Streda 24. júna, 2026
Sudca spravodajca Pavel Šámal (vpravo) (Ústavní soud České republiky/FB)
»

Ústavný súd nariadil vláde, aby zobrala prezidenta na samit NATO

Český Ústavný súd v stredu (24. 6.) predbežným opatrením nariadil vláde premiéra Andreja Babiša, aby prezidenta Petra Pavla zaradila do oficiálnej delegácie na júlový samit Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) v Ankare. Informoval o tom portál Novinky.cz.

Ide o prvé rozhodnutie v kompetenčnom spore, ktorý prezident vyvolal po tom, ako mu kabinet účasť na rokovaní aliancie odmietol umožniť. Súd zároveň vláde a ministerstvu zahraničných vecí uložil povinnosť bezodkladne informovať organizátorov samitu, zabezpečiť prezidentovi akreditáciu a zdržať sa akýchkoľvek krokov, ktoré by mu bránili v účasti.

„Vláde a ministerstvu zahraničných vecí sa ukladá, aby bezodkladne oznámili organizátorom samitu NATO, že súčasťou oficiálnej delegácie je prezident republiky,“ uviedol sudca spravodajca Pavel Šámal.

Predseda Ústavného súdu Josef Baxa zdôraznil, že predbežné opatrenie nijako nepredurčuje konečné rozhodnutie vo veci, ktoré možno očakávať najskôr v septembri. Súd podľa neho zatiaľ riešil iba naliehavú otázku prezidentovej účasti na samite, keďže registrácia delegácií sa končí už tento týždeň.

Prezident podal kompetenčnú žalobu po tom, ako vláda schválila trojčlennú delegáciu bez hlavy štátu. Pavel tvrdí, že kabinet tým neoprávnene obmedzil jeho ústavné právomoci zastupovať Českú republiku navonok.

Trénujte si mozog s našimi hrami! Sudoku, šachové úlohy, hľadanie rozdielov, solitaire HRAŤ ▶

Povedzte nám svoj názor! Vaša spätná väzba nám pomáha prinášať témy, ktoré vás zaujímajú.

Prečítajte si aj