Piatok 19. júla, 2024
Talianska premiérka Giorgia Meloniová sa zúčastňuje tlačovej konferencie v Berlíne 22. novembra 2023. (Michele Tantussi / Getty Images)

Svetoví lídri odsúdili atentát na R. Fica, hovoria o útoku na demokraciu

Stredajší atentát na premiéra SR Roberta Fica (Smer-SD) odsúdili viacerí svetoví lídri vrátane predstaviteľov Talianska, Švédska, Rumunska či Chorvátska, ale aj vláda Bieloruska.

Talianska premiérka Giorgia Meloniová vyjadrila šok z tohto „zbabelého útoku“ a zdôraznila, že „čo najostrejšie odsudzuje všetky formy násilia a útoky na základné princípy demokracie a slobody“.

„Brutálnu“ streľbu na Roberta Fica odsúdil aj švédsky premiér Ulf Kristersson. Označil to za útok na demokratickú spoločnosť. „Myslím na Roberta a jeho rodinu,“ dodal.

Rumunský prezident Klaus Iohannis zostal podľa svojich slov šokovaný zo správy o Ficovom stave. Zároveň dôrazne odsúdil takéto „extrémistické činy, ktoré ohrozujú základné európsky hodnoty“. Slovenskému premiérovi poprial úplné a skoré uzdravenie.

Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič na sociálnej sieti X vyhlásil, že po útoku na Fica je zdesený. „Správy o tom, že postrelili slovenského premiéra Roberta Fica, mnou veľmi otriasli. Absolútne tento hrozný násilný čin odsudzujem. Myslíme na premiéra Roberta Fica, jeho rodinu a Slovákov,“ napísal.

Srbský prezident Aleksandar Vučič tiež hovoril o šoku. „Som šokovaný atentátom na Roberta Fica, ktorý je dobrým priateľom pre mňa a celé Srbsko. Milý priateľu, modlím sa za teba a tvoje zdravie,“ uviedol Vučič.

Pridal sa aj odchádzajúci holandský premiér Mark Rutte. „Šokovala ma streľba na môjho dlhoročného kolegu, slovenského premiéra Roberta Fica. Prajem mu veľa síl, v myšlienkach som s ním a jeho rodinou,“ napísal na X.

Útok odsúdilo aj bieloruské ministerstvo zahraničných vecí. „Dôrazne odsudzujeme atentát na premiéra SR Roberta Fica, útoky a násilie voči politikom a ďalším predstaviteľom bez ohľadu na to, aké ciele sledujú. V 21. storočí nemajú miesto,“ uviedlo ministerstvo podľa agentúry BelTA.

Prečítajte si aj