Štvrtok 14. novembra, 2024
(Zľava) Predseda vlády Robert Fico a minister financií Ladislav Kamenický (obaja Smer-SD) (Foto: FB / Ladislav Kamenický - minister financií SR)

Daň z finančných transakcií zasiahne všetkých. Na Slovensku bude platiť ako v jedinej krajine eurozóny

Poslanci národnej rady schválili zavedenie novej dane z finančných transakcií, ktorá by mala vstúpiť do platnosti 1. apríla 2025. Návrh bol prerokovaný v skrátenom legislatívnom konaní. Nová daň je súčasťou konsolidačného balíčka a má sa vzťahovať na právnické osoby a živnostníkov. Hoci je daň určená primárne pre podnikateľský sektor, jej vplyv pocítia aj bežní občania. Kritici varujú, že táto daň môže zvýšiť ceny, odradiť investorov a posilniť šedú ekonomiku. Teraz je na rade prezident Pellegrini, ktorý sa zatiaľ nevyjadril, či zákon podpíše alebo ho bude vetovať. V prípade, že hlava štátu nebude mať voči transakčnej dani výhrady, Slovensko sa stane jedinou krajinou eurozóny so zavedenou transakčnou daňou.

Slovensko zavádza novú daň

Súčasťou konsolidácie verejných financií bude zavedenie novej dane z finančných transakcií. Tá by mala začať platiť od 1. apríla 2025, ak parlamentom odobrený návrh podpíše aj prezident SR Peter Pellegrini. Očakáva sa, že vďaka nej za 9 mesiacov pritečie do štátneho rozpočtu 700 miliónov eur. Inšpiráciou pre kabinet Roberta Fica (Smer-SD) bolo Maďarsko, kde je táto daň zavedená od roku 2013 a týka sa aj domácností.

Podľa zákona za finančnú transakciu bude považovaná platobná služba poskytovaná poskytovateľom platobných služieb na základe príkazu alebo so súhlasom daňovníka. Podnikatelia a živnostníci si v dôsledku zavedenia novej dane budú musieť založiť tzv. transakčný účet, ak si nevedú oddelený účet od svojho bežného. Inak by boli zdaňované aj finančné transakcie nesúvisiace s podnikaním živnostníka. Vstúpením legislatívy do platnosti bude takýto účet pre podnikateľa povinný.

„Zámerom legislatívnej úpravy je zaťažiť debetné transakcie na účtoch právnických osôb, organizačných zložiek a fyzických osôb – podnikateľov, a to zavedením dane z finančných transakcií. Daň sa platí najmä z úhrad faktúr, z úhrad energií, zo splátok úverov,“ objasnilo v predkladacej správe k návrhu zákona ministerstvo financií.

Predseda vlády Fico neskrýval na tlačovej konferencii za účasti koaličných partnerov nadšenie. „Veľmi sa teším, že vláda sa rozhodla zaviesť daň z finančných transakcií. Bolo veľa klamstiev popísaných v médiách, že to ideme zaviesť na úkor ľudí, nie je to pravda. Táto daň sa bude týkať výlučne právnických osôb,“ uviedol.

S Ficovými tvrdeniami nesúhlasí predseda opozičného hnutia Slovensko a expremiér Igor Matovič. „Zavádzajú novú daň z finančných transakcií, ktorá sa bude týkať len firiem a živnostníkov. Nepovedali však, že takmer tretinu tejto dane plánujú vybrať z toho, že živnostníci a firmy pošlú mzdu svojim zamestnancom. Dá sa teda povedať, že daň z finančných transakcií bude mať dopad aj na obyčajných ľudí,“ vytkol vláde.

Hrozba rastu šedej ekonomiky

Podľa daňovej odborníčky Silvie Hallovej nie je ani jedno z opatrení prijatých v rámci konsolidačného balíčka zamerané na zníženie šedej ekonomiky na Slovensku. Naopak, Hallová upozorňuje na to, že transakčná daň pravdepodobne zapríčiní zvýšenie objemu hotovostných transakcií, čo v konečnom dôsledku môže spôsobiť expanziu šedej ekonomiky na Slovensku. 

„Daň z finančných transakcií bude väčšinou znovu zdaňovať už raz zdanený príjem, ako aj príjem, ktorý je od dane oslobodený. Dokonca, dani budú podliehať aj také transakcie, ktoré nie sú príjmom pre podnikateľa. Navyše, dodatočné administratívne náklady spojené s vedením účtov a záznamov zásadne zaťažia podnikateľov, nehovoriac o bankách, ktoré budú znášať celú procesnú záťaž spojenú s novým zákonom,“ objasnila.

Daňová expertka sa domnieva, že časť z transakcií zaťažených novou daňou sa presunie do hotovostnej formy, nad ktorou štát stratí kontrolu. To môže negatívne ovplyvniť verejné financie. Tiež pripomína, že daň z finančných transakcií môže odradiť potenciálnych investorov od vstupu na slovenský trh a motivovať súčasné firmy k odchodu z našej krajiny.

Bežných ľudí sa síce priamo netýka, ale zaplatia ju, varujú kritici

Nová transakčná daň sa vzťahuje na všetkých podnikateľov bez rozdielu – zahŕňa fyzické aj právnické osoby, veľké aj malé firmy, jednoosobové eseročky a živnostníkov (SZČO). Hoci sa daň nemá týkať bežných ľudí, odrazí sa na obsahu ich peňaženiek, myslí si viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Rastislav Machunka. „Celé tieto dane budeme musieť preniesť na občana v cenách, tak ako akékoľvek iné zvyšovanie nákladov,“ skonštatoval.

Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) varovala, že zavedenie dane z platobných transakcií by mohlo pre Slovensko v priebehu pätnástich rokov znamenať pokles HDP až o 2 %. RÚZ zdôraznila, že pôjde o významný rozdiel. „Zavedenie transakčnej dane môže pre Slovensko v horizonte 15 rokov znamenať pokles HDP až o dve percentá, čo je extrémne číslo. To by znamenalo stratu približne 8000 pracovných miest, čo je ako zrušiť dve automobilky,“ objasnil hlavný ekonóm únie Alexander Karšay.

Prezidentka Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Slovenskej republiky Monika Uhlerová predpokladá, že zamestnávatelia zvýšené náklady spojené s novou daňou prenesú do mzdy zamestnancov. „Či už do pomalšieho tempa rastu alebo do sťaženého kolektívneho vyjednávania o vyšších mzdách,“ poznamenala.

Generálny sekretár RÚZ Martin Hošták pripomenul, že po schválení návrhu bude Slovensko jedinou krajinou eurozóny so zavedenou transakčnou daňou.

Dopad transakčnej dane nemusí byť okamžitý 

Podľa Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) dopad zmien na ceny tovarov na vnútornom trhu v reakcii na plánované konsolidačné opatrenia nemusí byť okamžitý. Môže sa rozložiť na dlhšie obdobie, pričom k zvyšovaniu cien môže dôjsť už pred samotným zavedením zmeny sadzby DPH. 

„Do tlaku na rast cien potravín sa premietnu aj nové dane mimo dane z pridanej hodnoty (DPH), najmä transakčná daň a zvýšenie dane z príjmu,“ uviedli analytici INNES. Zároveň varovali, že ceny potravín neovplyvňuje iba DPH. Na vývoj cien vplývajú aj ďalšie faktory, ako sú vstupné náklady výrobcov či stratégie marketérov. Konkrétne uviedli napríklad náklady na vstupné tovary, mzdy zamestnancov a výdavky spojené s energiami.

„Daň z transakcií tiež zásadne zaťaží výnosnosť investícií a podnikania na Slovensku, čo spôsobí nižšiu ziskovosť a produktivitu podnikov, a teda aj menej prostriedkov na vyplácanie miezd, tvorbu nových pracovných miest, rozvoj inovácií či investícií, ktoré firmy uskutočnia na Slovensku,“ upozornila na negatívne dopady RÚZ.

Prečítajte si aj