Piatok 21. júna, 2024
Európska prokuratúra prevzala vyšetrovanie dohody Ursuly von der Leyenovej so spoločnosťou Pfizer. Dôvodom by mohli byť prvotné podozrenia zo spáchania závažného trestného činu voči predsedníčke Európskej komisie (John Thys/AFP via Getty Images)
»

Vlna žalôb proti predsedníčke Európskej komisie von der Leyenovej

Ide o miliardový obchod s vakcínami, ktorý bol uzavretý prostredníctvom SMS správy so šéfom spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom. Hovorcovia von der Leyenovej sú zdržanliví.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová (CDU) už počas svojej politickej kariéry čelila viacerým obvineniam z trestných činov. Najnovšie z nich proti nej priviedlo na scénu vyšetrovateľov Európskej prokuratúry (EPPO). Ako informuje časopis Politico, prokurátori EÚ prevzali prípad „Pfizergate“ od svojich belgických kolegov.

Niekoľko žalobcov na tú istú tému

Prípad sa týka miliardovej dohody medzi EÚ zastúpenou von der Leyenovou a generálnym riaditeľom spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom, ktorú uzavreli v roku 2021 prostredníctvom SMS-kovej komunikácie. Neskôr správy zrejme vymazali.

V januári 2023 podal denník New York Times na Súdny dvor Európskej únie žalobu proti Európskej komisii, aby získal prístup k vymazanej výmene informácií medzi političkou CDU a Bourlom, uviedol denník Epoch Times.

Európska komisia už predtým odmietla dokumenty vydať. V lete 2023 podporil Parlament EÚ von der Leyenovú a veľkou väčšinou sa vyslovil proti ich zverejneniu.

Medzitým bola na belgický trestný súd podaná ďalšia žaloba v tej istej veci proti nemeckej predsedníčke Európskej komisie. Podal ju Frédéric Baldan, lobista za EÚ a Čínu. Jeho obvinenia znelo: „uzurpácie funkcie a zneužitia titulu“ ako aj „nezákonné zastupovanie záujmov“. Vo svojej funkcii nemala organizovať obchod za miliardu eur prostredníctvom SMS správ, informoval vtedy portál „Euractiv“.

Podľa portálu Politico 36-ročného Baldana zastupuje ten istý právnik ako francúzsku iniciatívu skeptikov Bon Sens. Táto skupina podnikla vlastné právne kroky v súvislosti s obchodmi so spoločnosťou Pfizer.

Žaloby podali aj Maďarsko a Poľsko, hoci podľa zasvätených osôb sa maďarská žaloba líši od Baldanovej, ale týka sa rovnakej výmeny SMS správ, uvádza Politico. Podrobnosti prípadu však nie sú zverejnené.

Poľská vláda podala žalobu v novembri 2023, ale o mesiac neskôr prišla vo voľbách o moc. Nový prezident Donald Tusk teraz pracuje na tom, aby jeho krajina od tejto žaloby odstúpila, cituje Politico hovorcu vlády.

To však nie je všetko, pretože skupina poslancov Európskeho parlamentu podala sťažnosť, že „von der Leyenová mohla porušiť Chartu základných práv EÚ“, ako informoval denník Neue Zürcher Zeitung (NZZ).

Prvotné podozrenie zo závažného trestného činu?

Európska prokuratúra (EPPO) so sídlom v Luxemburgu medzitým prevzala prípad od prokuratúry v belgickom Liége. Podľa švajčiarskeho denníka bola Európska komisia vo svojom prvom vyhlásení mimoriadne zdržanlivá. Hovorkyňa iba uviedla, že nie sú k dispozícii žiadne „konkrétne informácie“, „ktoré by EPPO mohla vyšetriť“.

Podľa portálu  NachDenkSeiten je však skutočnosť, že EPPO prevzala vyšetrovanie, pozoruhodná, pretože prokuratúra, ktorá bola založená v roku 2021, sa zameriava na vyšetrovanie trestných činov, ktoré sú hradené z rozpočtu EÚ. Portál „NachDenkSeiten“ z toho vyvodzuje, že „európski protikorupční aktivisti vidia v prípade von der Leyenovej opodstatnené podozrenie zo závažného trestného činu“.

Udalosti, ktoré sa teraz vyšetrujú, pripomínajú obdobie, keď von der Leyenová pôsobila ako ministerka obrany (2013 až 2019). Začiatkom roka 2019 bol v Bundestagu zriadený vyšetrovací výbor, ktorý mal odhaliť pozadie pochybných poradenských zmlúv, ktoré uzavrela táto dnes už 65-ročná ministerka.

Vyšetrovací výbor si ako dôkaz vyžiadal SMS správy, ale tie boli z jej dvoch služobných mobilných telefónov vymazané. Okrem zriadenia výboru si tým vyslúžila aj trestné oznámenie. V júli 2019 von der Leyenová opustila funkciu nemeckej ministerky obrany a nastúpila na post predsedníčky Európskej komisie.

Proti von der Leyenovej boli vznesené aj obvinenia z rodinkárstva

Ak sa obvinenia ukážu ako pravdivé, mohlo by to predsedníčku Komisie dostať do ďalších problémov. Medzitým jej obľúbený stranícky kolega Markus Pieper odstúpil z funkcie kvôli ostrej kritike proti jeho vymenovaniu za vyslanca EÚ pre malé a stredné podniky (KMU).

Tejto funkcie, za ktorú sa dostáva mesačne viac ako 18 000 eur, sa mal ujať 16. apríla.  Hovorca von der Leyenovej sa k jeho odstúpeniu vyjadril takto: „Predsedníčka rešpektuje a ľutuje rozhodnutie Markusa Piepera nenastúpiť do funkcie vyslanca EÚ (KMU) pre malé a stredné podniky 16. apríla, ako bolo plánované.“ Táto pozícia bude opätovne vyhlásená až po voľbách do Európskeho parlamentu.

Pôvodný článok.

Prečítajte si aj