
Európska rada zruší hospodárske sankcie voči Sýrii
Európski ministri zahraničných vecí sa dohodli na zrušení hospodárskych sankcií voči Sýrii. Oznámila to vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci Kaja Kallasová po stretnutí v Bruseli 20. mája. „Chceme pomôcť sýrskemu ľudu vybudovať novú, pokojnú Sýriu,“ napísala Kallasová na platforme X. „EÚ stála pri Sýrčanoch počas uplynulých 14 rokov – a bude v tom pokračovať.“
V ten istý deň Európska rada rozhodnutie potvrdila vo vyhlásení. „Po páde Asadovho režimu EÚ prijala postupný prístup na podporu prechodu a hospodárskeho oživenia Sýrie,“ uviedla. „Vo februári EÚ pozastavila časť hospodárskych sankcií. V súlade s týmto prístupom oznamujeme ich zrušenie.“
Tento krok nadväzuje na rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý počas návštevy Saudskej Arábie 13. – 14. mája oznámil zrušenie dlhodobých amerických sankcií voči Sýrii.
Časť sankcií zostáva
Európska rada vo vyhlásení uviedla, že niektoré sankcie zostávajú v platnosti – napríklad tie, ktoré sa týkajú bezpečnostni, zbraní a technológií, ktoré by sa mohli použiť na vnútornú represiu.

Drúzka máva príbuzným utekajúcim pred nábožensknm násilím v Damasku v Sýrii 3. mája 2025. (foto: Jalaa Marey/AFP via Getty Images)
„EÚ zároveň zavedie nové cielené reštriktívne opatrenia voči porušovateľom ľudských práv a tým, ktorí prispievajú k nestabilite v Sýrii,“ uviedla rada. EÚ zároveň deklarovala, že bude „naďalej v kontakte s dočasnou vládou a podporí kroky, ktoré povedú k naplneniu očakávaní sýrskeho ľudu a k ochrane ľudských práv a základných slobôd všetkých bez rozdielu“.
Únia bude tiež „sledovať vývoj v teréne vrátane pokroku v oblasti zodpovednosti za nedávne násilnosti“.
Nová kapitola vzťahov?
Nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul povedal, že EÚ „chce začať so Sýriou odznova“.
„Dávame tak sýrskej vláde šancu,“ uviedol Wadephul vo vyhlásení z 20. mája. „Zároveň však očakávame, že bude v krajine presadzovať integračnú politiku, ktorá sa bude vzťahovať na všetky skupiny obyvateľstva a náboženské skupiny.“
Sýrske ministerstvo zahraničných vecí rozhodnutie EÚ ocenilo: „Tento krok predstavuje zlomový moment a začiatok novej kapitoly sýrsko-európskych vzťahov, založenej na spoločných záujmoch a vzájomnom rešpekte,“ uviedlo vo vyhlásení, ktoré priniesla sýrska tlačová agentúra SANA.
„Sýrska vláda potvrdzuje svoju pripravenosť posilniť spoluprácu s európskymi firmami a investormi a vytvoriť priaznivé prostredie pre hospodársku obnovu a udržateľný rozvoj.“
Obavy o bezpečnosť menšín
V decembri 2024 bol režim sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada zvrhnutý ofenzívou vedenou teroristickou organizáciou Haját Tahrír aš-Šám (HTS), ktorá mala v minulosti väzby na al-Káidu. Skupina vznikla ako Front an-Nusrá a v roku 2018 ju americké ministerstvo zahraničných vecí zaradilo na zoznam zahraničných teroristických organizácií.
Odvtedy sa dočasná sýrska vláda pod vedením lídra HTS Ahmeda aš-Šar’áa (známeho pod menom Abú Muhammad al-Golání) snaží upevniť svoju moc. Spojené štáty na neho v minulosti vypísali odmenu 10 miliónov dolárov – tá bola zrušená po zvrhnutí Asada.
Nová vláda však čelí vlne náboženského násilia, ktoré vyvoláva pochybnosti o jej schopnosti chrániť menšiny. V marci zabili sunnitskí ozbrojenci v provincii Latákia stovky príslušníkov alavitskej komunity, z ktorej pochádzala aj Asadova rodina. V apríli vypukli boje medzi sunnitmi a drúzmi na juhu krajiny, pri ktorých zahynuli desiatky ľudí.
Šar’áova vláda prisľúbila, že bude chrániť náboženské menšiny a postaví páchateľov náboženského násilia pred spravodlivosť.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Len pár slov od vás nám pomôže tvoriť lepší obsah. Ako sa vám páčil tento článok?