Piatok 6. decembra, 2024
Salvádorský prezident Nayib Bukele v rozhovore s Tuckerom Carlsonom, jún 2024 (YT screenshot)

Vláda Salvádoru hľadala v boji proti gangom múdrosť u Boha. Dnes patrí k najbezpečnejším americkým štátom

Salvádorský prezident Nayib Bukele je pozoruhodná osobnosť. Podnikateľ, bývalý starosta hlavného mesta San Salvador a celosvetový vzor v boji proti kriminalite. Hoci sa sám nehlási k žiadnemu náboženstvu, pri vedení štátu hľadá múdrosť u Boha. Kritici ho opisujú ako autokratického vládcu, v nedávnom rozhovore s legendou americkej žurnalistiky Tuckerom Carlsonom však pôsobí mimoriadne pokorným a skromným dojmom.

Salvádor je štát v Strednej Amerike s polovičnou rozlohou oproti Slovensku s viac ako 6 miliónmi obyvateľov. Bukele sa dostal k moci v roku 2019 ako 37-ročný a čelil viacerým obrovským výzvam; v chudobnej krajine bez prírodných zdrojov, sužovanej násilím gangov, korupciou a pokusmi zabrániť mu v kandidatúre.

Agentúra Bloomberg, prieskumy popularity a Tucker Carlson ho označili za najpopulárnejšieho štátneho lídra na svete, čo nakoniec potvrdzuje aj jeho tohtoročná obhajoba úradu, keď ho volilo 85 % voličov. Keď Bukele nastupoval do funkcie, patril Salvádor k najnebezpečnejším krajinám na svete, vraždy a zločiny boli na dennom poriadku.

Bukele spustil v roku 2022 masívnu vlnu zatýkania gangstrov trvajúcu dodnes. Za mrežami skončilo 70 000 zločincov, čo predstavuje 1,6 % obyvateľstva. Podľa štatistík klesol počet zabitých v krajine z 38 v roku 2019 na 2,4 v roku 2023 (na 100 000 obyvateľov). V Severnej a Južnej Amerike ide teraz o druhý najbezpečnejší štát, hneď po Kanade.

Počet vrážd v Salvádore na 100 000 obyvateľov podľa jednotlivých rokov (zdroj údajov: Štátna civilná polícia, snímka z videa Bloomberg)

Ešte predtým však musel čeliť prekážkam, ktoré mu do cesty kládli hlavné strany v krajine, hlboko skorumpované a úzko prepojené s miestnou mafiou. Až potom, čo sa mu dva roky po voľbách v roku 2019 podarilo získať drvivú väčšinu v národnom kongrese, mohol sa pustiť do ďalších väčších reforiem.

Vojna proti gangom sa začína

Aby mohli ľuďom zaistiť základnú bezpečnosť a budovať ľudské práva, museli sa Bukeleho ľudia najskôr zbaviť mocných gangov. Najsilnejším z nich je neslávne známy MS-13, založený salvádorskými migrantmi z Los Angeles, ktorý medzi svojimi členmi verbuje dospievajúcu mládež. Táto organizovaná zločinecká skupina pôsobí najmä v Strednej Amerike a USA a je známa svojou brutalitou.

Vláda musela výrazne posilniť policajné zložky i armádu a s jej pomocou pozatýkať gangstrov. Tí začali s odvetou, aby ukázali, kto v krajine skutočne vládne. „Za tri dni zabili 87 ľudí,“ hovorí salvádorský prezident Carlsonovi vo videorozhovore. Vláda nevedela, ako sa vysporiadať s náhodným vraždením, ktoré malo vytvoriť atmosféru strachu, a obávala sa, že násilie by sa každú chvíľu prenieslo na bežných občanov.

„Zostavili sme plán, ktorý pozostával z etáp. A keď sme prechádzali jednotlivými fázami, gangy začali útočiť, takže sme museli všetko rozbehnúť naraz, narýchlo. Za niekoľko týždňov bola celá krajina premenená, spacifikovaná,“ hovorí Bukele v rozhovore a dodáva: „Je to zázrak.“

Pri hľadaní riešenia prezident navrhol, aby sa pomodlili. Pri schôdzach bezpečnostného kabinetu sa preto modlili, „aby sme mali múdrosť, aby sme vyhrali vojnu, aby bol počet civilných obetí čo najnižší. A nemali sme žiadne civilné obete,“ tvrdí štátnik, ktorý sa sám nehlási k žiadnemu konkrétnemu náboženstvu ani politickému prúdu.

Bukele v rozhovore uvádza, že víťazstvo nad gangstrami pripisuje duchovnej prevahe vládneho úsilia – ako predstavitelia zla nikdy nemohli zvíťaziť nad dobrom. MS-13 označuje za pôvodne pouličný gang, ktorý sa časom rozrástol a stal sa „satanistickou“ organizáciou so svojimi krvavými rituálmi.

S hromadným zatýkaním gangstrov sa začali ozývať aj niektoré mimovládne organizácie, ktoré ostro odsúdili porušovanie ľudských práv zločincov, s ktorými sa vo väzení údajne zaobchádza neľudsky a ktorí žijú v preľudnených podmienkach. Salvádor pre nich vybudoval najväčší väzenský komplex v Južnej Amerike.

Príklad väzenského komplexu v Salvádore, kde sú zadržiavaní členovia nebezpečných gangov

Bukele však kritiku odmieta. „A čo práva žien, aby neboli znásilňované? Čo ľudské práva detí, aby sa mohli ísť slobodne hrať do parku? A čo ľudské právo na život?“ Hovorí, že v situácii, v ktorej sa ocitli, uprednostnili práva poctivo pracujúcich občanov pred právami vrahov a násilníkov. A zdá sa, že jeho stratégia funguje. Niektoré zdroje uvádzajú, že až 92 % obyvateľov schvaľuje jeho politiku.

Logickým záverom, ktorý Carlson v rozhovore spomína, je, že ak sa malá krajina ako Salvádor dokázala zbaviť násilia a organizovaného zločinu s malými finančnými prostriedkami a bez medzinárodnej pomoci, dokáže to aj každý iný štát. Carlson v rozhovore očividne narážal na Spojené štáty a Bukele sa vyjadril, že rozdávať ľuďom drogy alebo netrestať krádeže v obchodoch je „tá najhlúpejšia vec“.

Úpadok západnej civilizácie

V polovici rozhovoru Bukele Carlsona trochu šokoval svojím vyhlásením, že „západná civilizácia sa blíži k bodu, kedy sa zrúti“, s čím moderátor súhlasil. Bukele potom vysvetľuje, že „demokracia funguje“, ale k úpadku dochádza, pretože „civilizácii neposkytujeme náležitú údržbu“. Tak ako sa rozpadne dom, ak sa neudržiava, tak sa bude rozpadávať aj demokratický systém, ak sa neopravuje.

Ako sa naša západná civilizácia rozvíjala a bohatla, dochádzalo postupne k úpadku, vysvetľuje Bukele. „Keď zbohatnete, začnete byť rozmaznaní… Chcem viac vecí, chcem toto, chcem tamto, musíte mi dať toto,“ konštatuje vodca a dodáva, že demokracia má tú nevýhodu, že politici namiesto toho, aby si viac šetrili na horšie časy, majú tendenciu štedro rozdávať peniaze zo štátnej pokladnice, a to aj za cenu zadlžovania.

„To ničí nielen štruktúru vlády, ale aj spoločnosti. Napríklad, ak nepracuješ, dám ti peniaze… politici majú motiváciu rozdávať peniaze, aby boli zvolení,“ domnieva sa Bukele. Nezavrhuje demokraciu ako systém, ale ak má prežiť, treba ju udržiavať v dobrej kondícii. „Problém nie je v samotnej demokracii, ale v stave, v akom sú v súčasnosti demokracie vo svete,“ domnieva sa salvádorský štátnik.

Ekonomika pod božím dohľadom

Ďalším krokom bolo naštartovať ekonomiku. Aj tu si salvádorská vláda pod vedením Bukeleho stanovila tri body, pričom prvým z nich bolo hľadanie múdrosti u Boha. „Koľko ľudí by takto uvažovalo?“ položil mladý vodca Carlsonovi rečnícku otázku.

Jeho vlasť sa musela vysporiadať s obrovskou mierou korupcie, ktorá prestupovala celú spoločnosť. Ušetrené peniaze investoval do školstva, športu a zdravotníctva. V roku 2021 sa Salvádor stal prvou krajinou na svete, ktorá zaviedla oficiálnu menu bitcoin. Druhou oficiálnou menou tu je od roku 2021 americký dolár.

Bukele v rozhovore uviedol, že do vlasti sa v súčasnosti vracia mnoho krajanov a sťahujú sa tam aj Američania. Podľa štúdie, ktorú prezident spomína, sa 62 % Salvádorčanov žijúcich v USA chce vrátiť do vlasti a 18 % sa už pripravuje na odchod. „To je pol milióna Salvádorčanov… To, že sa chcú vrátiť, je najväčším dôkazom, že to, čo robíme, je správne,“ hovorí politik.

S príchodom toľkých ľudí zažíva Salvádor stavebný boom. Podľa Bukeleho tento sektor teraz tvorí 20 % HDP. Do Salvádoru prichádzajú zástupcovia z iných krajín, najmä z Južnej Ameriky, aby sa dozvedeli viac o otázkach bezpečnosti a väzenskom systéme.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj