
Irán vypína americkú GPS a prechádza na čínsky systém Beidou – dôsledky pre bezpečnosť Európy (Komentár)
Perzská ropa za čínske výrobky, zbrane a strategický vplyv: Irán sa čoraz viac dostáva do pasce závislosti od Pekingu. Teraz s vypnutím signálu GPS v prospech systému Beidou dochádza aj k digitálnemu rozchodu so Západom. Geopolitická dráma s ďalekosiahlymi dôsledkami – aj pre Európu.
Pojem GPS je my všetci poznáme: najmä ako základ pre navigáciu v aute alebo ako športový tracker. Tento satelitný globálny polohovací systém (GPS) je súčasne neoddeliteľnou súčasťou moderného vojenského konfliktu. Keďže ho však prevádzkuje ministerstvo obrany USA, Irán sa teraz rozhodol prejsť na čínsky systém Beidou a vypnúť GPS vo svojej krajine – úplne.
Tichá sila navigácie
Drony, rakety, elektronická vojna – to je nová tvár moderných vojen. Skutočný zlom však často zostáva neviditeľný: satelitná navigácia. Islamská republika Irán sa stala prvým štátom na svete, ktorý zablokoval americký GPS systém a odteraz bude používať výlučne čínsky systém Beidou. Tento krok Iránu nepredstavuje len technologickú zmenu, ale aj geopolitické vyjadrenie posunu smerom k Pekingu.
Či už v ukrajinskej vojne, alebo v najnovšom konflikte medzi Izraelom a Iránom – moderné vojnové operácie nie sú bez satelitnej navigácie realizovateľné. Drony dosahujú svoje ciele len presným navádzaním a aj navádzanie rakiet vyžaduje presné súradnice a presné časové zosúladenie prostredníctvom lokalizačných systémov.
Kontrola nad týmito systémami rozhoduje o tom, či armáda môže konať presne a koordinovane, alebo bojuje v digitálnom slepom lete. A práve tu nastupuje Čína.
Digitálny rozchod so Západom – potrasenie rukou s Pekingom
1. júla iránska vláda oznámila, že GPS signál v krajine bude blokovaný. Namiesto toho sa ako jediný referenčný bod pre navigáciu, riadenie zbraní a synchronizáciu času bude používať Beidou. Tento krok nie je čisto technický. Znamená to, že Irán sa strategicky a technologicky úplne pridáva k Číne – a zároveň prerušuje posledné digitálne spojenie so Západom.
Deje sa to prvýkrát, že suverénny štát zámerne vypne GPS – a úplne ho nahradí iným systémom. S Beidou, ktorý je síce technologicky podobný GPS, ale predstavuje úplne samostatný navigačný systém založený na čínskych satelitoch, sleduje Čína veľmi konkrétnu geopolitickú logiku.
To, čo vyzerá ako náhla zmena kurzu Iránu, bolo však dlho pripravované. Už v roku 2021 podpísali komunistický režim v Číne a mulláhov režim v Iráne 25-ročnú dohodu o spolupráci. Okrem tém ako energia a infraštruktúra bola dohodnutá aj vojenská a digitálna spolupráca.
Odvtedy boli čínske moduly Beidou integrované do iránskych rakiet a dronov a Irán získal prístup k šifrovaným vojenským kanálom Beidou. Okrem toho boli v Iráne vybudované čínske pozemné stanice. Tieto stanice sa nachádzajú v blízkosti iránskych zbrojárskych závodov a pozdĺž Perzského zálivu až po Hormuzský prieliv – strategicky dôležitú úžinu, ktorá oddeľuje Perzský záliv od Ománskeho zálivu a ďalej od Arabského mora a Indického oceánu.
Medzera v izraelskej útočnej stratégii
Na jar 2025 bol Beidou po prvýkrát otestovaný v reálnych bojových podmienkach v konflikte medzi Iránom a Izraelom. Izrael sa takticky zameral na intenzívne rušenie GPS signálov (jamming) a digitálne falšovanie polohy prostredníctvom manipulovaných satelitných signálov (GPS spoofing), aby zachytil iránske útoky. Napriek tomu niektoré iránske rakety zasiahli presne – okrem iného aj Haifu.
Analýzy tajných služieb ukazujú, že tieto útoky využívali Beidou namiesto GPS – v kombinácii s inerciálnou navigáciou a pozemným radarom. Preto bolo ťažké odraziť iránske drony operujúce v noci.
To je jasným dôkazom, že Beidou je viac než len čínsky exportný produkt. Je to funkčný a vojensky overený navigačný systém – pripravený na geopolitické využitie.
Poučenie z vojny na Ukrajine
Čo sa stane, keď zlyhá navigačný systém, mohol svet jasne vidieť vo vojne na Ukrajine. Ukrajinské ozbrojené sily sa spoliehajú na GPS a Starlink, aby mohli v reálnom čase vykonávať zameriavanie cieľov, koordináciu a prenos údajov. Len čo však ruské jednotky narušia GPS, celý digitálny bojový systém sa zrúti. Potom musia prevziať kontrolu ľudskí pozorovatelia a pozemný radar.
Irán si z tohto scenára zrejme vzal ponaučenie, a preto sa rozhodol pre navigačný systém, ktorý nie je kontrolovaný USA.
Nerovné „partnerstvo“
Komunistická Čína však Irán nepovažuje za rovnocenného partnera, ale využíva ho iba ako geopolitický nástroj, ako spojovaciu krajinu medzi Strednou Áziou a Blízkym východom – stačí si spomenúť na strategickú novú hodvábnu cestu –, ale aj ako bránu do východnej Afriky.
To však nie je všetko: Irán slúži Pekingu aj ako opora proti americkému vplyvu v regióne a ako zástupný štát, ktorý presadzuje čínske záujmy na mieste bez toho, aby Čína sama viditeľne zasahovala.
Irán, naopak, považuje prechod z GPS na Beidou za krok smerom k nezávislosti. Realita je však taká, že s každým čínskym satelitom a každou pozemnou stanicou rastie závislosť od jediného globálneho aktéra. Čína už totiž pochopila, že kontrola nad navigáciou znamená aj kontrolu nad komunikáciou, pohybom a mocou.
Beidou je viac ako technický systém. Je to tichý kompas, ktorý nesmeruje na sever, ale do Pekingu.
Neviditeľný európsky front
Navigačná vojna však nie je obmedzená len na aktuálne krízové oblasti. V niektorých častiach Európy sa už dávno prejavili dôsledky cieleného elektronického boja, ktorého zdrojom bol často ruský Kaliningrad.
V roku 2024 bolo v Nórsku zaznamenaných takmer 300 dní rušenia GPS. Lietadlá nemohli pristávať, záchranné lety boli zrušené. V Baltskom mori sa objavili „lode duchov“ – vinou nesprávnych údajov o polohe a porúch automatického identifikačného systému (AIS). Rušenie GPS postihlo aj Fínsko, Estónsko a Poľsko.
Navigácia už dávno nie je len vojenskou doménou. Navigácia sa čoraz viac týka aj civilnej infraštruktúry, obchodu, energetického sektora a bezpečnosti krajín a ich obyvateľov.
Európa síce disponuje vlastným navigačným systémom Galileo, ktorý je technologicky vyspelý, z vojenského hľadiska je však ešte relatívne slabý. Systém nie je takmer vôbec chránený proti rušeniu a nie je integrovaný do vojenských systémov ani nebol testovaný v žiadnych operáciách NATO.
Zatiaľ čo Čína systematicky rozširuje svoju moc prostredníctvom systému Beidou, Európa sa naďalej klamlivo cíti v bezpečí a hrá úlohu nadradeného pozorovateľa.
O autorovi: Lea Zhou je nemecká novinárka s čínskymi koreňmi. V Nemecku žije už viac ako 30 rokov. Pracovala pre rôzne rozhlasové a televízne stanice, ako aj pre tlačové a online médiá v čínskom jazyku v Nemecku a USA.
Názory vyjadrené v tomto článku sú názormi autora a nemusia nutne odrážať stanovisko The Epoch Times.
Článok bol preložený z nemeckej edície Epoch Times
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Váš názor nás zaujíma! Pomôžte nám zlepšovať obsah hodnotením tohto článku.