
Washington oznámil odchod z UNESCO, dôvodom je údajná zaujatosť voči Izraelu
Spojené štáty v utorok (22.7.) oznámili, že opúšťajú Organizáciu Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO). Ako dôvod uviedli, že agentúra je zaujatá voči Izraelu a presadzuje „rozdeľujúce“ témy. „Pokračujúce členstvo v UNESCO nie je v národnom záujme Spojených štátov,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Tammy Bruceová.
Odstúpenie USA počas funkčného obdobia Donalda Trumpa v pozícii prezidenta sa očakávalo, keďže v roku 2017 tiež nariadil odchod z UNESCO. Prezident Joe Biden následne členstvo obnovil. Bruceová označila UNESCO za organizáciu, ktorá „presadzuje rozdeľujúce sociálne a kultúrne témy“ a je podľa nej príliš zameraná na ciele udržateľnosti OSN, ktoré označila za „globalistickú a ideologickú agendu“.
Bruceová tiež zdôraznila, že „rozhodnutie UNESCO prijať štát Palestína za členský štát je vysoko problematické, v rozpore s politikou USA a prispelo k šíreniu protiizraelskej rétoriky v organizácii“.
UNESCO vo svojom poslaní uvádza podporu vzdelávania, vedeckej spolupráce a kultúrneho porozumenia. Organizácia spravuje zoznam svetového dedičstva, ktorý zahŕňa unikátne prírodné a architektonické pamiatky, ako Veľká korálová bariéra v Austrálii, národný park Serengeti v Tanzánii, Akropolu v Aténach či egyptské pyramídy.
USA v minulosti z UNESCO vystúpili aj v 80. rokoch minulého storočia za prezidenta Ronalda Reagana s odôvodnením, že agentúra je skorumpovaná a prosovietska. Spojené štáty sa neskôr vrátili späť za prezidenta Georgea W. Busha.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Ako hodnotíte tento článok? Zanechajte nám spätnú väzbu.