
USA a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách
Dohoda bola podpísaná v čase, keď Ukrajina a Rusko vedú rokovania o prímerí.
Spojené štáty a Ukrajina v stredu (30. 4.) podpísali dohodu o partnerstve týkajúcom sa ukrajinských vzácnych zemín a ďalších prírodných zdrojov.
„Táto dohoda jasne signalizuje Rusku, že Trumpova administratíva je odhodlaná podporovať mierový proces zameraný na slobodnú, suverénnu a prosperujúcu Ukrajinu z dlhodobého hľadiska,“ uviedol americký minister financií Scott Bessent vo vyhlásení. „A aby bolo jasné, žiadny štát ani osoba, ktorá financovala alebo zásobovala ruskú vojnovú mašinériu, nebude môcť profitovať z obnovy Ukrajiny,“ dodal.
Za Ukrajinu dohodu podpísala vicepremiérka krajiny Julija Svyrydenková. „Spoločne so Spojenými štátmi vytvárame fond, ktorý priláka globálne investície do našej krajiny,“ napísala na sociálnej sieti X.
Americký prezident Donald Trump sa mesiace snažil dosiahnuť dohodu, ktorá by Spojeným štátom umožnila prístup k ukrajinským prírodným zdrojom. Rokovania o ekonomickom partnerstve narazili na počiatočné prekážky. Počas stretnutia v Bielom dome 28. februára si Trump a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pred médiami vymieňali názory, ako najlepšie urovnať prebiehajúcu vojnu medzi Ruskom a Ukrajinou.
Americkí a ukrajinskí predstavitelia pokračovali v diskusiách o ukrajinských prírodných zdrojoch počas ďalších týždňov po Zelenského návšteve Bieleho domu.
Hoci Bessent naznačil, že Trumpova administratíva je pripravená dohodu uzavrieť, uviedol, že americkí a ukrajinskí predstavitelia nemusia byť úplne na rovnakej vlne. „Ukrajinci sa včera večer rozhodli urobiť na poslednú chvíľu nejaké zmeny. Sme si istí, že to prehodnotia,“ naznačil.
Počas televízneho vysielania 30. apríla ukrajinský premiér Denys Šmyhal oznámil, že Svyrydenková odletela do Washingtonu, aby dohodu podpísala. Dohoda bude teraz predložená ukrajinskému parlamentu na ratifikáciu.
Svyrydenková v sérii príspevkov na sociálnej sieti X uviedla, že dohoda „poskytuje vzájomne výhodné podmienky pre obe krajiny“. „USA potvrdzujú svoj záväzok k dlhodobému mieru na Ukrajine a uznávajú prínos Ukrajiny ku globálnej bezpečnosti – vrátane jej rozhodnutia vzdať sa jadrových zbraní,“ dodala.
Podľa Svyrydenkovej si ukrajinská vláda zachová plnú vlastnícku kontrolu nad ťažobnými operáciami a zdrojmi, vrátane štátnych podnikov.
Novozaložený Rekonštrukčný investičný fond bude fungovať ako rovnocenné partnerstvo medzi Spojenými štátmi a Ukrajinou a neobsahuje ustanovenia o dlhových záväzkoch voči USA. Spojené štáty budú spolupracovať prostredníctvom Americkej medzinárodnej rozvojovej finančnej korporácie.
Svyrydenková poznamenala, že dohoda je v súlade s ukrajinskými zákonmi a jej snahou o ďalšiu integráciu s Európou. „Dôležité je, že dohoda vysiela signál globálnym partnerom, že dlhodobá spolupráca s Ukrajinou – na desaťročia – je nielen možná, ale aj spoľahlivá,“ uviedla.
Do fondu budú prúdiť výnosy z ťažby prvkov vzácnych zemín, ropy či zemného plynu, pričom príjmy a príspevky nebudú podliehať zdaneniu v žiadnej z krajín. Očakáva sa aj prenos technológií, ich rozvoj a taktiež pomoc USA pri získavaní dodatočných investícií a technológií.
Fond bude investovať do projektov ťažby, ako aj súvisiacej infraštruktúry a spracovania, výlučne na Ukrajine.
„Očakávame, že prvých 10 rokov sa zisky a príjmy fondu nebudú rozdeľovať, ale budú reinvestované na Ukrajine – do nových projektov alebo obnovy,“ uviedla Svyrydenková. „Tieto podmienky budú predmetom ďalších diskusií.“
Zdroj oboznámený s podmienkami Bieleho domu pre Epoch Times uviedol, že nejde o jeden, ale o tri rôzne dokumenty, ktoré musí ukrajinská strana podpísať, aby Trumpova administratíva považovala dohodu za uzavretú.
Zdroj ďalej uviedol, že Svyrydenková bola upozornená, aby necestovala do Spojených štátov, v prípade že Kyjev neukončil rokovania a nefinalizoval dohody.
Biely dom zatiaľ nezverejnil úplné detaily zmluvy.
Trump opakovane prezentoval dohodu o nerastných surovinách ako spôsob, ktorým Spojené štáty môžu získať späť časť nákladov na podporu Ukrajiny počas jej prebiehajúcej vojny s Ruskom.
Začiatkom týždňa Šmyhal uviedol, že vznikajúca dohoda o nerastných surovinách nebude Spojeným štátom kompenzovať ich predchádzajúcu vojnovú podporu.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK