Pondelok 20. mája, 2024
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) počas tlačovej 8. marca 2024 v Bratislave. (FOTO TASR - Pavol Zachar)

Lykožrútová kalamita v Čiernom Balogu naberá na rozlohe

Čiernobalocké lesy, ktoré boli vždy pýchou horehronského regiónu, sú v kritickom stave. Územie s rozlohou približne 15 000 hektárov čelí podkôrnikovej kalamite. Po sanácii územia reálne zostane asi tisíc hektárov súvislých holín. Konštatoval to v pondelok vo Vydrovskej doline v Čiernom Balogu generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Tibor Menyhart.

„V súčasnosti sme na stave 500 000 kubíkov kalamitného dreva, s tým, že na tento rok je úplne reálne, že to možno pôjde až k miliónu kubíkov. Jediný účinný a efektívny spôsob boja proti lykožrútovej kalamite je vyťaženie suchého alebo napadnutého dreva, ktoré treba v čo najrýchlejšom čase dostať von z lesa. Potom môžeme pristúpiť k jeho obnove, revitalizácii,“ zdôraznil T. Menyhart.

Podľa ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richarda Takáča (Smer-SD) sa jeho rezort s roky neriešenou kalamitou na Horehroní začal okamžite zaoberať. „Ešte v roku 2021 bol počiatočný stav okolo 64 000 kubíkov kalamity, z roka na rok sa situácia zhoršovala. Predchádzajúce vlády však za 3,5 roka situáciu neriešili, až sme sa dostali do aktuálneho stavu. Pokiaľ nedôjde k rýchlym riešeniam, v ohrození je zhruba desať miliónov kubíkov porastov v tejto lokalite,“ upozornil R. Takáč.

V súvislosti s riešením tejto situácie minister uviedol, že prostredníctvom Lesov SR budú musieť zvýšiť kapacity na ťažbu v tomto regióne a obrátiť sa aj na externých dodávateľov, aby vedeli v čo najrýchlejšom čase spracovať kalamitu.

„Keďže dôjde k povestným holinám, v tejto časti budeme musieť kontinuálne popri sanácii územia riešiť aj vodozádržné a protipovodňové projekty. Na jednej strane bude prebiehať intenzívna ťažba a popri tom budeme robiť opatrenia v súvislosti s vodnými zdrojmi a zadržiavaním vody v krajine,“ dodal R. Takáč.

Zvýšená ťažba a presun kamiónov s drevom výrazne poznačí miestne cesty v okolí. Podľa ministra s dotknutými obcami a Banskobystrickým samosprávnym krajom budú hľadať možnosti kompenzácií. Kritickou situáciou by sa mala zaoberať aj vláda, avizoval R. Takáč.

Prečítajte si aj