajú sa silnejšie prúty aj vlasce určené priamo na tento účel, ktoré sa kotvia hlboko do piesku pomocou takzvaného stand spike – žraloky totiž kladú zúrivý odpor. Rybár si často nasadzuje aj postroj, ktorý ho pripne k prútu, aby mohol čo najefektívnejšie využiť váhu vlastného tela.

(Vľavo) Christopher Meng-Killeen loví žraloky na pláži juhovýchodnej Floridy; (vpravo) Meng-Killeen s priateľmi a menším žralokom (s láskavým dovolením Christophera Meng-Killeena)

Christopher nebol na Floride sám – spojil sa s ďalším začínajúcim vlogerom Junom Brandonom a čoskoro sa k nim pripojilo ešte niekoľko priateľov.

A tak sa začala ich veľká výprava: partia rybárov vyrážala na pláže, užívala si lov a zároveň natáčala obsah pre svoje kanály na Instagrame, Facebooku a YouTube – čím ďalej budovali svoju fanúšikovskú základňu.

Christopher sa čoskoro zapojil do výskumného programu značkovania žralokov, ktorý sleduje ich správanie, pričom získal aj sponzorov na vybavenie na lov žralokov a diaľkovo ovládané drony. Tieto drony neslúžia len na natáčanie – používajú sa aj na dopravu návnady až 600 metrov od pobrežia. Na prilákanie žralokov používajú tučné kúsky rýb (Brevoortia patronus), ktoré síce ľuďom nevoňajú, ale žraloky ich milujú.

Postupne zistili, že najlepší čas na lov je vždy hodinu pred a po východe alebo západe slnka a tiež asi hodinu okolo prílivu, prezradil Christopher.

„Chodil som na ryby neustále, stále som pokračoval – a úlovky boli čoraz väčšie,“ skonštatoval.

Niekedy len videli, ako sa plavák ponoril pod hladinu – a po záseku okamžite ucítili, že na druhom konci je obrovský žralok. Podľa toho, ako pri žraní návnady otáčal hlavou a plával, spoznali, že ťahajú naozaj obrovskú váhu.

„Stačí sa pozrieť na ich chvost – sú stavané na rýchlosť, sú stavané na otvorené more – a bojujú s vami neuveriteľne tvrdo,“ vysvetlil Christopher.

(Vľavo hore) Prút a postroj na lov žralokov, ktoré používa Christopher; (vpravo hore) rybársky prút a vlasec; (vľavo dole) kúsok návnady – ryba Brevoortia patronus; (vpravo dole) dron, ktorým Christopher vynáša návnadu ďaleko od brehu (s láskavým dovolením Christophera Meng-Killeena)

Za ten čas Christopher už ulovil rôzne kúsky. Makrelovce, žraloky kladivohlavé alebo tigrie. Raz dokonca spolu s priateľmi chytil veľkého žraloka bieleho – ale hneď ako spoznal, o aký druh ide, vlasec okamžite prestrihol, pretože ide o chránený druh. Napriek tomu sa im podarilo natočiť veľmi dramatické zábery ako zápasia s rybou: prúty ohnuté nadoraz, rybári ležiaci na chrbte žraloka, pokúšajúci sa vytiahnuť háčik z jeho papule a umiestniť značku. Následne s ním vošli do vody a sprevádzali ho na ceste späť do mora, aby sa uistili, že naozaj odplával.

Asi netreba dodávať, že video sa okamžite stalo virálnym.

„Potom, čo som sa na Floride naučil, som chcel tieto znalosti preniesť aj na severovýchod a trochu som sa pohrával s myšlienkou lovu niektorých pelagických druhov v chladnejších vodách,“ poznamenal Christopher.

Na snímke pózuje so žralokom tigrovaným, ktorého ulovil počas jarných prázdnin na Floride – len pár mesiacov predtým, ako absolvoval Boston College (s láskavým dovolením Christophera Meng-Killeena)

Po návrate z tvorivej pauzy Christopher dokončil štúdium. Promócie ho čakajú o pár dní a už sa obzerá po pracovných príležitostiach v oblasti softvérového vývoja. Lenže jeho vysnívaná práca – tvorba obsahu spojeného s rybárčením – mu už zarába, takže s ňou zatiaľ rozhodne neplánuje skončiť. Podľa vlastných slov má dnes dokopy na všetkých platformách viac než 700 000 sledovateľov.

Jarné prázdniny strávil opäť na Floride a tento rok v lete plánuje vyraziť do Marylandu, New Jersey a možno aj do New Yorku – opäť za lovom žralokov.

Stredný Atlantik je podľa neho „v porovnaní s Floridou trochu nevyužitý“, ale práve v tom vidí príležitosť. Vďaka novonadobudnutým skúsenostiam dúfa, že tam niečo rozbehne. „Chladná voda obsahuje viac rozpusteného kyslíka, takže žraloky bojujú tvrdšie a po vypustení sa rýchlejšie zotavia,“ povedal.

Christopher chce zároveň pokračovať v značkovaní ulovených žralokov. Spolupracuje s americkým Úradom pre morský rybolov (NOAA Fisheries) v rámci programu Cooperative Shark Tagging Program, v rámci ktorého rekreační rybári pomáhajú vedcom lepšie spoznať život žralokov.

„Celkovo som označil niekoľko desiatok žralokov,“ prezradil. „Vždy som mal blízko k prírode. Dokonca som chvíľu uvažoval, že budem študovať morskú biológiu – kým ma rodičia nepresvedčili, aby som si radšej vybral informatiku.“

Pôvodný článok

Prečítajte si aj