Piatok 9. mája, 2025
Novozvolený pápež Lev XIV., Robert Francis Prevost, sa po prvýkrát objavil na balkóne centrálnej lodžie Baziliky svätého Petra po tom, ako kardináli 8. mája 2025 ukončili konkláve vo Vatikáne. (foto: Tiziana Fabi/AFP prostredníctvom Getty Images)

Čo treba vedieť o Robertovi Francisovi Prevostovi, prvom americkom pápežovi

Kardinál Robert Francis Prevost (69) bol 8. mája zvolený za pápeža a stal sa pápežom Levom XIV. Tento prelát narodený v Chicagu je prvým Američanom, ktorý bol povýšený na najvyššiu pozíciu v katolíckej cirkvi.

Svoju pastoračnú kariéru začal ako augustiniánsky misionár v roku 1985 a viac ako desať rokov slúžil komunitám v Južnej Amerike, kde pôsobil v peruánskych mestách Chulucanas a Trujillo.

V roku 2014 bol vysvätený za biskupa a v roku 2015 menovaný do diecézy Chiclayo v Peru. V januári 2023 ho pápež František vymenoval za prefekta Dikastéria pre biskupov, vatikánskeho úradu, ktorý menuje biskupov po celom svete. V septembri 2023 bol menovaný za kardinála.

Ako je zvykom, každý kardinál má titulárnu farnosť v Ríme, a tak v januári 2024 prevzal zodpovednosť za kostol sv. Moniky.

Narodil sa a vyrastal v Amerike

Robert Francis pochádza z Chicaga a má k tomuto mestu hlboké väzby. Narodil sa 14. septembra 1955 Louisovi Mariovi Prevostovi a Mildred Martinez Prevostovej. Jeho otec má francúzsky a taliansky pôvod, matka je španielskeho pôvodu. Má dvoch bratov, Louisa a Johna.

Na strednej škole navštevoval malý seminár augustiniánskych otcov, ktorý pripravuje mladých mužov na kňazstvo, a v roku 1973 ho ukončil. Po strednej škole sa Robert Francis presťahoval do Pensylvánie, kde začal študovať na Univerzite vo Villanove. V roku 1977 získal titul bakalár v odbore matematika a na univerzite študoval aj filozofiu.

Po štúdiu vo Villanove sa vrátil do Stredozápadu, aby dokončil noviciát – obdobie pred vysvätením, počas ktorého sa novici zoznamujú s náboženským životom. Potom sa vrátil do Chicaga, kde pokračoval v štúdiu na Katolíckej teologickej únii a v roku 1982 vo veku 27 rokov získal titul Master of Divinity.

V roku 1982 odišiel z Chicaga do Ríma. V roku 1982 bol vysvätený za kňaza. V roku 1984 získal licenciát a v roku 1997 doktorát z kánonického práva, obidva tituly na Angelicum – Pápežskej univerzite sv. Tomáša Akvinského.

Po vysvätení sa Robert Francis niekoľkokrát vrátil do oblasti Chicaga, medzi rokmi pastorálnej služby v Peru. Po získaní doktorátu bol poslaný späť do Olympia Fields v Illinois, predmestia Chicaga, aby slúžil ako misijný riaditeľ augustiniánskeho rádu v stredozápadnej provincii. Túto funkciu vykonával jeden rok, potom sa vrátil do Peru.

V roku 1999, po niekoľkých rokoch v Latinskej Amerike, bol menovaný provinciálnym priorom provincie Midwest. V roku 2001 bol zvolený za generálneho prioritu rádu a v roku 2007 bol potvrdený na druhé funkčné obdobie.

Po ďalšom odchode sa v októbri 2013 vrátil do Chicaga, aby slúžil ako provinciálny vikár a prvý radca rádu. O rok neskôr, v decembri 2014, ho pápež František povýšil do biskupskej hodnosti a opäť ho poslal do Peru, kde pôsobil ako biskup až do roku 2023.

Pápež Lev XIV

8. mája ako nový pápež oslovil ľudí zhromaždených na Námestí sv. Petra a veriacich po celom svete v latinčine, taliančine a španielčine; rozhodol sa nehovoriť vo svojej rodnej angličtine.

Starosta Chicaga Brandon Johnson napísal v príspevku na sociálnej sieti X krátko po oznámení zvolenia Leva: „Blahoželáme prvému americkému pápežovi Levovi XIV.! Dúfame, že vás čoskoro privítame späť doma.“

Pápež je fanúšikom baseballového klubu White Sox, ako 8. mája prezradil jeho brat John chicagskému spravodajstvu WGN.

Novozvolený pápež si zvolil pápežské meno Lev a stal sa tak 14. pápežom v histórii rímskokatolíckej cirkvi, ktorý si zvolil toto meno. Pápež Lev XIII., ktorý vládol v rokoch 1878 až 1903, bol známy svojím pevným postojom proti morálnemu relativizmu. Je považovaný za otca katolíckeho sociálneho učenia.

Encyklika Leva XIII. z roku 1891 Rerum Novarum stanovila postoj cirkvi k sociálnej spravodlivosti v čase rýchleho technologického pokroku počas priemyselnej revolúcie a potvrdila schopnosť cirkvi vydávať morálne vyhlásenia k sociálnym otázkam.

Encyklika, ktorá sa zaoberá „právami a povinnosťami kapitálu a práce“, je niektorými konzervatívnymi katolíkmi považovaná za pokrokovú, ale kritizuje a odmieta aj mnohé aspekty vtedy novo vznikajúceho socialistického hnutia. Lev XIII. bol tiež pápežom, ktorý dal cirkvi modlitbu k svätému archanjelovi Michaelovi.

Pôvodný pápež Lev, pápež svätý Lev I., bol zvolený pápežom zriedkavým jednomyseľným rozhodnutím v roku 440. Bol známy svojou tvrdou obranou teologickej doktríny a pripisuje sa mu zásluha za pomoc pri zvrhnutí herézy Pelagia, ktorý tvrdil, že človek môže byť dokonalý bez Boha.

Svätému Levovi I. je tiež pripisovaná zásluha za zastavenie Attilu Huna, ktorý postupoval cez Európu. Podľa príbehu, keď sa Lev objavil v pokornej poddanosti, Attila nad ním uvidel apoštolov Petra a Pavla s ohnivými mečmi, podporovaných armádou 10 000-krát väčšou ako jeho vlastná. Prosba pápeža bola prijatá ako rozkaz a Attila prisahal prímerie a presunul svoju armádu cez Dunaj.

Táto príhoda dala vzniknúť jeho titulu „Lev Veľký“. Vďaka svojej neúnavnej práci a povesti výnimočnej svätosti bol v roku 1754 vyhlásený za učiteľa Cirkvi.

Vzťah s pápežom Františkom

V roku 2023, po ôsmich rokoch ako biskup v Chiclayo, bol Robert Francis povolaný pápežom Františkom, aby slúžil v Rímskej kúrii, duchovnom a administratívnom riadiacom orgáne katolíckej cirkvi. František ho povýšil na arcibiskupa a vymenoval ho za prefekta dikastéria biskupov, vplyvnej funkcii, v ktorej dohliadal na menovanie katolíckych biskupov. Robert Francis tam bol zodpovedný za výber kandidátov na vedúce pozície v diecézach po celom svete a za podávanie odporúčaní Františkovi.

Pred povýšením na kardinála ho František menoval za predsedu Pápežskej komisie pre Latinskú Ameriku, orgánu, ktorý sa zaoberá duchovnými otázkami v regióne a podáva odporúčania pre latinskoamerickú cirkev.

Nový pápež Lev XIV. zaujal niektoré postoje, ktoré sú nepopulárne medzi konzervatívnymi katolíkmi. Podporil kontroverznú snahu Františka o synodalitu a vo februári v príspevku na X otvorene vystúpil proti americkému viceprezidentovi JD Vanceovi, ktorý interpretoval katolícke učenie tak, aby ospravedlnil imigračnú politiku krajiny.

V októbri 2024 však vo svojom vyhlásení podporil afrických biskupov, ktorí sa postavili proti dokumentu Františka z roku 2023 Fiducia Supplicans, ktorý kňazom umožňoval požehnávať páry rovnakého pohlavia. A ako biskup v Chiclayo sa postavil proti zavedeniu školských programov, ktoré učili genderovú ideológiu. „Propagácia genderovej ideológie je mätúca, pretože sa snaží vytvoriť pohlavia, ktoré neexistujú,“ povedal novinárom.

Lev XIV. vyjadril podobnosť so svojím predchodcom aj vo svojom úvodnom prejave 8. mája, konkrétne vo svojej oddanosti Panne Márii a vo svojom posolstve, že katolícka cirkev musí byť nositeľkou mieru vo svete a musí byť otvorená všetkým. „Boh vás všetkých miluje,“ povedal vo svojom prvom pápežskom prejave. „A zlo nezvíťazí. Všetci sme v rukách Boha.“

Pôvodný článok

Prečítajte si aj