Streda 28. mája, 2025
Záleží nám na vašom názore – vyplňte prosím krátku anketu a ak chcete, radi sa s vami aj porozprávame. Prejsť na anketu
Vlajka WHO v jej sídle v Ženeve. (FABRICE COFFRINI/AFP via Getty Images)

Opätovný výskyt covidu v Číne: WHO považuje nový kmeň covidu za „sledovaný variant“

Svetová zdravotnícka organizácia tvrdí, že riziko, ktoré tento variant predstavuje pre verejné zdravie, je v súčasnosti nízke.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla, že nový variant vírusu covid-19 bol označený za „sledovaný variant“, reagujúc na správy o opätovnom výskyte vírusu v pevninskej Číne.

V dokumente, ktorý bol 23. mája publikovaný na internetovej stránke zdravotníckeho orgánu OSN, sa uvádza, že od tohto dátumu sa variant NB.1.8.1 považuje za variant s nízkym rizikom pre verejné zdravie „na globálnej úrovni“.

„Očakáva sa, že v súčasnosti schválené vakcíny zostanú účinné voči tomuto variantu a zabránia symptomatickému a závažnému ochoreniu,“ uviedla WHO. „Napriek súčasnému nárastu počtu prípadov a hospitalizácií v niektorých krajinách, kde je NB.1.8.1 rozšírený, súčasné údaje nenaznačujú, že by tento variant viedol k závažnejším ochoreniam ako iné varianty v obehu.“

WHO definuje „sledovaný variant“ ako kmeň covidu-19, ktorý „môže vyžadovať prioritnú pozornosť a monitorovanie“. Je to nižší stupeň ako „variant záujmu“ alebo „variant vyvolávajúci obavy“.

V aktualizácii WHO z 23. mája sa uvádza, že NB.1.8.1 sa javí ako „rýchlo rastúci v porovnaní so spolucirkulujúcimi variantmi“, s dodatkom, že „hoci je hlásený nárast prípadov a hospitalizácií“ v krajinách, ktoré podávajú správy, „neexistujú žiadne správy, ktoré by naznačovali, že závažnosť súvisiacich ochorení je vyššia v porovnaní s inými cirkulujúcimi variantmi“. V dokumente WHO sa konkrétne neuvádzajú žiadne krajiny, ktoré by tento variant hlásili.

„Dostupné dôkazy o NB.1.8.1 nenaznačujú dodatočné riziká pre verejné zdravie v porovnaní s inými v súčasnosti cirkulujúcimi potomkami línie omikron,“ uviedla WHO s odkazom na predchádzajúci variant covidu-19, ktorý sa objavil koncom roka 2021.

Aktualizácia prichádza v čase, keď zdravotnícki experti uviedli, že Čína v posledných týždňoch zaznamenala nárast výskytu covidu-19, a poznamenali, že pacienti ako príznak hlásili silnú, pálivú bolesť v hrdle.

Doktor Li Tongzeng, riaditeľ oddelenia infekčných chorôb v pekinskej nemocnici You’an, pre čínske štátne médiá uviedol, že opätovný výskyt covidu-19, ktorý sa začal v marci, by mal vrcholiť niekedy koncom mája.

Čínske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb vo svojej poslednej aktualizácii z 24. mája uviedlo, že v súčasnosti je v krajine dominantným kmeňom covidu-19 variant NB.1.8.1.

Od začiatku pandémie covidu-19 v roku 2020 Komunistická strana Číny dlhodobo čelí obvineniam zo zatajovania údajov, najmä pokiaľ ide o počet úmrtí. Vírus sa prvýkrát objavil koncom roka 2019 v čínskom meste Wuhan. Trumpova administratíva v apríli podporila to, čo mnohí tvrdili od začiatku – že sa rozšíril z prísne zabezpečeného virologického laboratória vo Wuchane.

Dr. Jonathan Liu, profesor na Kanadskej vysokej škole tradičnej čínskej medicíny a riaditeľ kliniky Kang Mei TCM, je skeptický voči údajom čínskeho Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb. Pripomenul, že oficiálne údaje za marec uvádzajú len 7 úmrtí na covid v tomto mesiaci.

„Pri bežnej miere epidémie je takéto nízke číslo nepravdepodobné,“ povedal Liu minulý týždeň pre The Epoch Times. „Kanada, ktorá má riedku populáciu a dobré hygienické podmienky, zaznamenala od augusta minulého roka do mája tohto roka 1 915 úmrtí na covid – viac ako 200 za mesiac. Ako je možné, že Čína s hustou populáciou má len sedem úmrtí mesačne?“

Denník Epoch Times oslovil americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), aby sa vyjadrilo k správe WHO a k informáciám, že v Spojených štátoch koluje NB.1.8.1.

Hovorca CDC 24. mája viacerým spravodajským agentúram povedal: „V údajoch základného dohľadu v USA sa doteraz vyskytlo menej ako 20 sekvencií NB.1.8.1, takže nespĺňa prah pre zaradenie do informačného panelu COVID Data Tracker.“

Pôvodný článok

Len pár slov od vás nám pomôže tvoriť lepší obsah. Ako sa vám páčil tento článok?

Prečítajte si aj