Štvrtok 3. júla, 2025
(Zľava) Exminister hospodárstva Karel Hirman (Demokrati) a premiér SR Robert Fico (Smer-SD) (Foto: FB / Karel Hirman / Robert Fico)

Brusel chce koniec ruského plynu: Fico varuje pred zdražovaním, Hirman oponuje

Premiér Fico v Bruseli rokoval s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou o návrhu úplne zastaviť dovoz ruského plynu do EÚ od roku 2028. Slovensko, ktoré má s ruským Gazpromom platnú zmluvu až do roku 2034, upozorňuje na vážne hospodárske dôsledky. Fico varuje pred nárastom cien plynu pre domácnosti aj priemysel a avizuje snahu žiadať o kompenzácie. Opozičný odborník Karel Hirman zas vyvracia mýty o lacnom ruskom plyne.

Fico rokoval o plyne s von der Leyenovou

Premiér Robert Fico (Smer-SD) rokoval v Bruseli s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou o návrhu úplne zastaviť dovoz ruského plynu od roku 2028 v rámci iniciatívy Repower EU. Európa jasne smeruje k ukončeniu závislosti od ruského plynu.

„Návrh, o ktorom rokujeme, priamo spomína Slovensko, čo potvrdzuje, že aj Komisia si uvedomuje jeho možné vážne dopady na našu krajinu,“ uviedol premiér.

Fico označil návrh za mimoriadne vážny, s potenciálne negatívnymi dôsledkami pre Slovensko, najmä v súvislosti s cenami plynu a konkurencieschopnosťou ekonomiky. Zdôraznil závislosť slovenského priemyslu, hlavne automobilového, od dostupných dodávok energií.

Diskutovalo sa aj o možnom zvýšení tranzitných nákladov, keďže po odstavení ruského plynu bude Slovensko odkázané na alternatívne trasy. Premiér upozornil na predpokladaný nárast cien plynu pre domácnosti o 30 až 50 % a avizoval, že Slovensko bude žiadať kompenzácie pre domácnosti aj priemysel.

Väčšina krajín EÚ návrh podporuje a pripravuje sa na diverzifikáciu dodávok predovšetkým prostredníctvom LNG a obnoviteľných zdrojov. Slovensko a Maďarsko však návrh Bruselu kritizujú, tvrdia, že zákaz povedie k nárastu cien energií. EÚ im oponuje, pričom tvrdí, že ide skôr o politický tlak na získanie výnimiek či finančnej pomoci. Slovensko a Maďarsko dostali prechodnú výnimku do roku 2028.

Zmluva s Gazpromom je platná do roku 2034

Európska komisia navrhla legislatívu, ktorá by umožnila členským štátom ukončiť dlhodobé zmluvy na dovoz ruského plynu do roku 2027 ako súčasť snahy obmedziť financovanie ruskej vojny na Ukrajine. Návrh ráta s využitím klauzuly vyššej moci, aby sa krajiny vyhli zmluvným pokutám. 

„Podľa právneho názoru, ktorý si vyžiadal EURACTIV Slovensko, by nový legislatívny rámec EÚ mohol byť považovaný za udalosť vyššej moci, pretože ide o rozhodnutie nezávislé od vôle zmluvnej strany,“ uvádza portál zameraný na dianie v EÚ.

Slovenský štátny podnik SPP však varuje, že tento argument nemusí byť právne dostatočný a že Gazprom môže požadovať vysoké kompenzácie za neodobratý plyn. Platnú zmluvu, ktorú má podpísanú s Gazpromom do 2034, zatiaľ vypovedať neplánuje.

Take or pay (odober alebo zaplať)

Podľa predsedu vlády Fica vzhľadom na platnú zmluvu so spoločnosťou Gazprom do roku 2034, postavenú na princípe „take or pay“, teda „odoberaj alebo plať“, hrozí Slovensku žaloba s možnou výškou náhrady až do 20 miliárd eur. 

Šéf SPP Vojtech Ferencz uviedol, že hlavným faktorom pri rozhodovaní o pokračovaní zmluvy s Gazpromom je najmä cena. Hoci sa dodávky plynu z Ruska cez Ukrajinu začiatkom roka zastavili, vo februári sa obnovili prostredníctvom plynovodu TurkStream, ktorý vedie cez Maďarsko.

Právnici upozorňujú, že bez znalosti konkrétnych zmluvných ustanovení nie je isté, či by sa SPP mohlo vyhnúť arbitrážam alebo stratám v hodnote až 16 miliárd eur.

Hirman: Všetky ostatné štáty žalujú Gazprom, iba Slovensko nie

Bývalý minister hospodárstva a odborník v oblasti energetiky Karel Hirman (Demokrati) tvrdí, že ak Gazprom dlhodobo nedodáva dohodnutý objem plynu, má SPP nielen možnosť, ale aj povinnosť konať a brániť záujmy štátu ako akcionára. Povedal to v relácii Dírerov filter.

Pripomenul, že podobne postupovali aj ostatní európski odberatelia a podali na Gazprom žaloby. Vyzval na zodpovedné konanie zo strany SPP a položil otázku, prečo Slovensko ešte arbitráž nezačalo, keď dodávky cez Ukrajinu neboli obnovené už šesť mesiacov.

„Keď vám tú komoditu nedodáva už pol roka, keď vidíte, že vám ju nedokáže dodať, pretože rúru v Ukrajine rozbombardovali a rúra cez Turecko a Balkán jednoducho nemá kapacitu, nenafúknete ju, a keď dodá, tak len nejaké mizerné množstvo oproti tomu, ktoré bolo zakontrahované a ktoré potrebujete, tak tú zmluvu jednoducho dáte na arbitráž, začnete konať,“ vysvetlil.

Opozícia: Odškodniť Slovensko by mal Gazprom

Analytici a opoziční politici už začiatkom roka upozorňovali na to, že pološtátna spoločnosť SPP by mala Gazprom žalovať a prostredníctvom medzinárodnej arbitráže žiadať odškodnenie. Denník Sme pripomína, že v porovnateľnej situácii tak spravili viaceré západné firmy a arbitráž dopadla v ich prospech.

Podpredseda Európskeho parlamentu Martin Hojsík (PS) by očakával od predsedu vlády Fica alebo ministerky hospodárstva Denisy Sakovej (Hlas-SD), že zabezpečia, aby SPP v súvislosti so zastavením dodávok zemného plynu žaloval ruský Gazprom.

„Pokiaľ premiér Robert Fico a ministerka Denisa Saková nezabezpečia, aby SPP žaloval Gazprom za nedodanie plynu tak, ako to spravili jeho českí a rakúski odberatelia, zrádzajú národohospodárske záujmy krajiny. Pripravia tak Slovensko, respektíve jeho štátom vlastnenú firmu SPP, o stovky miliónov eur, ktoré by mohla od Gazpromu vysúdiť,“ uviedol Hojsík.

Retrospektíva

Úvodom nového roka sa zastavil tok ruského plynu na Slovensko, ktorý k nám prúdil cez územie Ukrajiny plynovodom Bratstvo. Situáciu nezvrátili ani promptné a nečakané rokovania premiéra Fica v Kremli tesne pred Vianocami. Premiér z tejto situácie vinil Ukrajinu.

Hirman dlhodobo poukazuje na skutočnosť, že zastavením tranzitu plynu premiér zdôvodňuje jeho zdražovanie. „Fico neprestáva tvrdiť, že pre ukončenie rusko-ukrajinskej zmluvy o tranzite plynu nám v Európe prudko stúpli ceny plynu. Opak je pravdou,“ skonštatoval v marci na svojej sociálnej sieti.

Hlavnou príčinou, prečo k nám prestal prúdiť ruský plyn, je podľa jeho slov neobnovenie zmluvy medzi Gazpromom a Naftogazom, pričom Slovensko by malo Gazprom žalovať. 

Mýtus o lacnom ruskom plyne

Fico s von der Leyenovou diskutoval aj o zvýšení tranzitných nákladov. Po zastavení dovozu z Ruska bude Slovensko odkázané na dodávky zo severu, juhu a západu, čo môže podľa premiéra viesť k významnému nárastu ich cien. Fico upozornil aj na nárast cien komodity. Podľa energetických expertov môže dôjsť k zvýšeniu cien plynu pre domácnosti o 30 až 50 %, uviedol.

Hirman však oponuje. Pripomenul, že ešte pred inváziou na Ukrajinu (jeseň 2021) začal Gazprom obmedzovať dodávky plynu do Európy, pravdepodobne na príkaz Kremľa. Počas najväčšieho napätia v súvislosti s vojnou na Ukrajine sa cena plynu vyšplhala až na 350 €/MWh. Na porovnanie: cena za plyn je dnes desaťnásobne nižšia (35- 40 €/MWh).

Expert Demokratov na energie tiež objasnil, že všetky ceny plynu (vrátane ruského) sa odvíjajú od spotového trhu – hlavne od nemeckého uzla THE (Düsseldorf) – a konečná cena závisí ešte od objemu, kontraktu a dĺžky trvania zmluvy.

„Keby som urobil podobne dlhý kontrakt a nakúpil podobne rovnaké množstvá od iného dodávateľa, možno tú cenu budem mať ešte lepšiu,“ uzavrel Hirman.

Rétorika vlády o „nevyhnutnosti ruského plynu“ je podľa neho nepravdivá a zavádzajúca. Tvrdí, že ide o manipuláciu a vytváranie umelej krízy, keďže Slovensko už 6 mesiacov funguje bez ruského plynu. Hirman tvrdí, že energetická stratégia založená na ruskom plyne je ilúziou, a vyzýva na realistické a európsky koordinované riešenia, ktoré reflektujú súčasnú geopolitickú a energetickú realitu.

Bolo pre vás toto čítanie prínosné? Povedzte nám svoj názor alebo nechajte kontakt pre ďalšiu diskusiu.

Prečítajte si aj