
Obyvatelia Číny hlásia novú vlnu covidu-19, miera nákazy sa zdvojnásobila
Odborníci tvrdia, že Čínska komunistická strana (ČKS) naďalej zamlčuje rozsah epidémie, ktorá sa medzičasom rozšírila aj do Hongkongu a na Taiwan.
Podľa najnovšej správy zdravotníckych orgánov čínskeho režimu sa v apríli oficiálne miera infekcie covidom-19 v Číne zdvojnásobila. Od začiatku mája zároveň ľudia po celej krajine hlásia novú vlnu respiračných ochorení, ktorá opäť preťažuje nemocnice.
Odborníci, ktorí hovorili s čínskou redakciou Epoch Times, sa domnievajú, že vládnuca Čínska komunistická strana (ČKS) naďalej zakrýva a zľahčuje skutočný rozsah epidémie v krajine. Upozorňujú, že v posledných týždňoch bol nárast infekcií zaznamenaný aj v Hongkongu a na Taiwane.
Správa z 8. mája, ktorú zverejnilo Čínske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb, uvádza, že pozitivita testov na covid-19 – bez započítania Hongkongu a Macaa – vzrástla zo 7,5 % v prvom aprílovom týždni na 16,2 % medzi 28. aprílom a 4. májom.
Podľa Čínskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb boli najčastejšie zistenými patogénmi vo vzorkách pacientov s chrípkovými príznakmi v tzv. sentinelových nemocniciach (vybraných sledovacích zariadeniach) vírus SARS-CoV-2, rinovírus a ľudský vírus parainfluenzy.
Úrad pre kontrolu a prevenciu chorôb v pekinskej štvrti Čchao-jang vydal 12. mája vyhlásenie, v ktorom nárast prípadov pripisuje variante NB.1 – potomkovi rekombinantnej línie omikronu SARS-CoV-2 známej ako XDV. Tá je príbuzná subvariante JN.1 pochádzajúcej z línie BA.2.86.
Podľa zdravotnej agentúry spôsobil rekombinantný kmeň XDV, varianta XBB, rozsiahlu vlnu epidémie covidu-19 v Číne medzi koncom roka 2022 a rokom 2023.
„Čínske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb neuvádza mieru závažných prípadov, hospitalizácií, ani úmrtnosť. Zvyšok sveta tak nemá predstavu o skutočnom stave,“ povedal 17. mája pre Epoch Times Sean Lin, odborný asistent biomedicíny na Feitian College a bývalý mikrobiológ americkej armády.
„Počet infekcií v pevninskej Číne v poslednom období určite vzrástol, ale Peking nezverejňuje reálne čísla – len pozitívne testy, čo je pre verejnosť zavádzajúce,“ uviedol Lin.
Čínu tento rok zasiahlo viacero vĺn respiračných vírusových infekcií. „Pacienti majú tri až štyri rôzne druhy súbežných respiračných infekcií,“ uvádza Lin. „Nejde len o covid-19.“
Domnieva sa, že režim používa nahlásené prípady covidu na zakrytie „oveľa vážnejšej situácie s invazívnymi viacnásobnými infekciami“. „Režim verejnosti nepovedal, aké vážne to je,“ upozorňuje Lin.
Podobne sa vyjadril aj lekár Jonathan Liu, riaditeľ amerického centra Liu’s Wisdom Healing Centre. „Súčasná vlna respiračných ochorení v pevninskej Číne je spôsobená najmä covidom-19, ale v kombinácii s ďalšími vírusmi,“ povedal 17. mája pre Epoch Times.
Na čínskych sociálnych sieťach sa objavuje viacero videí a príspevkov zachytávajúcich preplnené nemocnice po celej krajine, najmä po sviatku práce (1. – 4. mája).
Vzhľadom na dlhodobé utajovanie údajov zo strany ČKS – vrátane zamlčiavania infekcií a úmrtí od začiatku pandémie v roku 2020 – sú svedectvá miestnych obyvateľov často jediným oknom do reality v tejto totalitnej krajine. Obyvatelia Číny pre Epoch Times uviedli, že od sviatkov v ich okolí ochorelo veľa ľudí s príznakmi podobnými covidu-19.

Ľudia čakajú v čakárni respiračného oddelenia nemocnice v Pekingu, 8. januára 2025 (Jade Gao/AFP via Getty Images)
„V nemocnici mi diagnostikovali covid-19, bolo to nahlásené. Už pri príchode na pohotovosť som tušil, že som nakazený,“ povedal Xu Ling, obyvateľ štvrte Čchao-jang v Pekingu, ktorý vystupuje pod pseudonymom zo strachu pred odvetou.
„Už som takmer zdravý, ale trvalo to dlho. Bral som cefuroxím,“ dodáva, pričom poukazuje na antibiotikum, ktoré sa podľa jeho slov v Číne používa ako „zvláštny liek na covid-19“ – túto informáciu sa však nepodarilo nezávisle overiť.
Mladý otec z mesta C’-po vo východnej provincii Šan-tung uviedol, že sa nakazil počas sviatkov pri návšteve iného mesta. „Celá rodina mala pozitívny test,“ povedal. Jeho príznaky však boli miernejšie ako pri prvej infekcii. „Skúšal som to pár dní prechodiť, ale nešlo to,“ zveril sa. „Stále kašlem, asi mám mierny zápal pľúc.“
Xiao Qiang, ďalší obyvateľ, ktorý prehovoril pod pseudonymom, uviedol, že „teraz je prechladnutých veľa ľudí“. „Väčšina mojich príbuzných a známych mala horúčku,“ povedal muž z mesta Pao-ťi v provincii Šen-si. „Príznaky sú rovnaké ako pri predchádzajúcich vlnách covidu. Keď idete k lekárovi, len vám povie, že máte nádchu.“
Nárast infekcií v Hongkongu a na Taiwane
Podľa Liuovho názoru súvisí nárast prípadov po sviatkoch s vyššou mobilitou obyvateľstva. „Veľa ľudí z pevninskej Číny cestovalo do Hongkongu a z Hongkongu zasa na pevninu – preto počty stúpli.“
Zdravotnícke orgány Hongkongu, ktoré sú nezávislé od pevninskej Číny, oznámili 15. mája nárast prípadov covidu-19 – uvádzajú 81 „závažných“ a 30 úmrtí. Pozitivita testov sa zvýšila zo 6,2 % (6. – 12. apríla) na 13,66 % v polovici mája.
Vzorky z dýchacích ciest a vírusová záťaž v odpadových vodách prekročili hodnoty zaznamenané pred rokom. Kontaminovaná kanalizácia môže byť významným nosičom vírusu.
Liu vysvetľuje, že údaje z Hongkongu sú v porovnaní s Čínou realistickejšie. „Čísla, ktoré zverejňuje Čínske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb, sú v skutočnosti príliš nízke. Napríklad v marci nahlásili len sedem úmrtí, čo pri bežnej epidemickej krivke nie je vierohodné.“
Porovnáva ich s údajmi z Kanady: „Kanada za 8,5 mesiaca nahlásila 1 915 úmrtí na covid-19 – to je v priemere viac než 225 mesačne,“ uvádza. „Má pritom riedke osídlenie a vysoký hygienický štandard… Ako je možné, že v Číne zomrelo za mesiac len sedem ľudí? Tomu sa ťažko verí.“
Zdravotnícke orgány Taiwanu počas rovnakého obdobia zaznamenali výrazný nárast. Taiwanské centrum pre kontrolu chorôb uviedlo 16. mája, že v týždni od 10. do 16. mája pribúdalo v priemere 154 nových prípadov denne, pričom týždeň predtým to bolo 116.
„Na Taiwane môžu infekcie covidom-19 kulminovať v júni,“ uviedol 17. mája pre Epoch Times doktor Huang Chian-Feng z Národnej taiwanskej univerzity. „Analýza vírusových kmeňov ukázala, že väčšina pochádza z Hongkongu a pevninskej Číny,“ povedal.
Podľa neho môžu byť príznaky ľahko prehliadnuteľné, keďže mnohé nie sú respiračné – „napríklad bolesti brucha, nevoľnosť a zvracanie“.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Bolo pre vás toto čítanie prínosné? Povedzte nám svoj názor alebo nechajte kontakt pre ďalšiu diskusiu.