Piatok 6. decembra, 2024
Solárne panely na poľnohospodárskej pôde (Pixabay/ TheOtherKev)

Solárne panely na britských farmách: pre niekoho zlatá baňa, pre iného likvidácia

Podľa britského mediálneho domu The Telegraph stále viac farmárov vo Veľkej Británii je z rôznych dôvodov vedených k tomu, že prenajímajú svoje pozemky developerom solárnych panelov.

Čiastočne je to spôsobené situáciou na trhu, keď rastie inflácia, je nedostatok pracovných síl v poľnohospodárstve a obchodné reťazce tlačia ceny potravín nadol.

Ďalším dôvodom je ekologická politika novej britskej vlády. Tá pomocou rôznych subvencií nabáda poľnohospodárov, aby nechali časť pôdy ležať ladom. Alebo aby sa zamerali na aktivity priamo nesúvisiace s poľnohospodárskou produkciou. Patrí sem aj inštalácia solárnych panelov.

Noviny citovali kritický postoj tieňovej ministerky energetiky Claire Coutinhovej, ktorá upozornila, že v prvých niekoľkých týždňoch sa nová labouristická vláda zaviazala premeniť tisíce akrov (1 aker = 0,4 hektára) poľnohospodárskej pôdy na viacúčelovú pôdu umožňujúcu inštaláciu solárnych panelov s cieľom splniť klimatické ciele.

Keďže niektorí poľnohospodári prestali hospodáriť až na 80 % svojej pôdy, vláda obmedzila neproduktívnu poľnohospodársku pôdu na jednu štvrtinu celkovej plochy. V súčasnosti sa na tieto nepoľnohospodárske účely môžu využívať približne 2 % poľnohospodárskej pôdy. To sa však môže čoskoro zmeniť.

Počas nasledujúcich piatich rokov plánuje britská vláda navýšiť energetickú kapacitu solárnych panelov z 15 gigawattov na 50 GW a do roku 2035 až na 70 GW. V priebehu desiatich rokov by tak kvôli solárnym panelom mohlo britské poľnohospodárstvo stratiť až 350 000 akrov pôdy (141 640 hektárov).

Pre mnohých majiteľov fariem sa tieto opatrenia stali výnosným zdrojom príjmov. Vývojári solárnych panelov totiž platia farmárom za inštaláciu solárnych panelov až 1 200 libier (1 442 eur) za aker ročne.

„V roku 2022 bola úžasná úroda. Ceny boli v tom roku vysoké a náklady nízke. Tento rok je to presne naopak. Ceny sú nižšie a vstupné náklady vyššie. Na solárnych paneloch zarábame viac peňazí ako na poľnohospodárstve,“ povedal pre The Telegraph Mark Tory, farmár z Dorchesteru.

„Za solárne panely nám platia strašne veľa a vlastne za nič. Nemáme žiadne náklady a vždy dostaneme nejaký príjem. Jediné, čo musíme robiť, je posielať faktúry.“

Solárne panely by mohli v budúcnosti ohroziť potravinovú bezpečnosť Británie

Podľa miestnej neziskovej organizácie pre energetiku a klímu (Energy and Climate Intelligence Unit) Británia už teraz dováža takmer polovicu svojich potravín. Podľa organizácie môže ďalšia závislosť od dovozu viesť k nedostatku potravín a ich vysokým cenám.

Podobné obavy vyjadril aj Tom Bradshaw, podpredseda Národného zväzu poľnohospodárov (NFU). Podľa Bradshawa zníženie rozlohy ornej pôdy v prospech solárnych fariem môže mať vplyv na potravinovú bezpečnosť štátu. „Oni (farmári) si nájdu iné aktivity pre svoju pôdu, ktoré nie sú v prospech našej krajiny. Musíme prevziať zodpovednosť za našu produkciu potravín. Nechceme sa spoliehať na iné krajiny,“ dodal Bradshaw.

Pre nájomcov pozemkov by fotovoltika mohla znamenať koniec existencie

Hoci mnohí vlastníci pôdy považujú solárne panely za finančnú príležitosť, v inej situácii sa nachádzajú poľnohospodári, ktorí si pôdu iba prenajímajú. Pre nájomcov pôdy môže inštalácia solárnych panelov viesť k ich likvidácii.

Jeden z nájomcov, ktorý na prenajatej pôde hospodári už niekoľko generácií, pre The Telegraph povedal: „Môj starý otec na farme začínal a môj otec sa tu narodil. Ja som tu vyrastal a môj syn tiež. Teraz mi majiteľ pozemku povedal, že chce nainštalovať solárne panely na 150 akrov (60,7 hektára). A ja s tým nemôžem nič robiť. Môj dom je súčasťou tejto farmy. Takže by som mohol prísť aj oň. Nevieme, čo budeme robiť, kam pôjdeme. A myslím, že to nikoho nezaujíma.“

Pôvodný článok

Prečítajte si aj