
Trump: USA sú veľmi blízko k obchodnej dohode s Indiou, dohodu s EÚ nevylučuje
Americký prezident Donald Trump 15. júla vyhlásil, že Spojené štáty sú „veľmi blízko“ k uzavretiu obchodnej dohody s Indiou a že dohoda s Európskou úniou je takisto možná.
Administratíva Donalda Trumpa rokuje s viacerými krajinami pred 1. augustom, kedy sa majú zvýšiť dovozné clá do USA.
Podľa aktuálneho plánu by India čelila recipročným clám vo výške 27 %, ak by sa dohoda do augusta neuzavrela. Podľa údajov Úradu obchodného zástupcu USA dosiahol obchod medzi USA a Indiou v minulom roku 129,2 miliardy dolárov. Obchodný deficit USA s Indiou predstavoval v roku 2024 45,7 miliardy dolárov, čo je nárast o 5,4 % (2,4 miliardy) oproti roku 2023.
Indický minister obchodu a priemyslu Piyush Goyal 14. júla povedal novinárom: „[Obchodné rokovania medzi USA a Indiou] prebiehajú veľmi rýchlo a v duchu vzájomnej spolupráce, aby sme mohli dospieť k obojstranne výhodnej dohode so Spojenými štátmi.“
Možná dohoda s EÚ
Pre Európsku úniu platí rovnaký termín ako pre Indiu – dohodu s USA musí stihnúť do 1. augusta. Podľa Úradu obchodného zástupcu USA dosiahol obchod medzi USA a EÚ v roku 2024 približne 975,9 miliardy dolárov. Obchodný deficit USA s EÚ predstavoval 235,6 miliardy dolárov, čo je medziročný nárast o 12,9 % (26,9 miliardy).
Ak sa do augusta nedosiahne dohoda, dovoz tovaru z EÚ by mohol podliehať 30 % clu.
Trump moderátorovi Real America’s Voice Johnovi Solomonovi povedal, že EÚ „bola brutálna, ale teraz je veľmi ústretová“. „Chcú (EÚ) uzavrieť dohodu – a bude to úplne iná dohoda, než akú sme mali celé roky,“ povedal. „Možno sa nám podarí uzavrieť s ňou dohodu.“
Krajiny ako Nemecko, Taliansko či Írsko by mohli byť najviac zasiahnuté v prípade, že Brusel a Washington dohodu nedosiahnu, keďže patria medzi štáty s najvyšším obchodným prebytkom voči USA.
Rokovania pokračujú, pričom eurokomisár pre obchod Maroš Šefčovič odcestoval 16. júla do Washingtonu na stretnutia s americkými predstaviteľmi. Šefčovič začiatkom týždňa označil 30 % clo za „absolútne neprijateľné“ a „v praxi likvidačné pre akýkoľvek obchod“. Dodal, že hoci EÚ uprednostňuje dohodu so Spojenými štátmi, v prípade neúspechu by mohla zaviesť vlastné clá.
Na hodnotenie rokovaní s Kanadou je „priskoro“
Trump pre Real America’s Voice uviedol, že na to, aby zhodnotil pokrok v rokovaniach s Kanadou, je „priskoro“. Povedal, že Kanada „Spojené štáty veľmi zneužívala“, pričom poukázal najmä na vysoké clá uplatňované voči americkým farmárom v mliekarenskom sektore.
Americký prezident už na Kanadu uvalil viaceré clá – napríklad 50 % clo na oceľ a hliník a 25 % clo na autá a autodiely. Ďalšie clá môžu Kanadu zasiahnuť v súvislosti s Trumpovým plánom zaviesť až dvestopercentné clá na dovážané lieky a 50 % clá na meď.
Kanadský premiér Mark Carney 15. júla naznačil, že obchodná dohoda so Spojenými štátmi môže napokon aj tak zahŕňať určité clá. Uviedol, že „v súčasnosti nie je veľa dôkazov“ o tom, že by sa niektorému obchodnému partnerovi podarilo uzavrieť dohodu s Washingtonom bez ciel.
Trump doteraz oznámil obchodné dohody s Čínou, Spojeným kráľovstvom, Vietnamom a naposledy s Indonéziou. Na základe najnovšej dohody budú na tovar dovážaný z Indonézie platiť clá vo výške 19 %, zatiaľ čo americký tovar bude mať na indonézskom trhu úplný bezcolný prístup.
Článok bol preložený z anglickej edície Epoch Times
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Bolo pre vás toto čítanie prínosné? Povedzte nám svoj názor alebo nechajte kontakt pre ďalšiu diskusiu.