Presahujúce život: Umenie, ktoré nás inšpiruje celé veky
V odľahlej indickej pustatine, niekoľko kilometrov od malého mestečka Adžanta, sa nad údolím s potokom vo výške takmer 250 metrov nachádzajú starobylé jaskyne vytvorené človekom. Je to ten typ pozoruhodného miesta, ktoré by ľudia zo Západu očakávali v dobrodružnom filme o Indiana Jonesovi.
Tajomné jaskyne v Adžante však ani zďaleka nie sú len výmyslom, ale predstavujú posvätný komplex chrámových siení, bývalých budhistických kláštorov a rozsiahlej zbierky religióznych sôch a nástenných malieb. Jaskyne sú rozmiestnené do tvaru podkovy a pozostávajú z 30 jaskýň, ktorých vykopávky sa realizovali nezávisle od seba v priebehu niekoľkých storočí, a to v období vlády Satavahánov a Guptov v Indii od 2. storočia pred n. l. do 6. storočia n. l.
Toto posvätné budhistické nálezisko je ukážkou obrovskej zručnosti a majstrovstva, aké existovalo pred stovkami a tisíckami rokov. Múry a piliere rozdeľujú jednotlivé priestory a poskytujú oporu, zatiaľ čo v niektorých jaskyniach sa nachádzajú imitácie krovov a trámov, ktoré slúžia len na estetické účely.
V celom komplexe sa nachádza nespočetné množstvo vyrezávaných postáv Budhov a nebeských bytostí. Vo viacerých jaskyniach sú steny, a dokonca aj stropy pokryté detailnými nástennými maľbami. Keď sa tieto úžasné priestory stali obývateľnými, mnísi sa uchýlili do vihárov (budhistických kláštorov), zhromažďovali sa v tzv. čaitja-grihách (chrámových sieňach) a v ústraní meditovali priamo pri nohách jednej z množstva mohutných sôch Budhu. Kamenné schody, dnes už zašlé časom, kedysi slúžili robotníkom a mníchom ako prístup k potoku, ktorý pretekal poniže chrámu.
„Objavenie“ týchto jaskýň istým dôstojníkom britského vojska v roku 1819 z nich rýchlo spravilo vyhľadávaný výletný cieľ zámožných viktoriánskych dobrodruhov, ktorí sa túžili vydať do indickej džungle. Prešlo 200 rokov a jaskyne v Adžante sú dnes zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO, ktoré navštevujú zástupy ľudí z celého sveta. Elektrické osvetlenie dnes jaskyniam dodáva estetický a dramatický efekt. Z niekdajšieho nerušeného a náboženského miesta sa stal turistický cieľ pre každého, kto sa sem vypraví; živý dôkaz toho, že všetky veci podliehajú premenlivosti a tajuplnému tancu posvätnosti a všednosti.
Skúsený hudobník premieňa svoj talent a celoživotnú lásku k zvieratám na jedinečné povolanie – mení portréty zvierat na jedinečné symfónie, tzv. „sympawnies“ (paw – angl. labka) na počesť milovaných domácich miláčikov.
Záhada pokladu v podobe zlatej sovy (Chouette d’or), po ktorej sa 31 rokov pátralo po celom Francúzsku, bola pravdepodobne vyriešená, oznámil 3. októbra muž, ktorý je „držiteľom kľúča“.
V septembri šesťdesiatdvaročný spevák natáčal v Nashville videoklip k piesni „The People’s House“. Zhodou okolností na vonkajšej konštrukcii mosta blízko pri lokalite nakrúcania stála osoba, pravdepodobne tesne pred skokom dole. Okolo nej prešlo niekoľko osôb, ale nikto jej nevenoval zvláštnu pozornosť.
Určite existuje dlhý zoznam vecí, ktoré v nás vyvolávajú pocit úzkosti: ekonomika, obavy o zdravie, politické nepokoje, osobné financie, problémy vo vzťahoch a mnohé ďalšie. Pocit úzkosti v stresových situáciách je normálny a je ťažké sa mu vyhnúť. Väčšina ľudí zažíva záchvaty úzkosti pri nástupe do nového zamestnania, pri kontrole na daňovom úrade alebo počas prednášky. Kto by nemal tento pocit?