Piatok 19. júla, 2024
ilustračná fotografia (Zdroj: KATRIN BOLOVTSOVA / pexels)

ŠTS odsúdil M. Vlčeka za vraždu exmanželky na doživotie

Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku odsúdil Miroslava Vlčeka za úkladnú vraždu exmanželky na doživotný trest odňatia slobody. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný, procesné strany sa môžu odvolať.

Trest by si mal M. Vlček odpykať vo väzení s maximálnym stupňom stráženia. Dostal i trest prepadnutia veci. Zaplatiť musí dvom osobám aj nemajetkovú ujmu po 100.000 eur.

Súd podľa predsedníčky senátu vypustil z obžaloby tvrdenia, ktoré neboli vo veci podstatné. Svoju pozornosť zameral na to, aby zo skutkovej vety vyplývala časová postupnosť skutku, kto sa na ňom podieľal, a motív. Zdôraznila, že nie je pravda, že by nebolo obžalovanému umožnené, aby sa v tomto trestnom konaní bránil.

Predsedníčka senátu ďalej uviedla, že súd nemal žiadne pochybnosti o vierohodnosti svedka Vojtecha Olého. K usvedčeniu obžalovaného podľa jej slov prispeli aj výpovede ďalších svedkov, dôkazy zo znaleckého skúmania a listiny.

Obžalovaný avizoval podanie odvolania proti rozhodnutiu o vine, treste a aj v súvislosti s konaním, ktoré verdiktu predchádzalo. Prokurátor Generálnej prokuratúry (GP) SR Daniel Lipšic si ponechal lehotu na prípadné podanie odvolania.

„Dnešný rozsudok súdu považujem za zákonný a spravodlivý,“ povedal po skončení hlavného pojednávania D. Lipšic. Poukázal na to, že vina za úkladnú vraždu bola uznaná na základe nájdených telesných pozostatkov, z ktorých zostali len biele plomby. Obhajca M. Vlčeka Dušan Jóža na otázky médií nechcel odpovedať.

Súd vo štvrtok rozhodol aj o zamietnutí žiadosti obžalovaného o prepustenie z väzby na slobodu. Obžalovaný podal proti tomuto rozhodnutiu sťažnosť, rozhodne Najvyšší súd SR.

Prokurátor podal na M. Vlčeka vlani v septembri obžalobu pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy. M. Vlček si mal podľa obžaloby v roku 2016 objednať únos exmanželky do areálu skladu vo Veľkých Ripňanoch, následne ju mal usmrtiť a jej telesné pozostatky rozpustiť v plastovom sude s kyselinou sírovou a chlorovodíkovou. Motívom konania mala byť najmä pomsta i skutočnosť, že proti exmanželovi vypovedala v ekonomických trestných veciach.

Miroslav Vlček bol pôvodne právoplatne odsúdený za zločin pozbavenia osobnej slobody. Krajský súd v Trnave však vlani v apríli vyhovel prokurátorovmu návrhu a povolil obnovu konania. V rovnaký deň bolo M. Vlčekovi doručené uznesenie o vznesení obvinenia z úkladnej vraždy. Prípad sa posunul vpred vďaka nájdeniu plastového suda, v ktorom sa podarilo stotožniť pozostatky poškodenej na základe fotokompozitných výplní, čiže zubných plomb.

Prečítajte si aj